کد خبر:99957
پ
رئیس سازمان بورس
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد

عرضه نفت خام در سازمان بورس و اوراق بهادار از هفته آینده

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن اشاره به لزوم افشای صورت‌های مالی نهادهای عمومی غیردولتی از عرضه نفت خام در این سازمان از هفته آتی خبر داد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن اشاره به لزوم افشای صورت‌های مالی نهادهای عمومی غیردولتی از عرضه نفت خام در این سازمان از هفته آتی خبر داد.

 

*** ضمانت اجرای قانونی سازمان بورس و لزوم افشای صورت‌های مالی نهادهای عمومی غیردولتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص افشای اطلاعات در نهادهای شبه‌دولتی، اظهار داشت:

در حال حاضر بیش از ۳۳۰ شرکتی که زیرمجموعه‌ «نهادهای عمومی غیردولتی» هستند، از طریق کدال صورت‌های مالی خود را افشا می‌کنند.

بنابراین اجرای ماده ۶ قانون اصلاحی قانون اجرای اصل ۴۴ شروع شده و شهرداری‌ها و وزارتخانه‌ها نیز در آن قرار دارند.

شاپور محمدی افزود: در این رابطه جلساتی هم در مجلس در حال برگزاری بوده و دو روز گذشته نیز جلسه‌ای برگزار شده است و در صحن نیز مطرح خواهد شد تا ضمانت اجرایی که سازمان بورس، باید به صورت قانونی به دست آورد تا به «نهادهای عمومی غیردولتی» القا کند که باید صورت‌های مالی خود را افشا کنند نیز فراهم شود.

وی افزود: در این راستا با کمکی که مجلس خواهد داشت، ضمانت اجرایی این کار قوی‌تر شده است و سازمان بورس، نیز محکم‌تر پیش خواهد رفت.

این اطلاعات باید به صورت مستمر اجرایی شود، یعنی این کار برای یک‌بار نیست و اطلاعات باید به طور مستمر افشا شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، گفت: طبیعتا شرکت‌هایی که بزرگتر بوده و اطلاعات مالی آنها با اهمیت‌تر است، در اولویت هستند.

در این راستا شرکت‌های کوچکتر نیز که به نوعی از عموم مردم تامین مالی می‌کنند، باید صورت‌های مالی خود را افشا کنند.

برای مردم هیچ چیز محرمانه نیست و باید افشا صورت گیرد، ضمن اینکه در مورد «نهادهای عمومی غیردولتی» قانون تکلیف کرده که باید صورت‌های مالی خود را افشا کنند.

محمدی افزود: استثنائاتی که در قانون هست، مشخص شده و بنابراین هیچ کسی نیز بهانه‌ای ندارد.

 

*** عرضه نفت خام در بورس برای بازار نفت ایران یک تحول است

 

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به عرضه نفت خام در سازمان بورس در کمتر از یک هفته آینده، تصریح کرد:

اطلاعیه عرضه نفت در بورس انرژی، از سوی متخصصان و کارشناسان شرکت ملی نفت طراحی شده است و بحث‌های مربوط به بورس آن نیز از سوی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و بورس انرژی طراحی شده است.

وی ادامه داد:  در مورد ویژگی‌های محموله‌های نفتی، شرکت ملی نفت ایران صاحب‌نظر بوده و متخصص است.این طراحی از نظر ما مناسب است و مشتری خود را خواهد داشت.

البته راجع به اینکه انعطاف داشته باشد و در عرضه‌های بعدی نیز با توجه به بازارسنجی که سازمان بورس انجام داده و وزارت نفت نیز با توجه به تجربه بسیار بالایی که در این عرصه دارد، حتما می‌تواند در اطلاعیه‌های عرضه بعدی خود، متناسب با سلیقه خریداران و بازار فضا را فراهم کند که افراد بتوانند نفت خام ایران را خریداری کنند.

محمدی افزود: این یک تحول مناسب برای بازار نفت ایران بوده و برای سرمایه گذاران فرصت مناسبی را ایجاد خواهد کرد.

از این حیث ما خوشحال هستیم که این فرآیند شروع شده و وزارت نفت گام پیش گذاشته و سازمان بورس و بورس انرژی مصمم هستند که این کار انجام شود.

 

 *** اطلاعات مشتریان نفت خام ایران محرمانه خواهد ماند

 

وی ادامه داد: امیدواریم این عرضه انجام شود، اما در فروش‌های بعدی نیز، ما پیشنهادات خریداران را جمع‌آوری خواهیم کرد و نظرسنجی می‌کنیم تا اگر جاهایی لازم باشد، تعدیلاتی را انجام دهیم.

در عین‌حال در مورد مشتریان نفت خام ایران طبیعتا تا لحظه آخر از نظر سازمان بورس محرمانه بوده و اعلام نخواهند شد، البته در تابلو این مشتریان به رقابت خواهند پرداخت، اما طلاعات را ما محرمانه حفظ خواهیم کرد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، تاکید کرد:

یکی از وظایف اصلی بازار سرمایه حفظ اطلاعات مشتریان است و روال و رویه قانونی ما این است که  از اطلاعات تمامی کسانی که در دنیا، این نفت را خریداری می‌کنند، صیانت خواهد شد.

از طرفی در مورد سهامداران نیز همواره این رویه را رعایت کرده‌ایم، بنابراین هر فردی که در این رقابت شرکت کند، اطلاعاتش حفظ می شود و تمام شرایط را برای جذب مشتریان در بورس نفت خواهیم داشت.

محمدی اظهار داشت: شرکت ملی نفت ایران خودش مشتریانی را از قبل دارد، آنها می‌توانند در بورس حاضر شوند و افرادی که علاقمند به قراردادهای مالی نفت هستند، نیز می‌توانند در سازمان بورس حضور یابند همچنین کسانی که ممکن است جدید به این بازار اضافه می‌شوند، حضور خواهند یافت.
از این حیث هیچگونه محدودیتی وجود ندارد و می‌توانند نفت را با شرایط اعلام شده، خریداری کنند.

 

*** جزئیات ارایه اسامی ۷۵ متخلف به قوه قضاییه از سوی سازمان بورس

 

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی درمورد جزئیات ارایه اسامی ۷۵ متخلف به قوه قضاییه، اذعان داشت:

۷۵ پرونده‌ای که از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار به قوه قضاییه ارسال شده است، شامل شرکت‌ها، اشخاص حقیقی یا کسانی می‌شوند که دست‌کاری قیمت کرده و اطلاعات خلاف واقع به مردم داده اند یاشایعاتی را درست کرده‌اند.

همین‌طور کسانی که سیگنال‌فروشی کرده‌اند، کسانی که سایت‌های غیرمجاز راه‌اندازی کرده و یا به مردم وعده بازده‌های بالا داده‌اند و تحت عنوان شرکت‌های سرمایه‌گذاری فعال بوده اما مجوز ندارند؛ این پرونده‌ها کیفری محسوب می‌شوند و طبیعتا رسیدگی به این پرونده‌ها در صلاحیت دادگاه‌ها است و ما شکایت کرده و پیگیری خواهیم کرد.

 

*** در بدنه سازمان بورس یا بازار سرمایه برخی متخلف بوده اما مجرم نه

 

وی اظهار داشت: از بدنه سازمان بورس یا بازار سرمایه فردی در این فهرست نبوده است که جرم مرتکب شده باشد؛ البته در سال‌های قبل اگر تخلفاتی بوده است، متخلفان از سازمان بورس و یا ارکان آن نیز اخراج شده‌اند.

محمدی گفت: البته در مورد این افراد در بدنه بازار سرمایه، بحث جرم مطرح نبوده است؛ چراکه  در مورد جرم دست‌کاری یا اطلاعات نهانی در قانون آن تعریف مشخص وجود دارد.

ما تعداد زیادی از مدیران را نه به عنوان مجرم بلکه به عنوان متخلف، جریمه نقدی کرده‌ایم، در این زمینه هیات مدیره سازمان بورس مرجع تجدیدنظر است و قانون به ما اختیار داده است و ما هم آنها را جریمه کرده‌ایم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت:به خزانه نیز این مبالغ واریز شده است، ما تا جایی که بتوانیم باید پیشگیری کنیم که مدیران دچار تخلف نشوند.

اگر تخلفی شد ما برخورد کرده و جریمه خواهیم کرد؛ البته در این مسیر سازمان بورس، محکم گام برخواهد داشت و خود مدیرانی که جریمه شده اند، به خوبی می دانند که چرا جریمه شده‌اند.

 

*** راه‌اندازی آتی بازار ارز

 

محمدی در پاسخ به این سوال که آیا مقدمات بورس ارز فراهم شده است، گفت: بانک مرکزی ساز و کارهای معاملات ارزی را طراحی کرده است، اما برنامه این است که بازار ارزی که بانک مرکزی فعلا راه‌اندازی کرده، حفظ شود و معاملات نقدی ارز در بازار پول خواهد بود.

اما برای معاملات فیوچر ارز نیز ما با بانک مرکزی، تفاهم‌هایی داریم که به محض اینکه بازار نقدی ارز، بتواند فرآیند تکامل خود را طی کرده و قیمت مرجع بتوانیم استخراج کنیم، بازار آتی ارز راه‌اندازی خواهد شد.

 

*** رشد ۳۰ درصد سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در بورس

 

رئیس سازمان بورس افزود: ایرانیان مقیم خارج کشور و نیز سرمایه‌گذاران داخلی می‌توانند به بازار سرمایه ایران ورود کرده و سرمایه‌گذاری کنند؛ مردم به خوبی می‌دانند که فرصت‌های خوبی در بازار سرمایه ایران نهفته است.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر خارجی‌ها  ۲۲۰۰ میلیارد تومان در بازار سرمایه ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند که نسبت به ابتدای سال ۲۱ درصد و نسبت به سال قبل بالغ بر ۳۰ درصد رشد داشته است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، گفت:

رشدهای مذکور در معاملات بازار سرمایه حکایت از آن دارد که بر خلاف تبلیغاتی که برخی از رسانه‌های غربی می‌کنند، ایران در جذب سرمایه‌های خارجی موفق عمل کرده است؛ چراکه بازده بازار سرمایه ایران مناسب بوده و از ابتدای سال تاکنون ۹۵ درصد بازده در بورس تهران و ۹۲ درصد بازده در فرابورس داشتیم.

محمدی اظهار داشت: ایرانیان خارج از کشور به خوبی بازار سرمایه ایران را می‌شناسند و به سرمایه‌گذاری در آن اعتقاد دارند، و از این جهت به شرکت‌های بورسی کشور که شفاف‌ترین شرکت‌های کشور هستند، علاقمند بوده و سرمایه‌گذاری می‌کنند؛ حتی سرمایه‌گذارانی که اصالتا سوئدی، آلمانی، سوئیسی و یا از کشورهای همسایه ایران هستند نیز در این بازار حضور داشته و از فرصت‌های خوبی که شرکت‌های بورسی ایرانی برای آنها فراهم کرده است، استفاده می‌کنند.

 

به گزراش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان، افزود:

بازار بدهی در ایران یک فرصت مناسبی برای کشورهای مختلف از جمله کره جنوبی است و در مقاطعی نیز سرمایه‌گذاران این کشور اعلام کرده‌اند که اوراق دولتی را خریداری می‌کنند.

 

 

 

 

انتهای پیام///

 

منبع
خبرگزاری مهر