کد خبر:97627
پ
چوب

وزارت صنعت، صادرات چوب را ممنوع اعلام کرد

وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای با هدف تنظیم بازار داخلی، صادرات چوب و مصنوعات چوبی را ممنوع اعلام کرد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای با هدف تنظیم بازار داخلی، صادرات چوب و مصنوعات چوبی را ممنوع اعلام کرد.

 

*** ممنوعیت صادرات چوب و مصنوعات چوبی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزارت صنعت، معدن و تجارت، در این اطلاعیه انواع مقطوعات چوبی خام، انواع نئوپان و ام دی اف خام (MDF)، انواع کاغذ باطله، کاغذ روزنامه به شکل رول یا ورق، انواع کاغذهای اندود نشده، کاغذ سبک اندود شده، دفاتر ثبت و حسابداری و دفتر مشق جزء اقلام ممنوع صادراتی اعلام شد.

 پس از نوسان نرخ ارز و افزایش قیمت برخی اقلام و نیز سوء استفاده افراد از شرایط موجود، برخی فعالان در حوزه صنایع چوبی شامل کابینت، مبلمان و سرویس‌های خواب از گرانی و کمبود مواد اولیه در بازار گله داشتند.

 

*** میزان تولید ام دی اف در کشور

 

بر اساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، سالانه حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب ام ای اف در کشور تولید می شود و این وزارتخانه تولید ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب ام دی اف را در کشور هدف گذاری کرده است.

با این حال بخشی از نیاز صنعت چوب کشور از محل واردات تامین می‌شود و سود بازرگانی چوب خام و کاغذ باطله از ابتدای سال ۹۷ با هدف حمایت از تولید داخلی و استفاده از ظرفیت خالی صنایع چوب و کاغذ صفر شده است.

به نظر می‌رسد از آنجا که ممکن است برخی با سوء استفاده از تسهیلات و یارانه دولتی، محموله‌های چوب وارد شده به کشور را از مبادی دیگر گمرکی صادر کنند، وزارت صنعت با وضع ممنوعیت صادرات چوب و مصنوعات چوبی سعی در حمایت از بازار و مصرف کننده داخلی دارد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پیشتر صادرات انواع مداد به دلیل آنکه چوب و مغز آن از کالاهای دریافت کننده ارز دولتی به شمار می‌روند، ممنوع شده بود.

 

انتهای پیام///

 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول