کد خبر:101192
پ
تورم تولید در معدن
بر اساس اعلام مرکز آمار؛

تورم تولید در بخش معدن ۴۶ درصد افزایش یافت

تورم تولید در بخش معدن در تابستان سال جاری با رسیدن به رقم ٣٢۴,٧ نسبت به شاخص فصل مشابه سال قبل (٢٢٢.٠)، ۴۶.٢ درصد افزایش داشته است.

تورم تولید در بخش معدن در تابستان سال جاری با رسیدن به رقم ٣٢۴,٧ نسبت به شاخص فصل مشابه سال قبل (٢٢٢.٠)، ۴۶.٢ درصد افزایش داشته است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شاخص قیمت تولیدکننده یا تورم تولید معیاری برای اندازه­‌گیری تغییرات در میانگین قیمت دریافت شده توسط تولیدکنندگان، به ازای تولید کالا و خدمات در داخل کشور، نسبت به یک دوره زمانی معین (سال پایه) است.

در حقیقت، شاخص قیمت تولیدکننده یا تورم تولید ‌روند تغییرات میانگین قیمت کالاها و خدمات تولید شده در داخل کشور را از دیدگاه تولید­کنندگان نشان می­‌دهد.

 

*** تورم تولید معیار سنجش عملکرد اقتصادی دولت است

 

تورم تولید یکی از معیارهای سنجش عملکرد اقتصادی دولت­‌ها است و تأثیر قابل ‌توجهی بر تصمیم‌گیری صاحبان صنایع، سرمایه‌گذاران و حتی سیاست­مداران خواهد داشت.

بر اساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار، درصد تغییرات میانگین شاخص کل بخش معدن در چهار فصل منتهی به فصل تابستان سال ١٣٩٧ نسبت به میانگین دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم تولیدکننده کل بخش معدن) ٣٠,٨ است که نسبت به تورم چهار فصل منتهی به فصل بهار ١٣٩٧،  (٢٢.٠درصد)، افزایش داشته است.

 

*** تأثیر استخراج کانه‌های فلزی در افزایش تورم تولید

 

در فصل مورد بررسی بخش «استخراج کانه‌­های فلزی» بیش­ترین تاثیر را بر افزایش ١٢,۴ درصدی تورم تولید در بخش معدن داشته است.

همچنین تورم تولید در بخش «استخراج کانه‌های فلزی» با ١٣,۴ درصد افزایش نسبت به فصل قبل از عدد ٣٠١.٠  به عدد ٣۴١.٢ رسید.

این افزایش بیش­تر تحت تاثیر افزایش ١٧.١ درصدی فعالیت‌ «استخراج سنگ­‌های آهنی» به وجود آمده است.

تورم تولیدکننده در فصل تابستان ١٣٩٧ در فعالیت «استخراج سنگ­‌های آهنی» به رقم ۴۵۶,٧ رسید و به این ترتیب نسبت به فصل قبل ١٧.١ درصد افزایش نشان داده است، این در حالی است که شاخص قیمت در بخش مورد بررسی در فصل بهار ١٣٩٧ رقم ٣٩٠.١ بوده و نسبت به فصل قبل از آن ٢١.٠ درصد افزایش یافته بود.

 

*** افزایش قیمت ماده معدنی کنسانتره آهن

 

افزایش تورم تولید برای فعالیت «استخراج سنگ­‌های آهنی» در فصل تابستان ١٣٩٧ به طور عمده ناشی از افزایش قیمت ماده معدنی «کنسانتره آهن» است.

تغییرات شاخص قیمت در سایر فعالیت­‌ها، تاثیر بسزایی در تغییر شاخص قیمت تولیدکننده کل بخش معدن نداشته است.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، درصد تغییرات شاخص کل در چهار فصل منتهی به فصل بهار سال ١٣٩۶ نسبت به دوره مشابه سال ۱۳۹۵ (نرخ تورم تولیدکننده کل بخش معدن) ٢,٧ بود که نسبت به تورم تولید چهار فصل منتهی به فصل زمستان ١٣٩۵ (۴,١- درصد) افزایش را تجربه کرد.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
کلیدواژه : شاخص قیمت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید