اخبار برگزیده

کد خبر:101229
پ
اقتصاد کشور
عیسی منصوری:

جزئیات بسته اشتغال در دوران تحریم تشریح شد

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار با اشاره به استخراج مشاغل متاثر از دوران تحریم از تدوین الزامات و راهکارهای عملی بهبود فضای کسب و کار این فعالیت‌ها در بسته اشتغال خبر داد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار با اشاره به استخراج مشاغل متاثر از دوران تحریم از تدوین الزامات و راهکارهای عملی بهبود فضای کسب و کار این فعالیت‌ها در بسته اشتغال خبر داد.

 

*** تشریح آخرین وضعیت بسته اشتغال

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار با تشریح آخرین وضعیت بسته اختصاصی حمایت از تولید و اشتغال تحت عنوان بسته اشتغال در دوران تحریم اظهار داشت:

ارزیابی‌های دقیق ما این است که برخی از رسته فعالیت‌ها در دوران تحریم با رونق مواجه می‌شوند، به شرطی که ما فضای کسب و کار اختصاصی برای این فعالیت‌ها را به خوبی بتوانیم مدیریت کنیم.

 

*** راهکارهای بسته اشتغال برای مشاغل راکد و پررونق

 

عیسی منصوری ادامه داد: در بسته اشتغال برای تمام رسته فعالیت‌هایی که در دوران تحریم با «رونق» مواجه می‌شوند، رسته فعالیت‌هایی که دچار «رکود» می‌شوند و رسته فعالیت‌هایی که «کمتر تاثیر می‌پذیرند» استخراج شده و برای هر گروه در جهت صیانت از اشتغال و افزایش اشتغال پذیری آنها، راهکارهای مشخصی ارائه شده است.

 

*** رونق پتروشیمی در دوران تحریم

 

وی با بیان اینکه بسته اشتغال با دستور رئیس جمهور به زودی در دستور کار شورای عالی اشتغال یا هیأت وزیران قرار می‌گیرد، افزود:

به عنوان مثال رسته‌های پایین دستی پتروشیمی، پوشاک و مبلمان از جمله رسته‌هایی هستند که در دوران تحریم رونق می‌گیرند که رویکرد مداخله‌ای دولت برای این رسته‌ از فعالیت‌ها، در قالب حمایت از تولید و کاهش هزینه‌ها و همچنین کاهش توجیه اقتصادی قاچاق است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار ادامه داد: «حمایت از حفظ و کسب بازارهای داخلی و منطقه‌ای» و «حذف موانع قانونی و مقرراتی موجود برای روان سازی کسب و کار» از دیگر اقدامات حمایتی در بسته اشتغال برای این نوع مشاغل است.

منصوری افزود: در مورد فعالیت‌هایی که دچار رکود می‌شوند مانند لوازم خانگی و صنعت خودرو، برونداد این رسته‌ها می‌تواند کاهش تولید و کاهش نیروی کار باشد؛ به همین دلیل رویکرد مداخله‌ای دولت برای این نوع از فعالیت‌ها در بسته اشتغال، تثبیت اشتغال موجود و همچنین کنترل تولید داخل است.

 

*** هدایت منابع بیمه بیکاری به حفظ اشتغال

 

وی تصریح کرد: طرح و راهکار حمایتی در بسته اشتغال برای رسته فعالیت‌هایی که دچار رکود خواهند شد، «هدایت منابع بیمه بیکاری به حفظ اشتغال و پیشگیری از ریزش نیروی کار» است.

معاون وزیر کار همچنین با اشاره به رویکردهای مداخله‌ای و حمایتی «رسته فعالیت‌هایی که کمتر تاثیر می‌پذیرند»، گفت:

فرش و زعفران از جمله فعالیت‌هایی هستند که تاثیر اندکی از شرایط تحریم می‌گیرند که برونداد این رسته‌ها در دوران تحریم، نهایتا تداوم وضع موجود با هزینه مبادلاتی بیشتر است اما برای این دسته از فعالیت‌ها نیز رویکرد ما در بسته اشتغال ، حفظ وضع موجود و در پیش گرفتن سیاست حمایتی است.

منصوری ادامه داد: راهکار بسته اشتغال برای این رسته فعالیت‌ها با محور «تثبیت حضور در بازارهای بین‌المللی»، «تثبیت اشتغال» و «تامین مالی روان تر» تدوین شده است.

 

*** اصلاح نظام تعرفه‎‌ای و مالیاتی برخی رسته فعالیت‌ها

 

وی تاکید کرد: رسته فعالیت‌های هر سه گروه را دسته‌بندی کردیم و نحوه مواجهه با هر یک این رسته‌ها اعم از شناسایی نیاز آنها، اعمال سیاست تعرفه‌ای جدید و تغییر سیاست‌های مالیاتی در بسته اشتغال پیشنهاد شده است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار با اشاره به سیاست‌های کاهش هزینه اشتغال در نظر گرفته شده در بسته اشتغال نیز گفت:

نیروی کار اولین و مهم‌ترین ابزار کارفرمایان واحدهای کوچک است که حق بیمه و دستمزد می‌تواند به عنوان دو عامل مهم در افزایش هزینه‌های این گروه از کارفرمایان قابل توجه باشد، که در این شرایط ممکن است کارفرما برای کاهش هزینه‌های خود، تعدیل نیروی کار یا خروج نیروی کار از لیست بیمه را در دستور کار قرار دهد؛ بنابراین در این شرایط با ریزش نیروی کار مواجه می شویم.

برای جلوگیری از ریزش نیروی کار نگاه ما این است که هزینه‌های این واحدها را کاهش دهیم که راهکارهای مشخص و عملیاتی برای آن در بسته اشتغال پیش‌بینی شده است.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار با بیان اینکه کاهش میزان مالیات بر ارزش افزوده و دادن اعتبار مالیاتی به بنگاه‌های کوچک در بسته اشتغال پیشنهاد شده است، گفت:

نظر شخص وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این است که اگر امکان کاهش مالیات بر ارزش افزوده برای واحدها و بنگاه‌های کوچک وجود دارد، سازوکار اجرایی آن فراهم شود چرا که سهم مالیات این بنگاه‌ها در درآمد مالیاتی کشور بالا نیست لذا کاهش مالیات بر ارزش افزوده این واحدها تاثیر محسوسی بر کاهش درآمدهای مالیاتی کشور ندارد اما قطعا می‌تواند در تثبیت اشتغال موثر است.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری مهر