کد خبر:97201
پ
حمل و نقل ریلی
عضو هیات مدیره راه آهن خبر داد

حذف مالیات بر ارزش افزوده خدمات حمل و نقل ریلی

عضو هیات مدیره راه آهن از حذف مالیات بر ارزش افزوده حمل و نقل ریلی کشور طبق مصوبه برنامه ششم توسعه خبر داد.

عضو هیات مدیره راه آهن از حذف مالیات بر ارزش افزوده حمل و نقل ریلی کشور طبق مصوبه برنامه ششم توسعه خبر داد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو هیات مدیره راه آهن اظهار کرد: طبق نظر معاونت حقوقی معاونت ریاست جمهوری، مصوبه برنامه ششم توسعه مبنی بر حذف ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده خدمات حمل و نقل ریلی باری و مسافری باید اجرا شود که بر این اساس مبالغ پرداخت شده قبلی نیز باید مسترد شود.

 

*** حذف مالیات بر ارزش افزوده حمل و نقل ریلی

 

سعید رسولی گفت: این نظریه حقوقی ۳۱ شهریورماه امسال به راه آهن و سازمان امور مالیاتی ابلاغ شده و قرار است هرگونه دریافت مالیات ارزش افزوده از شرکت‌های حمل ونقل ریلی بار و مسافر حذف و مبالغی که از ابتدای برنامه ششم توسعه گرفته شده به شرکت ها بازگردانده شود.

وی از اقدامات سازمان امور مالیاتی تشکر کرد و گفت: خوشبختانه با نشست های مکرر و مستمر با حضور ذینفعان، در نهایت بند ب ماده ۵۲ قانون برنامه ششم در مورد شرکت‌های ریلی عملی شد.

 

*** ماده ۵۲ برنامه ششم توسعه

 

ماده ۵۲ برنامه ششم توسعه به تقویت اقتصاد حمل و نقل ریلی و ترغیب سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی در این زمینه و تسریع و تسهیل اجرای طرح ها و افزایش رضایتمندی عمومی از خدمات ارائه شده در این نوع حمل و نقل اشاره دارد.

مطابق بند (ب) این ماده، مالیات برارزش افزوده خدمات حمل و نقل ریلی با نرخ صفر محاسبه خواهد شد.

رسولی افزود: محاسبه مالیات ارزش افزوده شرکت‌های حمل و نقل ریلی با نرخ صفر درصد طبق قانون برنامه ششم توسعه بود و باید از زمان اجرای این قانون، میزان ارزش افزوده شرکت های ریلی محاسبه شود.

 

*** تخصیص یک درصد درآمد فروش نفت و گاز کشور به توسعه صنعت حمل ونقل ریلی

 

عضو هیات مدیره شرکت راه آهن در ادامه به تخصیص یک درصد درآمد فروش نفت و گاز کشور به توسعه صنعت حمل ونقل ریلی اشاره کرد و گفت:

با وجود پیش بینی قانونگذار در برنامه ششم توسعه، تاکنون اختصاص این منابع مالی برای این بخش عملی نشده و راه آهن هیچ مبلغی دریافت نکرده است.

وی گفت: بین معافیت‌های مالیاتی و محاسبه مالیات با نرخ صفر درصد تفاوت وجود دارد و دولت‌ها همواره سعی می‌کنند معافیت‌های مالیاتی را کمتر کنند اما ممکن است قانونگذار نرخ صفر درصد را در مقاطع مورد نیاز تغییر دهد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو هیات مدیره شرکت راه آهن در پایان اضافه کرد:

حذف مالیات ارزش افزوده شرکت‌های ریلی از چند سال پیش محل اختلاف سازمان امور مالیاتی با شرکت راه آهن بود که با نظریه حقوقی معاونت حقوقی معاونت ریاست جمهوری، این بند از مصوبه برنامه ششم توسعه اجرایی می‌شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید