کد خبر:100642
پ
لاهوتی
محمد لاهوتی:

بخشنامه‌های شتاب‌زده به صادرات لطمه زده است

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به لزوم بهره‌گیری از نظرات بخش خصوصی در وزارت صنعت، صدور بخشنامه‌های شتاب‌زده را عامل آسیب جدی به بخش صادرات دانست.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به لزوم بهره‌گیری از نظرات بخش خصوصی در وزارت صنعت، صدور بخشنامه‌های شتاب‌زده را عامل آسیب جدی به بخش صادرات دانست.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کنفدارسیون صادرات ایران درباره اولویت‌های کاری وزارت صنعت اظهار کرد:

تصمیم‌گیری در شرایط کنونی در وزارت صمت با توجه به تغییر و تحولات ارزی و برخی مشکلات داخلی و خارجی، نیازمند دقت و وسواس بیشتری است تا سیاست‌های کلی در یک تصمیم رعایت شود و همچنین شرایط محیط کسب و کار نیز در نظر گرفته شود.

 

*** وجود ممنوعیت‌های متعدد در مسیر صادرات و واردات

 

محمد لاهوتی با اشاره به این‌که طی ماه‌های گذشته شاهد ممنوعیت‌های متعدد در حوزه صادرات و واردات بوده‌ایم، بیان کرد:

دستورالعمل‌های بسیار متعدد و شتاب زده و تغییر و تحولات بسیار کوتاه‌مدت که گاها ظرف ۴۸ ساعت اصلاح شده، به فضای تجارت لطمه زده است.

 

*** ممنوعیت‌ها و لغو ممنوعیت‌های ناگهانی

 

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران که به تازگی با حکم رئیس اتاق بازرگانی تهران، رئیس دبیرخانه انتخاب صادرکنندگان نمونه استان تهران شده است، افزود:

ممنوعیت ناگهانی صادرات و واردات یک کالا و لغو ناگهانی این ممنوعیت‌ها، شرایط سختی برای تجارت به وجود آورده که اگر تغییری در آن ایجاد نشود تجارت و به دنبال آن تولید نیز با مشکل مواجه می‌شود؛ لذا هر گونه تغییر در تصمیم‌گیری‌ها باید با برنامه‌ریزی مدون و برنامه‌ای ماندگار همراه باشد.

 

*** محدودیت‌ها از ۳ ماه قبل اطلاع‌رسانی شود

 

لاهوتی با بیان این‌که قانون محیط کسب وکار و رفع موانع تولید نادیده گرفته شده است، تصریح کرد:

بر اساس قوانین، محدودیت و ممنوعیت در صادرات و واردات باید از سه ماه قبل اطلاع‌رسانی شود، چرا که قطع صادرات به صورت ناگهانی حتی به بهانه تنظیم بازار، آسیب‌ جدی به بازارهای خارجی ایران می‌زند.

 

به گفته وی، وزیر صنعت، معدن و تجارت به تنهایی قادر به حل همه این مشکلات نیست اما می‌تواند با پافشاری بر قانون‌مداری، سیاست‌گذاری‌های کلان را متناسب با قوانین بالا دستی پیش‌ ببرد.

 

*** ضرورت بازنگری در قوانین تجارت

 

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با تاکید بر این‌که بخش صادرات با مشکلات متعددی روبرو است، اظهار کرد:

بازنگری در قوانین و دستورالعمل‌های چند ماه اخیر در حوزه تجارت بسیار ضروری است.

لاهوتی با اشاره به سخنان وزیر صنعت در خصوص بهره‌گیری از نظرات بخش خصوصی در جلسه اخذ رای اعتماد از نمایندگان مجلس افزود:

وی باید این مهم را در دستور کار قرار دهد و به آن توجه کند.

همچنین با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده از نظرات بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌ها، وزیر صنعت در این مهم بیشترین احساس مسئولیت را داشته باشد.

 

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، چندی پیش وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان بررسی صلاحیت وزرای صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با کسب ۲۰۳ رای موافق از مجموع ۲۶۵ رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان وزیر جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) انتخاب شد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع