اخبار برگزیده

کد خبر:100308
پ
بازار محصولات پلاستیکی
رئیس اتحادیه پلاستیک و ظروف یک‌بار مصرف خبر داد

تهدید بازار محصولات پلاستیکی ایران از سوی ترکیه

رئیس اتحادیه پلاستیک و ظروف یک‌بار مصرف از تهدید بازار ایران در کشورهای همسایه از سوی ترکیه با اتخاذ برخی تصمیم‌ها در صادرات محصولات پلاستیکی مبنی بر فروش در ازای دریافت دلار خبر داد.

رئیس اتحادیه پلاستیک و ظروف یک‌بار مصرف از تهدید بازار ایران در کشورهای همسایه از سوی ترکیه با اتخاذ برخی تصمیم‌ها در صادرات محصولات پلاستیکی مبنی بر فروش در ازای دریافت دلار خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس اتحادیه پلاستیک و ظروف یک‌بار مصرف در رابطه با شرایط تامین مواد اولیه تولید پلاستیک و ظروف یک‌بار مصرف، گفت:

تولیدکنندگان داخلی به واسطه فعالیت پتروشیمی‌ها و وجود مواد اولیه در کشور،‌ هیچ مشکلی در تولید مواد مصرفی صنف پلاستیک ندارند.

 

*** مشکلات زیاد تولید کننده‌های محصولات پلاستیکی

 

رئیس اتحادیه پلاستیک و ظروف یک‌بار مصرف ادامه داد: در حال حاضر صادرات مواد اولیه پلاستیک برای پتروشیمی‌ها، به صرفه‌تر از عرضه آن در بازار داخل است و در کنار آن شیوه جدید تخصیص مواد اولیه (سامانه بهین‌یاب) دسترسی به مواد اولیه را برای تولیدکنندگان با مشکلات بسیاری روبه‌رو کرده است.

وی با تاکید بر این‌که پلاستیک و تولید مواد اولیه به واسطه تامین نیاز از طریق تولیدات داخلی، هیچ ارتباطی با نوسانات نرخ ارز به ویژه دلار ندارد، خاطرنشان کرد: اگر کنترل اساسی بر روند تولید و عرضه پتروشیمی‌ها صورت بگیرد، مشکلات صنف پلاستیک رفع و قیمت مواد مصرفی به شدت افت خواهد کرد.

 

*** خرید مواد اولیه از طریق بازار آزاد ارزان‌تر از طریق بورس

 

مقیمی با اشاره به این‌که قیمت‌گذاری مواد اولیه مورد نیاز صنف تولید پلاستیک در بورس صورت می‌گیرد، بیان کرد: پتروشیمی‌ها از دولت حمایت‌های قابل توجهی دریافت می‌کنند اما با وجود افت قیمت دلار از محدوده ۱۹ هزار تومان به ۱۴ هزار تومان، قیمت‌ها از سوی پتروشیمی‌ها کاهش نیافته است.

رئیس اتحادیه پلاستیک و ظروف یک‌بار مصرف یادآور شد: خرید مواد اولیه از طریق بازار آزاد برای تولیدکنندگان به نسبت تامین از طریق بورس، ارزان‌تر است و دلیل آن این است که کارخانجات صوری که در شهرک‌های صنعتی سوله‌ای برای خود دست و پا کرده‌اند، با تکیه بر معافیت‌های مالیاتی، مواد اولیه را خریداری و آن‌را در بازار آزاد عرضه و هزینه معافیت از پرداخت مالیات‌ها را در جذب مشتری خرج می‌کنند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس اتحادیه پلاستیک و ظروف یک‌بار مصرف اظهار کرد: تصمیمات لحظه‌ای و بدون بررسی کارشناسی نیز بازار خارجی محصولات پلاستیکی را به شدت تحت‌الشعاع قرار داده که از این موارد می‌توان به تصمیم وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت مبنی بر انجام معامله با ارز دلار در تجارت با افغانستان و عراق اشاره کرد. این تصمیم عاملی شد تا کشور ترکیه در این دو بازار تهدید جدی برای ایران باشد، زیرا این کشور روند گذشته انجام معامله ایران را در پیش گرفته و با ارز مقصد یا مبداء، عرضه خود را انجام می‌دهد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع