کد خبر:101045
پ
سنگ
رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ ایران:

ممنوعیت خام‌فروشی در بخش سنگ ساختمانی درست نیست

رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ ایران با اشاره به کافی بودن ذخایر سنگ کشور تا ۴۰۰ سال آینده، ممنوعیت خام فروشی در بخش سنگ‌های ساختمانی را درست ارزیابی نکرد.

رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ ایران با اشاره به کافی بودن ذخایر سنگ‌ کشور تا ۴۰۰ سال آینده، ممنوعیت خام فروشی در بخش سنگ‌های ساختمانی را درست ارزیابی نکرد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ ایران با بیان این‌که ذخایر سنگ‌ کشور برای۴۰۰ سال آینده کافی است،‌ گفت: ممنوعیت خام‌فروشی در بخش سنگ‌ ساختمانی درست نیست.

ابوالقاسم شفیعی اظهار کرد: صادرات مواد خام به سه موضوع بستگی دارد که شامل میزان ذخیره ماده معدنی، تغییرات تکنولوژی و توان فرآوری کارخانه‌ها است.

 

*** میزان ذخایر سنگ کشور

 

وی با بیان وجود داشتن ذخیره کافی سنگ‌ در کشور، اظهار کرد:

در حال حاضر ذخایر سنگ‌ به حدود چهار میلیارد تن می‌رسد و مصرف سنگ‌ در داخل کشور نیز سالانه ۱۰ میلیون تن است که به معنی وجود ذخایر کافی تا ۴۰۰ سال آینده است. این در حالی است که تاکنون تنها ۲۰ درصد ذخایر سنگ کشور کشف شده است.

 

*** تاثیر تغییرات در صنعت ساختمان

 

شفیعی با بیان این‌که تغییرات تکنولوژی در صنعت ساختمان ممکن است برخی محصولات را از چرخه مصرف خارج کند، تصریح کرد:‌

گچ یک نمونه است که تا حد زیادی از صنعت ساختمان خارج شده، اما ایران رتبه دوم جهان در تولید این محصول را به خود اختصاص داده است.

رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ ایران در ادامه تاکید کرد که مواد اولیه کارخانه‌های فرآوری در داخل کشور حتما تامین و مازاد مصرف کشور به صورت خام صادر می‌شود.

 

*** فروش محصولات سنگ

 

وی افزود: با توجه به ذخیره بالای سنگ‌ در کشور باید تا حد امکان فرآوری انجام شود و مازاد آن نیز به صورت خام فروخته شود.

به گفته شفیعی، ایتالیا، بریتانیا، ترکیه و هند به ترتیب ۴۷، ۵۷، ۵۵ و ۶۰ درصد از سنگ خود را به صورت خام صادر می‌کنند چرا که معتقدند باید بازار را در کنترل خود داشته باشند.

 

*** وضعیت صادرات سنگ در مواجه با تحریم

 

به گزارش خبرگزای صنایع، رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ‌ ایران در پایان با اشاره وضعیت خوب صادرات با توجه به نرخ ارز، اظهار کرد:‌

با توجه به این‌که صادرات در بخش سنگ به صورت خرد انجام می‌شود، مشمول تحریم‌ها نیست و تنها مشکلاتی در حوزه مبادلات مالی وجود دارد که با توجه به شناخت متقابل خریداران و صادرکنندگان، تدابیری برای آن اندیشیده شده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − چهارده =

کلید مقابل را فعال کنید