کد خبر:99673
پ
کارگران

ترمیم دستمزد کارگران در انتظار دستور وزیر جدید

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ضمن اشاره به انتظار جامعه کارگری برای ترمیم حقوق و دستمزد، پیش‌بینی اختصاص بسته‌های حمایتی دولت برای اقشار کم درآمد را حرکت مناسبی عنوان کرد.

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ضمن اشاره به انتظار جامعه کارگری برای ترمیم دستمزد ، پیش‌بینی اختصاص بسته‌های حمایتی دولت برای اقشار کم درآمد را حرکت مناسبی عنوان کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران اظهار کرد: اختصاص بسته‌های حمایتی دولت متفاوت و فارغ از آن چیزی است که نمایندگان کارگری تحت عنوان تقویت سبد معیشت و ترمیم مزد دنبال می‌کنند. این بسته‌ها برای اقشار کم درآمد و ضعیف پیش‌بینی شده ولی ما معتقدیم که با توجه به کاهش قدرت خرید و افزایش هزینه‌ها، باید برای کارگران سبدی جداگانه در نظر گرفته شود.

 

*** ترمیم دستمزد و حقوق مهمترین خواسته جامعه کارگری از وزیر جدید کار

 

وی افزود: تصویب کلیات طرح بسته‌های حمایتی دولت حرکت بزرگی است که باید زودتر از این اتفاق می‌افتاد چون با توجه به افزایش هزینه‌ها و تورمی که به وجود آمده، خانواده‌های زیادی از خدمات درمانی، آموزشی و حتی تامین کمترین نیازهای خود محروم شده‌اند.

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با بیان این که نمایندگان کارگران همچنان در انتظار تشکیل جلسات شورای عالی کار هستند،‌ ابراز امیدواری کرد که با معرفی وزیر پیشنهادی کار و رأی مجلس به وی، دوران بلاتکلیفی در بسیاری از اقدامات و تصمیم‌گیری‌ها در وزارت کار به پایان برسد.

فتح الهی گفت: درخواست ما از وزیر کار ترمیم دستمزد و تقویت سبد معیشت کارگران است. شرایط اقتصادی ما به گونه‌ای است که اکثر خانوارهای کارگری با نیازهای اولیه معوق مواجه شده‌اند و ما به دنبال احیای نیازهای اولیه هستیم که متفاوت از سبد کالا و بسته‌های حمایتی دولت است.

 

*** دستمزد کارگران و به تبع آن سبد معیشت، عقبگرد شدیدی داشته است

 

به گفته این مقام مسئول کارگری، نوسانات نرخ ارز موجب افزایش تورم و هزینه‌ها در بسیاری از بخش‌ها شده است و دستمزد سال ۹۷ کارگران با در نظر گرفتن شرایط موجود باید ترمیم شود.

اوبا بیان این که در حال حاضر تورم ۳۵ تا ۵۰ درصدی در اقلام و مایحتاج ضروری مردم را شاهد هستیم، گفت: اگر دستمزد کارگران برابر ماده ۴۱ قانون کار بر اساس نرخ تورم تعیین می‌شود، پس باید متناسب با تورم امروز هم این دستمزد تغییر کند.

به گفته رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، هزینه سبد معیشت یک خانوار کارگری در سال گذشته دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده که با در نظر گرفتن تورم امسال و محاسبات صورت گرفته، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دیگر به آن افزوده شده است، در حالی که دستمزد کارگران و به تبع آن سبد معیشت، عقبگرد شدیدی داشته است و پافشاری نمایندگان کارگری برای تشکیل فوری جلسات دستمزد شورای عالی کار به این دلیل است که وضع زندگی خانوارهای کارگری بیش از این آسیب نبیند.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بسته حمایت غذایی اقشار کم‌درآمد در جلسه یکشنبه گذشته هیات دولت به تصویب رسید. بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، این بسته‌های حمایتی در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که درآمد کمتر از سه میلیون تومان دارند و مقرر شده تا پایان سال ۱۳۹۷ به شکل غیر مستمر در سه مرحله و در مجموع با مبلغ ۶۰۰ هزار تومان توزیع شود. پیش از این رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در حالی از افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی قیمت کالاهای اساسی خبر داده بود که به این اقلام، یارانه ۴۲۰۰ تومانی اختصاص داده می‌شود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع