کد خبر:101483
پ
کاظم پوراردبیلی
حسین کاظم‌پور اردبیلی مطرح کرد

عربستان و روسیه عامل بی‌ثباتی در بازار جهانی نفت

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک بر کاهش عرضه نفت خام از سوی عربستان و روسیه برای برقراری ثبات در بازار جهانی نفت تأکید کرد.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک بر کاهش عرضه نفت خام از سوی عربستان و روسیه برای برقراری ثبات در بازار جهانی نفت تأکید کرد.

 

*** لزوم کاهش عرضه نفت عربستان و روسیه در بازار جهانی نفت 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نماینده ایران در هیئت عامل اوپک درباره پیش روی عربستان و روسیه در عرضه نفت به بازار جهانی نفت اظهار داشت:

عربستان و روسیه پس از ناکامی در برنامه افزایش تولید نفت، مجبور به کاهش عرضه روزانه حداقل یک میلیون بشکه نفت در بازار جهانی نفت هستند.

 

*** کاهش ۱۵ دلاری هر بشکه نفت در بازار جهانی

 

حسین کاظم‌پور اردبیلی با بیان این‌که آنها ثبات بازار را بر هم ریخته‌اند، گفت:

عربستان و روسیه تولید نفت خود در بازار جهانی نفت را افزایش دادند و قیمت‌های جهانی این کالای راهبردی ۱۵ دلار به ازای هر بشکه کاهش یافت.

 

*** نشست مشترک کشورهای عضو و غیرعضو اوپک برگزار می‌شود

 

به گفته مقام‌هایی که خواستند نامشان فاش نشود، کشورهای عضو و غیرعضو اوپک (+OPEC) به رهبری عربستان و روسیه یکشنبه (۱۶آبان‌ ماه) در نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه اوپک و غیراوپک (JMMC) در ابوظبی درباره امکان کاهش عرضه نفت در بازارهای جهانی نفت در سال ۲۰۱۹ گفت‌وگو می‌کنند.

عربستان و روسیه در ماه‌های اخیر تولید خود را نزدیک به سطوح رکوردشان افزایش داده‌اند.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک گفت: عربستان و روسیه باید تولید نفت خود را کاهش دهند، آنها باید روزانه یک میلیون بشکه از تولید خود بکاهند، در غیر این صورت کسی در بازار جهانی نفت آن را به حساب نمی‌آورد.

 

*** تولیدکنندگان کوچک حاضر به کاهش تولید نفت نیستند

 

کاظم‌پور اردبیلی تصریح کرد: کاهش قیمت نفت در بازار جهانی نفت به اعضای کوچک‌تر حاضر در بیانیه همکاری کشورهای عضو و غیرعضو اوپک که قادر نبوده‌اند به اندازه روسیه و عربستان تولید نفت خود را افزایش دهند، صدمه رسانده است.

وی پیش‌بینی کرد که تولیدکنندگان کوچک حاضر به کاهش تولید نفت نخواهند بود.

کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به‌منظور نهایی کردن تصمیم خود برای سال ۲۰۱۹ در وین گردهم می‌آیند، احتمال می‌رود آنها درباره همکاری دائمی‌تر و بلندمدت بحث و گفت‌وگو کنند.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک گفت: ایران تنها زمانی از این توافقنامه بلندمدت حمایت می‌کند که تضمین دهد تصمیم‌های گرفته شده توسط همه کشورهای عضو این توافقنامه تایید می‌شود.

 

*** درخواست وزیر نفت از دبیرکل اوپک

 

بیژن زنگنه، وزیر نفت به تازگی در نامه‌ای خطاب به محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل اوپک خواستار توقف فعالیت کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و همچنین کمیته مشترک فنی شده است.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک تصریح کرد: آنها سابقه بدی به جا گذاشته‌اند، چرا باید این شکست نهادینه شود؟

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نماینده ایران در هیئت عامل اوپک در پایان افزود:

با بندها و شرایط مشخص به گونه‌ای که افزایش تولید یک جانبه انجام نشود، ما حاضر به پیوستن به این توافقنامه خواهیم بود.

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + یک =

کلید مقابل را فعال کنید