کد خبر:101538
پ
رضا رحمانی
رضا رحمانی:

کالاهای اساسی احتکار شده با قیمت رسمی توزیع می‌شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از انبار کالاهای استراتژیک از توزیع کالاهای اساسی احتکار شده با قیمت رسمی خبر داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از انبار کالاهای استراتژیک از توزیع کالاهای اساسی احتکار شده با قیمت رسمی خبر داد.

 

*** تأکید وزیر صنعت بر برخورد جدی با محتکرین کالاهای اساسی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از انبارهای نگهداری کالاهای استراتژیک در مجتمع شهید مدرس درباره سرنوشت کالاهای احتکار شده که در چند ماه اخیر کشف شده‌اند، اظهار داشت: 

توزیع این اقلام در طی فرآیندی صورت می‌گیرد و در جاهایی که کالاهای احتکاری شناسایی شده باشد، ضمن برخورد قضایی با محتکرین و صدور حکم، کالاها در اختیار شبکه توزیع قرار می‌گیرد.

 

*** امکانات خوبی برای ذخیره‌سازی کالاهای اساسی داریم

 

رضا رحمانی همچنین افزود: با توجه به حساسیت ویژه مسئولان کشور و از جمله مقام معظم رهبری و رئیس جمهور و دولت در حصول اطمینان از تامین مایحتاج عمومی و کالاهای اساسی، امکانات خوبی برای ذخیره‌سازی و تامین این نیازها در کشور و استان‌های مختلف کشور فراهم است.

 

*** هماهنگی بخش خصوصی و تولیدات داخلی در تامین اقلام اساسی

 

وی افزود: این کالاهای ذخیره شده، علاوه بر کالاها و فعالیت‌هایی است که مردم در بازار دارند و انبارهای بخش خصوصی و تولیدات داخلی در کشور، طبق روال سابق همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند و این ذخیره‌سازی، صرفا برای اطمینان بخشی و تامین اقلام مورد نیاز مردم در ماه‌های پیش روست.

وزیر صنعت با اشاره به اینکه هم اکنون ذخیره‌سازی خوبی از کالاهای مهم و راهبردی در تمام استان‌های کشور انجام شده است و از این بابت هیچ نگرانی وجود ندارد در خصوص بازدیدهای امروز خود از انبار کالاهای راهبردی گفت:

از حداکثر ظرفیت انبارها استفاده و کالاهایی دپو شده که در صورت ضرورت استفاده خواهد شد اما این، به معنای ضرورت توزیع این کالاها در بازار نیست و صرفا برای اطمینان بخشی است و البته، بسته به شرایط تنظیم بازار در هر منطقه، این امکانات و انبارها وجود دارد.

 

*** هیچ مشکلی بابت تامین کالاهای اساسی وجود ندارد

 

رحمانی همچنین با اشاره به اینکه امکانات ریلی و حمل و نقل جاده‌ای در استان تهران به نحو مناسبی فراهم شده و می‌تواند سایر استان‌ها را تحت پوشش قرار دهد، گفت:

به مردم اطمینان می‌دهیم هیچ مشکلی از بابت تامین کالاهای اساسی در کشور وجود ندارد.

 

*** مشکل حل نشدنی در شرایط تحریم‌ وجود ندارد

 

وی درباره تاثیر تحریم‌های آمریکا علیه ایران و تاثیر احتمالی آن بر روی مناسبات با سایر کشورها نیز گفت:

قطعا مشکل حل نشدنی از این حیث وجود ندارد و پیش‌بینی و تمهیداتی که وزارتخانه‌های مختلف داشتند، بیش از آن چیزی است که اعلام شده است.

وزیر صنعت افزود: ظرفیت و امکانات ما بیش از این است و ایران یکی از کشورهایی است که تعداد زیادی همسایه دارد و روابط خوبی با اکثر همسایگان خود داریم.

 

*** افزایش ۱۳ درصدی صادرات در نیمه نخست سال

 

رحمانی همچنین از افزایش ۱۳ درصدی صادرات ایران در نیمه نخست امسال خبر داد و گفت:

با رفع موانع و استفاده از ظرفیت همه مناطق کشور، این رقم قابل افزایش است و در نیمه دوم امسال نیز پیش‌بینی کارشناسان ما این است که دست کم ۱۳ درصد افزایش در صادرات قابل تحقق است.

 

*** ارز مورد نیاز کالاهای وارداتی تأمین شده است

 

وی همچنین درباره تامین ارز واردکنندگان و صادرکنندگان گفت:

یک مساله، تامین ارز کالاهای اساسی وارداتی است که در این زمینه با تامین از منابع مختلف اعم از درآمدهای نفتی، دولت هیچ مشکلی ندارد و ارز مورد نیاز کالاهای وارداتی برای امسال و سال آینده تامین شده است.

وزیر صنعت افزود: در مورد تامین ارز مواد اولیه واحدهای تولیدی نیز مشکلی وجود ندارد و جای نگرانی نیست و این ارز نیز تامین شده و از طریق وزارت کشور به استانداری‌ها و فرمانداری‌ها ابلاغ شده است.

 

*** اولویت وزارتخانه بر تأمین مایحتاج عمومی و مواد اولیه است

 

رحمانی خاطر نشان کرد: تامین کالاهای اساسی مردم و مواد اولیه زنجیره تولید، جزو اولویت‌های ما است و در این زمینه آنچه به دولت مربوط می‌شود تامین شده است.

 

*** از تولید داخل و اشتغال حمایت می‌کنیم

 

وی همچنین در مورد حمایت از تولید داخل گفت:

در حمایت از واحدهای تولیدی داخلی برای تأمین کالاهای اساسی ، حفظ تولید و اشتغال موجود هیچ محدودیتی وجود ندارد و میان همه همکاران در کل کشور، استانداران، فرمانداران و دیگر دستگاه‌ها عزم و همتی ایجاد شده که باید حداکثر حمایت را داشته باشند.

 

*** ظرفیت تولید بیش از مصرف داخلی است

 

وزیر صنعت با بیان اینکه ظرفیت تولید بسیاری از کالاها بیش از مصرف داخلی است، گفت:

در سال‌های گذشته، ظرفیت ایجاد شده در تولید کالاهای اساسی بیش از نیاز داخل بوده و به همین خاطر در بسیاری از کالاها باید صادرات انجام شود ضمن این که حفظ و تامین بازار داخلی اولویت ما است و حفظ زنجیره‌های تولید و تامین مواد اولیه مورد مهمی است که باید اجرا شود.

 

*** همکاری وزارت کشاورزی و بهداشت برای گذر از تحریم‌ها

 

رحمانی با اشاره به تعامل خوب دستگاه‌ها برای گذر از شرایط تحریمی در مورد تامین مواد غذایی و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم افزود:

وزارتخانه جهاد کشاورزی در این زمینه اقدامات خوبی داشته و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در تولید و ذخیره‌سازی داروها بر اساس گزارش موجود اطمینان کاملی داده است.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت در پایان افزود:

دولت نیز ارز و امکانات لازم برای تأمین کالاهای اساسی را فراهم می‌کند و سایر دستگاه‌ها اعم از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، استانداری‌ها، وزارت کشور و بانک مرکزی حمایت‌های لازم را انجام داده‌اند.

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
کلیدواژه : رضا رحمانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − ده =

کلید مقابل را فعال کنید