کد خبر:101385
پ
رئیس پدافند غیرعامل

در شیب تند سایبری شدن هستیم

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به این‌که دارایی‌های فیزیکی در حال تغییر ماهیت به سایبری هستند از شیب تند سایبری شدن در کشور خبر داد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به این‌که دارایی‌های فیزیکی در حال تغییر ماهیت به سایبری هستند از شیب تند سایبری شدن در کشور خبر داد.

 

*** در مساله سایبری طرح واگذاری مدیریت اینترنت به نیروهای مسلح یا شایعه است یا تحلیل غلط

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان پدافند غیرعامل در حاشیه همایش پدافند غیرعامل درخصوص مدیریت اینترنت و مرزبانی سایبری در کشور، اظهار کرد:

مبدأ تهیه این طرح مرکز پژوهش‌های مجلس است و اسم طرح نیز ساماندهی شبکه‌های اجتماعی است.

سردار جلالی افزود: شورایی برای سیاست‌گذاری و واگذاری مجوز پیش‌بینی شده که در آن شورا قرار است سازمان پدافند غیرعامل هم حضور داشته باشد.

ما تهیه کننده طرح نبودیم. موضوع دیگری که مطرح است موضوع مرزبانی سایبری است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل درباره طرح واگذاری مدیریت اینترنت به نیروهای مسلح، گفت: اینها یا شایعه است یا تحلیل غلط

سردار جلالی گفت: در این طرح موضوع انحصار سازمان پدافند غیرعامل یا جای دیگر مطرح نیست. به نظر من باید به مسائل واقعی نگاه کرد.

 

*** لزوم آمادگی برای فضای سایبری

 

 رئیس سازمان پدافند غیرعامل، اظهار کرد:

گیت‌وی‌ها مرزهای سایبری کشور هستند، مرزبانی در اختیار یک دستگاه نیست.

در فضای سایبری مرزی وجود دارد که برای حفاظت از مرزها همه دستگاه‌های مسئول باید حضور داشته باشند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه در حال حرکت در شیب تند سایبری شدن هستیم، گفت:

دارایی‌های فیزیکی در حال تغییر ماهیت به سایبری هستند. این یعنی باید خود را آماده کنیم.

سردار جلالی با بیان اینکه این آمادگی در دو جهت است، افزود:

اول دولت باید به عنوان سیاستگذار، هدایت‌کننده،‌ رگولاتور و تسهیل‌کننده خدمات، تسهیل‌گری خدمات را انجام دهد تا خدمات در چارچوب مشخص و با رعایت خطوط امنیتی و دفاعی در اختیار مردم قرار گیرد.

بخش دوم این است که دارایی‌های ما دچار تغییر ماهیت هستند و ما باید بتوانیم از این دارایی‌ها حفاظت و مصونیت کنیم و در اینجا هم وقتی دارایی‌ها تغییر ماهیت می‌یابند امنیت و دفاع در حوزه سایبری موضوعی کاملا جدی و اساسی می‌شود، چرا که امورات مردم به آن متصل است.

 

***سه فرآیند عمده در کشور و جوامع بین‌المللی

 

سردار جلالی در خصوص روندهای تاثیرگذاری که در کشور و جوامع بین‌المللی اتفاق می‌افتد، افزود:

سه فرآیند عمده در حال رخ دادن است، یکی موضوع IOT یا همان اینترنت اشیاء است که به تعبیری ماهیت دارایی‌ها و سرمایه‌های کشور را از فیزیکی به سایبری یا سایبری‌فیزیکی تبدیل می‌کند و این به لحاظ شناخت ماهیت دارایی، ‌نوع مدیریت تهدیدها و فرصت‌ها دچار تحول اساسی می‌شود.

وی پیرامون مساله سایبری ادامه داد: موضوع دوم IOP یا اینترنت و مردم یا به تعبیری توسعه شبکه‌های اجتماعی است که با نسل جدیدی از شبکه‌های اجتماعی که متمرکز بر مجموعه‌ای از کارکردهای مردم در شبکه‌ها از جنس اطلاعاتی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، امنیتی،‌ اقتصادی، اشتغال،‌ بانکی، دریافت و پرداخت و ارزی است پیش می‌رود.

با توجه به این‌که در این دو فرآیند نظام کنترلی در ذات فناوری پیش‌بینی‌شده، چند قابلیت به وجود می‌آید که یکی کنترل‌گریزی در دولت‌هاست، زیرا رگولاتوری درون سیستم قرار می‌گیرد و کنترل‌های بیرونی روی آن به شدت کاهش می‌یابد.

سردار جلالی ادامه داد:

فرآیند سوم هوشمندی است،‌ هوشمندی به این معنا که ترکیب ظرفیت‌ها و قابلیت‌های فناوری اطلاعات با ظرفیت‌های فیزیکی به شکلی که می‌توانند آن‌ها را به حداکثر بهره‌برداری و هماهنگی و هم‌افزایی از درون برساند.

 

*** ما باید برای همه زیرساخت‌ها طرح‌های پاسخ اضطراری داشته باشیم

 

به گزراش خبرگزاری صنایع،  رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشوربا بیان اینکه در این روند باید موضوعاتی را مورد توجه قرار داد، گفت:

کاهش آسیب‌پذیری، کاهش مدیریت ریسک و وابستگی متقابل، که قابلیت‌های آن نباید در کنترل کسی به جز حاکمیت جمهوری اسلامی قرار گیرد.

موضوع سوم تداوم کارکردهای ضروری وابسته به سایبری است و در آخر رزمایش و آمادگی است.

ما باید برای همه زیرساخت‌ها طرح‌های پاسخ اضطراری داشته باشیم.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایسنا