اخبار برگزیده

کد خبر:101354
پ
صادرات کالاهای صنعتی

رشد ۱۳ درصدی صادرات محصولات صنعتی و معدنی

صادرات محصولات صنعتی و معدنی به ارزش ۲۷.۲ میلیارد دلار در هفت ماهه ابتدای سال جاری رشد ۱۳ درصدی در این حوزه را نشان می‌دهد.

صادرات محصولات صنعتی و معدنی به ارزش ۲۷.۲ میلیارد دلار در هفت ماهه ابتدای سال جاری رشد ۱۳ درصدی در این حوزه را نشان می‌دهد.

 

*** رشد ۱۳ درصدی در صادرات محصولات صنعتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه و تجارت ایران از صادرات محصولات صنعتی و معدنی به ارزش  ۲۷.۲ میلیارد دلار در هفت ماهه ابتدای امسال خبر داد.

این میزان صادرات نشان از رشد ۱۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

کمالی اردکانی افزود: از این مقدار حدود ۱۱ میلیارد دلار به صادرات محصولات صنعتی شامل محصولات پتروشیمی و میعانات گازی، ۴ میلیارد دلار مواد معدنی و صنایع معدنی، ۲ میلیارد دلار به محصولات کشاورزی و باغی و حدود ۱۰ میلیارد دلار آن را تولیدات صنعتی تشکیل می‌دهد.

 

*** صادرات ۹۰ درصد کالاها به ۲۰ کشور 

 

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد صادرات کالا به ۲۰ کشور انجام می‌شود، گفت:

سرمایه‌گذاری‌های دو دهه گذشته در زمینه ظرفیت سازی صنعت پتروشیمی و فولاد، منجر به این شده است که نیمی از صادرات غیرنفتی کشور به این دو بخش اختصاص یابد.

لذا توسعه صادرات نیازمند ظرفیت سازی، سرمایه‌گذاری و توجه جدی و مستمر همه ارکان نظام به این موضوع است. 

 

*** سهم ۷ درصدی صادرات غیرنفتی 

 

مدیرکل توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سهم صادرات غیرنفتی کشور از رشد ناخالص ملی را حدود ٧.۵ درصد اعلام کرد و گفت:

برای رشد اقتصادی ٨ درصد طی برنامه ششم نیاز به ۳۰۰ میلیارد دلار جذب سرمایه داریم که بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده سال آینده باید ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش صادرات داشته باشیم.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه و تجارت ایران با بیان اینکه ایران نوزدهمین بازار بزرگ دنیا است، گفت:

شرکت‌های ایرانی به دلیل اینکه تا کنون در معرض جدی رقابت خارجی قرار نگرفته‌اند و بازار داخلی بزرگی در دسترس دارند به صادرات به عنوان یک امر لازم، ضروری و راهبردی نگاه نمی کنند.

تولید در دنیای امروز بدون توجه به صادرات محکوم به شکست است.

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع