اخبار برگزیده

کد خبر:100757
پ
پتروشیمی

شرکت‌های پتروشیمی‌ ارزآوری دارند یا نه؟!

ادامه قصه پرماجرای عرضه ارز صادراتی توسط شرکت‌های پتروشیمی‌ در سامانه نیما، هر بار این حوزه را با چالش‌های جدیدی مواجه کرده است.

ادامه قصه پرماجرای عرضه ارز صادراتی توسط شرکت‌های پتروشیمی‌ در سامانه نیما، هر بار این حوزه را با چالش‌های جدیدی مواجه کرده است.

 

*** شرکت‌های پتروشیمی موظف به ارائه ارز صادراتی در سامانه نیما شدند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بعد از آنکه سیاست‌های جدید ارزی از سوی دولت معرفی شد، شرکت‌های پتروشیمی‌ که یکی از مهم‌ترین منابع ارزآوری برای کشور هستند موظف شدند ارز صادراتی خود را در سامانه نیما عرضه کنند؛ ارزی که نرخ آن در زمان ابلاغ سیاست‌های جدید ارزی در اردیبهشت‌ماه ۴۲۰۰ تومان بود، اما طبق بسته جدید ارزی که اواسط مردادماه رونمایی شد نرخ آن را بازار ثانویه یا همان بازار آزاد تعیین می‌کند.

از همان زمان تاکنون از یک سو برخی فعالان بازار بر این باورند که شرکت‌های پتروشیمی‌ در ارائه ارز صادراتی خود در سامانه نیما تخلف می‌کنند و از سوی دیگر شرکت‌های پتروشیمی‌ با عدد و رقم بر صحت عملکرد خود تاکید دارند.

 

*** توضیحات رئیس جمهور درباره التهابات اخیر بازار ارز

 

حتی رییس جمهور در مراسم اختتامیه چهاردهمین جشنواره شهید رجایی که صبح شنبه برگزار شد به التهابات اخیر بازار ارز اشاره و خاطرنشان کرد:

دولت الکترونیک شفافیت ایجاد می‌کند.

 

امروز در بازار ارز التهابات مشاهده می‌شود؛ بله گرچه قبول است که بخشی از آن به دلیل فشارهای آمریکا و خارجی است، اما به عنوان رئیس دولت اعلام می‌کنم که بخشی از این التهابات داخلی است، یعنی صادرکنندگان ما از جمله شرکت‌های پتروشیمی‌ حتی صادرکنندگان دولتی و خصولتی ارزی را که باید امروز در اختیار سامانه نیما قرار دهند، ۴۸ ساعت بعد در اختیار این سامانه می‌گذارند؛ این کار خیانت به کشور است و من نیز در این زمینه به یکی از مسئولان مربوطه روز گذشته دستور دادم اگر فردی این کار را کرد در اقدام نخست او را عزل و در گام بعدی او را به دادگاه معرفی کند.

این حرف در حالی از سوی رییس جمهور مطرح شد که رییس سازمان توسعه تجارت، نارضایتی رییس جمهور را از شرکت‌های عمده بزرگ و صادراتی مانند شرکت‌های پتروشیمی‌ عنوان و اعلام کرد:

شرکت‌های عمده صادراتی در بخش شرکت‌های پتروشیمی‌ ، محصولات پایه‌ نفتی و کانی‌های فلزی که اکثرا شرکت‌های شبه‌دولتی، وابسته به هلدینگ‌های بزرگ سرمایه‌گذاری و با مدیریت دولتی یا وابسته به نهادها هستند به تعهد خود در این زمینه عمل نکردند و ارز صادراتی‌شان را کامل به سامانه نیما نیاوردند.

شرکت‌های پتروشیمی‌ به این موضوع واکنش نشان دادند و احمد مهدوی، دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایان پتروشیمی گفت

شرکت‌های پتروشیمی‌ تخلفی در ارائه ارز صادراتی خود در سامانه نیما نداشته‌اند.

ارائه ارز صادراتی شرکت‌های پتروشیمی‌ در سامانه نیما از ۱۵ مردادماه تا ۱۵ شهریورماه یعنی طی یک ماه ۸۸۶ میلیون و ۲۱۰ هزار یورو بوده است.

کل ارزی که از سوی همه صادرکنندگان در سامانه نیما وارد شده است حدود یک میلیارد و ۸۲ میلیون یورو بوده است که ۸۲ درصد آن را شرکت‌های پتروشیمی‌ ارائه کرده‌اند.

 

*** سهم شرکت‌های پتروشیمی‌ در تأمین ارز ثانویه

 

بر اساس این گزارش، طبق آخرین آماری که در ۳۰ مهر ماه از سوی شرکت‌های پتروشیمی‌ ارائه شده، در طول ۲۰۹ روز نخست امسال حدود پنج میلیارد و ۲۳۰ میلیون دلار ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی در بازار داخلی عرضه شده و سهم شرکت‌های پتروشیمی‌ در تامین ارز بازار ثانویه به ۵۳ درصد رسیده است.

از اول فروردین‌ماه تا ۲۳ مهرماه امسال، ارز کل صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری ایران حدود ۷ میلیارد و ۲۱۵ میلیون دلار بوده که با کسر صادرات ریالی ارزش صادرات پتروشیمی حدود هفت میلیارد و ۲۵ میلیون دلار برآورد می‌شود.

طبق این آمار در طول ۲۰۹ روز نخست امسال یعنی از اول فروردین تا بیست و سوم مهرماه در مجموع حدود پنج میلیارد و ۲۱۳ میلیون دلار ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی از سوی شرکت‌های پتروشیمی‌ روانه بازار داخلی شده است.

شرکت‌های پتروشیمی‌ در حد فاصل اول تا ۲۱ فروردین‌ماه و قبل از مصوبه ۲۲ فروردین هیأت دولت، بیش از ۳۹۰ میلیون دلار با هماهنگی بانک مرکزی و به صرافی‌های مجاز عرضه کرده‌اند.

همچنین درحد فاصل ۲۲ فروردین تا ۱۵ اردیبهشت‌ماه بالغ بر ۳۹۰ میلیون دلار با نرخ دولتی و با راه‌اندازی کامل سامانه نیما از ۱۶ اردیبهشت تا ۱۵ مردادماه، حدود دو میلیارد و ۱۹۳ میلیون دلار و از ۱۶ مردادماه تا ۲۳ مهرماه حدود دو میلیارد و ۳۳۷ میلیون دلار ارز حاصل از صادرات محصولات شرکت‌های پتروشیمی را مطابق با سیاست جدید دولتی مبنی بر فروش در بازار ثانویه در بازار داخلی عرضه کرده‌اند.

 

*** آمار ارز وارداتی شرکت‌های پتروشیمی از زبان خسروتاج

 

مصطفی خسروتاج رئیس کل سازمان توسعه تجارت در یکی از آخرین اظهارنظرهای خود اعلام کرده است:

شرکت‌های پتروشیمی‌ و فولادی‌ها حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تا یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون در ماه می‌توانند ارز حاصل از صادرات محصولات خود را وارد کشور کنند و در اختیار دیگر بخش‌ها قرار دهند بنابراین در شش ماه حدود ۹ میلیارد باید وارد کشور می‌کردند اما در این مدت حدود شش و نیم تا هفت میلیارد یعنی حدود ۷۵ درصد منابع ارزی خود را واریز کردند .

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر نفت درباره همکاری شرکت‌های پتروشیمی‌ برای ارائه ارز حاصل از صادرات خود در سامانه نیما گفت:

بر اساس قراری که با این شرکت‌ها داشته‌ایم به صورت هفتگی ارز حاصل از صادرات توسط این شرکت‌ها دریافت می‌شود.

البته شرکت‌های پتروشیمی‌ پیش از این اعلام کرده بودند که در طول ۲۰۹ روز نخست امسال، ۷۴ درصد از کل ارز حاصل از صادرات را در بازار داخلی عرضه کرده و مابقی که معادل ۲۶ درصد شده صرف خرید کاتالیست، مواد شیمیایی، بازپرداخت وام و فاینانس‌های خارجی، تامین تجهیزات و قطعات یدکی شده است.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع