کد خبر:101558
پ
ارز پتروشیمی‌ها

ارائه ارز پتروشیمی‌ها تا ۷ هزار و ۸۰۰ تومان در سامانه نیما

جدیدترین اخبار، از ارائه نرخ ارز (دلار) ۷ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار و ۸۰۰ تومانی شرکت‌های پتروشیمی در سامانه نیما حکایت می‌کند.

جدیدترین اخبار، از ارائه نرخ ارز (دلار) ۷ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار و ۸۰۰ تومانی شرکت‌های پتروشیمی در سامانه نیما حکایت می‌کند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سیاست‌های ارزی دولت در اواسط ماه هشتم اجرا قرار دارد و شرکت‌های پتروشیمی به‌ عنوان تامین‌کنندگان بزرگ ارزی، نقشی جدی در اجرای این سیاست‌ها اجرا می‌کنند.

 

*** ارائه ارز شرکت‌های پتروشیمی در سامانه نیما

 

بعد از آنکه شرکت‌های پتروشیمی بر اساس سیاست جدید ارزی، موظف شدند ارز صادراتی خود را با نرخ ۴۲۰۰ تومانی در سامانه نیما عرضه کنند، بر اساس بسته جدید ارزی موظف شدند ارز خود را در بازار ثانویه عرضه کنند.

بر اساس بسته جدید ارزی که ۱۴ مردادماه توسط رئیس کل بانک مرکزی، رونمایی و اجرای آن از صبح ۱۵ مردادماه آغاز شد، شرکت‌های پتروشیمی موظف شدند ارز خود را در بازار ثانویه عرضه کنند.

این در حالی بود که بر اساس سیاست‌های ارزی دولت که در اردیبهشت‌ماه ابلاغ شده بود، شرکت‌های پتروشیمی موظف بودند ارز صادراتی خود را با نرخ ۴۲۰۰ تومانی در سامانه نیما عرضه کنند.

 

*** تعیین نرخ ارز پتروشیمی‌ها در بسته جدید ارزی

 

در بسته جدید ارزی، این فرایند تغییر کرد و در نخستین روز اجرای بسته، شرکت‌های پتروشیمی ارز خود را با نرخ ۸۰۸۰ تومانی وارد بازار کردند.

این نرخ به ۷۹۰۰، ۷۷۰۰ و سپس ۷۵۰۰ رسید.

به گفته فریبرز کریمایی قائم‌مقام انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، نرخ ارز صادراتی که توسط شرکت‌های پتروشیمی در سامانه نیما وارد می‌شود، بین ۷۵۰۰ تومان تا ۷۸۰۰ تومان است.

 

*** عرضه ۷۵ درصد صادرات پتروشیمی‌ها در سامانه نیما

 

وی با بیان اینکه میزان صادرات محصولات پتروشیمی ۱۲ میلیارد دلار در طول سال است، گفت:

شرکت‌های پتروشیمی موظفند ۷۵ درصد میزان صادرات خود را وارد سامانه نیما کنند.

این شرکت‌ها مصارفی دارند که از سوی وزارت نفت کنترل می‌شود.

این مصارف شامل تجهیزات، قطعات، کاتالیست، بازپرداخت بدهی‌ها و غیره است.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس لیستی که با وزارت نفت هماهنگ شده است، بخشی از صادرات شرکت‌های پتروشیمی به این موارد اختصاص داده می‌شود تا روند تولید و صادرات آن‌ها ادامه داشته باشد.

مابقی ارز در سامانه نیما عرضه می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 20 =

کلید مقابل را فعال کنید