اخبار برگزیده

کد خبر:100176
پ
سامانه صیاد

مهلت پذیرش چک‌های قدیمی تمام شد

از امروز، ششم آبان ماه چک‌های قدیمی به غیر از بانک صادرکننده دسته چک در بانک‌ها پذیرش نمی‌شوند.

براساس آخرین مهلت بانک مرکزی برای تعویض دسته چک‌های قدیمی ،از ششم آبان ۹۷ چک‌های قدیمی به غیر از بانک صادرکننده دسته چک در بانک‌ها پذیرش نمی‌شوند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، از پایان شهریور سال گذشته و با راه‌اندازی سامانه صدور یکپارچه چک (صیاد) قرار شد چک‌های متحدالشکل جدید صادر و استفاده شود. در این میان صاحبان دسته چک فرصت داشتند دسته چک‌های قبلی را تا اردیبهشت امسال در بانک‌ها تعویض کنند و دسته چک صیادی بگیرند.

 

*** دارندگان دسته چک‌های قدیمی دیگر نمی‌توانند آن را در یک بانک غیرمرتبط ارائه کنند

 

اما بعد از مدتی با توجه به جاماندن بانک‌ها و مردم از مهلت تعیین شده، این زمان تا شهریور ماه تمدید شد تا صاحبان دسته چک بتوانند چک‌های قدیمی را تغییر دهند.

با این حال گستردگی این طرح و شرایطی که بر آن حاکم بود، موجب شد بار دیگر بانک مرکزی این زمان را تا آبان امسال تمدید کند که بر این اساس از امروز (ششم آبان ماه) مهلت تمام شد و دیگر تمدیدی در کار نیست؛ از این رو دارندگان دسته چک قدیمی دیگر نمی‌توانند آن را در یک بانک غیرمرتبط ارائه کنند و تبادل چک‌های غیرصیادی در سامانه چکاوک ممنوع است.

 

*** چک‌های صیادی به منظور کاهش چک‌های برگشتی و اعتماد سازی در بازار 

 

در دستور بانک مرکزی به بانک‌ها تاکید شده که چک‌های غیر صیادی صرفا با حضور مشتری به بانک صادرکننده چک قابل دریافت خواهد بود و چک‌های عادی غیرصیادی سایر بانک‌ها در هیچ کدام از شعب بانک مربوطه برای ثبت در سامانه چکاوک قابل واگذاری نیست.

چک‌های صیادی به دنبال مسائلی که برای دسته چک ایجاد می‌شد و به ویژه آمار بالای چک‌های برگشتی در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت تا بتواند کمکی به اصلاح رویه و روال صدور دسته چک کند و در مهم‌ترین مولفه‌ها، یکسان‌سازی دسته چک‌ها و بالا بردن امنیت چک در آن اجرایی شد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، چک‌های صیادی از این قابلیت برخوردار هستند که گیرنده آن می‌تواند قبل از دریافت چک از پیشینه فرد صادرکننده استعلام بگیرد و با اطمینان بیشتری آن را قبول کند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع