کد خبر:101255
پ
سنگ آهن

پیش‌بینی‌ احتمال کسری تامین سنگ‌ آهن بعد از سال ۱۴۰۴ قطعی نیست

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران، از عدم قطعیت بپیش‌بینی‌ احتمال کسری تامین سنگ‌ آهن بعد از سال ۱۴۰۴ که با توجه به شرایط امروز کشور صورت گرفته است خبر داد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران، از عدم قطعیت بپیش‌بینی‌ احتمال کسری تامین سنگ‌ آهن بعد از سال ۱۴۰۴ که با توجه به شرایط امروز کشور صورت گرفته است خبر داد.

 

*** شروط صحت پیش‌بینی کسری تامین سنگ‌ آهن در بعد از سال ۱۴۰۴ 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، طی روزهای گذشته اخباری مبنی بر احتمال وجود کسری در تامین سنگ‌ آهن بعد از سال‌ ۱۴۰۴ منتشر شد، که در این رابطه یک کارشناس اظهار کرده بود که ایران در سال ۱۴۰۴ به بیش از ۱۶۰ میلیون تن سنگ‌آهن، نیاز خواهد داشت و با توجه به میزان استخراج، حدود ۳۰ میلیون تن کسری خواهیم داشت.

در این رابطه  رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌ آهن ایران با اشاره به این‌که در پیش‌بینی‌های انجام شده رخدادهای آینده، شرایط امروز کشور در نظر گرفته شده است، گفت:‌

در حال حاضر کشور ظرفیت تولید ۳۰ میلیون تن فولاد را دارد که حدود ۱۱.۵ میلیون تن از این ظرفیت خالی است و سالانه حدود ۱۸.۵ میلیون تن فولاد تولید می‌شود.

مهرداد اکبریان افزود:‌ هدف‌گذاری برنامه توسعه فولاد این است که تا سال ۱۴۰۴ به تولید ۵۰ تا ۵۵ میلیون تن فولاد برسیم که در این صورت به ۱۶۵ میلیون تن سنگ‌ آهن نیاز خواهد بود، اما در حال حاضر تولید سنگ‌آهن کشور حدود ۸۰ میلیون تن است.

بنابراین این پیش‌بینی‌ها در صورتی درست خواهد بود که تا هفت سال دیگر تولید فولاد به ۵۰ میلیون تن در سال برسد و میزان ذخایر سنگ‌آهن نیز افزایش پیدا نکند.

 

***  اعلام ذخایر شناخته شده سنگ‌آهن کمتر از مقدار واقعی است

 

وی با بیان این‌که به دلیل کامل نبودن مطالعات اکتشافی، ذخایر شناخته شده سنگ‌ آهن کمتر از مقدار واقعی اعلام می‌شود، اظهار کرد:

در این رابطه امیدواری زیادی به وجود ذخایر سنگ‌ آهن در کویرهای کشور وجود دارد که هنوز کار اکتشافی در آن‌ها انجام نشده است؛ بنابراین ذخایر سنگ‌آهن از میزان اعلام شده کنونی بیشتر است.

 

*** اولین قدم برای پیشگیری از کسری منابع، کار اکتشافی است

 

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌ آهن همچنین اکتشاف را مهمترین بخش از مسیر توسعه معادن عنوان و تصریح‌ کرد:

اولین قدم برای پیشگیری از کسری منابع، کار اکتشافی است که حتی در دوره تحریم هم باید اولویت در بخش معدن باشد.

اکبریان پیرامون تولید سنگ‌ آهن با تاکید بر این‌که صادرات مواد اولیه معدنی در صورت وجود مازاد بر مصرف کارخانه‌های داخلی انجام می‌شود،‌ گفت:‌

در برخی از استان‌ها رشد متعادلی در احداث کارخانه‌های تولید بخش‌های مختلف زنجیره فولاد وجود ندارد که این عامل باعث کسری مواد اولیه برخی کارخانه‌ها شده است.

وی در رابطه با سنگ‌ آهن معدن ادامه داد:

استان خراسان نمونه‌ای است که ظرفیت تولید ۱۱ میلیون تن گندله را دارد اما با کسری کنسانتره مواجه شده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در زنجیره تولید فولاد؛ سنگ‌آهن معدن به ترتیب به کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و شمش تبدیل می‌شود که بر اساس اظهارات  رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌ آهن تعداد کارخانه‌های تولید در هر کدام از موارد نام برده باید متناسب با با سایر موارد باشد تا هیچ کدام، در تهیه مواد اولیه دچار مشکل نشوند.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − سه =

کلید مقابل را فعال کنید