اخبار برگزیده

کد خبر:99915
پ
آژانس بین‌المللی انرژی

هشدار آژانس بین‌المللی انرژی به صادرکنندگان نفت

آژانس بین‌المللی انرژی از فشار کم‌سابقه بزرگترین صادرکنندگان نفت و گاز جهان برای کاهش وابستگی خود به درآمدهای انرژی خبر داد.

آژانس بین‌المللی انرژی از فشار کم‌سابقه بزرگترین صادرکنندگان نفت و گاز جهان برای کاهش وابستگی خود به درآمدهای انرژی خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، آژانس بین‌المللی انرژی هشدار داد که بی‌تحرکی یا تلاش‌های ناموفق برای متنوع کردن منابع درآمد، ریسک‌های متوجه اقتصادهای تولیدکننده و بازارهای جهانی را پیچیده می‌کند.

 

***  کاهش تقاضا برای  آهسته‌کردن روند تغییرات جوی ، صادرکنندگان نفت را تحت فشار قرار داده است

 

 مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی اظهار کرد: بیش از هر مقطع دیگری در تاریخ، بر این باورم که لازم است تغییرات بنیادینی در مدل‌های توسعه این کشورها صورت گیرد.

عوامل ساختاری مانند رونق تولید نفت شیل آمریکا که در بخش عرضه، سهم بازار رقیبانی مانند عربستان‌ سعودی یا نیجریه را تصرف کرده و تلاش‌ها برای کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی برای آهسته‌کردن روند تغییرات جوی در بخش تقاضا، پیش از این بودجه تولیدکنندگان نفت را تحت فشار قرار داده است.

بیرول گفت: قیمت نفت ۸۰ دلار در هر بشکه، درآمد نفت و گاز این کشورها را به میانگین سرانه ۱۸۰۰ دلار در سال رسانده است. اما با توسعه نفت شیل و تحولات تقاضا مانند فناوری جدید و بهره‌وری، ممکن است تا سال ۲۰۳۰ به میزان ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده و به ۱۲۵۰ دلار برسد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی در پایان  افزود: زمانی که این کشورها مورد بررسی قرار می‌گیرند، به طور میانگین بیش از ۷۰ درصد درآمد دولتی آنها از نفت و گاز است. این کشورها از بابت قیمت‌ها تحت فشار هستند و از میزان نفتی که صادر می‌کنند و از رشد جمعیت تحت فشار قرار دارند. تصور ما بر این است که اوضاع نسبت به قبل بسیار تفاوت کرده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع