اخبار برگزیده

کد خبر:101258
پ
بهمن عبدالهی

درخواست رئیس اتاق تعاون بر واگذاری ۵۰ درصد اراضی قابل احیا به تعاونی‌ها

رئیس اتاق تعاون اجرای قانون واگذاری ۵۰ درصد اراضی قابل احیا به تعاونی‌ها را از وزیر جهاد کشاورزی درخواست کرد.

رئیس اتاق تعاون اجرای قانون واگذاری ۵۰ درصد اراضی قابل احیا به تعاونی‌ها را از وزیر جهاد کشاورزی درخواست کرد.

 

*** تأکید رئیس اتاق تعاون بر اهمیت فعالیت تعاونی‌ها در حوزه کشاورزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس اتاق تعاون در صبحانه کاری با حضور محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بخش تعاون در کنار بخش‌های دولتی و خصوصی، یکی از سه بخش اقتصادی کشور را تشکیل می‌دهد، گفت:

تعاونی‌ها در حوزه‌های مختلف صنعت، خدمات و کشاورزی، فعالیت دارند؛ اما بخش کشاورزی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های بخش تعاون است.

بهمن عبدالهی افزود: قسمت اعظم تولیدات کشاورزی، توسط تعاونی‌ها صورت می‌گیرد و تعاونی‌های کشاورزی، از پرمخاطب‌ترین حوزه‌های تحت نظر وزارت جهاد کشاورزی هستند.

 

*** سهم ۶۵ درصدی تعاونی‌ها از تولیدات کشاورزی

 

وی ادامه داد: بر اساس احکام برنامه پنجم توسعه، قرار بود سهم تعاونی‌ها از اقتصاد به ۲۵ درصد برسد که این هدف محقق نشده است؛ چراکه یکی از الزامات رسیدن به سهم ۲۵ درصدی در اقتصاد، رسیدن سهم تعاونی‌های کشاورزی به ۶۵ درصد از تولیدات کل کشاورزی کشور بود که این هدف، هنوز محقق نشده و برای تحقق آن، نیازمند حمایت جهاد کشاورزی هستیم.

 

*** تکالیف وزارت کشاورزی در سند توسعه بخش تعاون

 

رئیس اتاق تعاون با اشاره به تصویب سند توسعه بخش تعاون در هیات دولت و تاکید رئیس جمهور بر اجرای آن اظهار داشت:

یکی از تکالیف وزارت جهاد کشاورزی در این صنعت، واگذاری ۵۰ درصد اراضی قابل کشت و احیاء از سوی دولت به تعاونی‌ها بود که این تکلیف قانونی، محقق نشده است.

عبدالهی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از تکالیف وزارت جهاد کشاورزی در سند توسعه بخش تعاون، واگذاری ۴۰ درصد توزیع محصولات کشاورزی به فروشگاه‌های تعاونی مصرف بود که این تکلیف، محقق نشده و وزارت جهاد کشاورزی باید در تسریع آن جدیت داشته باشد.

 

*** استفاده از ظرفیت تشکل‌های تعاونی در وزارت کشاورزی

 

وی ادامه داد: یکی از مشکل تعاون‌گران این است که تصمیمات وزارت جهاد کشاورزی با حضور انجمن‌های کشاورزی اخذ می‌شود که گستردگی این انجمن‌ها به اندازه تشکل‌های تعاونی نیست؛ لذا درخواست داریم از ظرفیت تشکل‌های تعاونی در این بخش‌ها استفاده شود.

 

*** لزوم حمایت از تشکل‌های تعاونی زیرمجموعه قانون تعاون

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس اتاق تعاون در پایان یادآور شد:

معاون اول رئیس جمهور دستورالعملی صادر کرده است که در هنگام صدور بخشنامه‌ها، نظرات تشکل‌ها به خصوص اتاق‌ها اخذ شود.

بنابراین درخواست داریم وزارت جهاد کشاورزی از تشکل‌های تعاونی زیرمجموعه قانون تعاون به اندازه تشکل‌های زیرمجموعه سازمان تعاون روستایی حمایت داشته باشد.

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری مهر