کد خبر:96593
پ
وزیر صمت
وزیر صمت در نشست مشترک با کمیسیون کشاورزی مجلس خبر داد

رشد ۲۱ درصدی صادرات محصولات کشاورزی در پنج ماهه اول سال

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست مشترک با اعضا کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از رشد ۲۱ درصدی صادرات محصولات کشاورزی در پنج ماهه اول سال خبر داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست مشترک با اعضا کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از رشد ۲۱ درصدی صادرات محصولات کشاورزی در پنج ماهه اول سال خبر داد.

 

 

*** رشد صادرات محصولات کشاورزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست مشترک با اعضا کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح شرایط اقتصادی و اقدامات دولت در بهبود وضعیت صنایع کشور اعلام کرد: صادرات محصولات کشاورزی با وجود تمامی مشکلات، رشد ۲۱ درصدی در محصولات نهایی در ۵ ماهه اول امسال ۹۷ رشد داشته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست گفت: از حمایت‌های دکترلاریجانی و نمایندگان مجلس برای فراهم شدن زمینه حل مشکلات کشور در شرایطی که نظام سلطه کارشکنی‌های خود را علیه جمهوری اسلامی بیشتر کرده، قدردانی می‌کنم.

 

 

*** راهکارهای رفع مشکلات واحدهای صنعتی

 

شریعتمداری در ادامه با تاکید بر اتخاذ راهکارهایی برای رفع مشکلات واحدهای صنعتی تصریح کرد: صنعتگران کشور در شرایط فعلی با مشکلاتی در زمینه نرخ بالای سود تسهیلات و مسایل مالیاتی و تامین سرمایه در گردش روبرو هستند که باید این دغدغه ها به صورت اصولی رفع شوند.

وزیر صمت به افزایش صادرات غیرنفتی اشاره و خاطر نشان کرد: با وجود اینکه شرایط اقتصادی کشور طبیعی نیست، اما به طور مثال ۳۸ درصد شکلات و شیرینی با افزایش صادرات روبرو شده، همچنین صادرات زعفران ۳۳ درصد، چیپس ۹۸ درصد، آبمیوه ۱۵ درصد، خوراک دام و طیور ۲۵ درصد و انواع ماکارونی ۲۰ درصد افزایش یافته است. همچنین حدوداً بیش از ۱۸۰۰ درصد رشد صادرات روغن خام وجود داشته و ۲۲۹۰ درصد قند و شکر با رشد صادرات روبرو شده است که در برخی اقلام محدودیت اعلام شده است.

 

 

*** مهار قیمت ارز

 

شریعتمداری در ادامه این نشست توضیحاتی در خصوص نحوه ثبت سفارش کالا و وضعیت نرخ ارز ارائه و تصریح کرد: باید توجه کرد در ابتدای سال تصمیماتی برای مهار قیمت ارز اتخاذ شد که در آن مقطع دیوار بتونی برای رشد لجام گسیخته نرخ دلار بود.اما در هر صورت باید کنترل ها در حوزه نرخ ارز ادامه یابد و به واردکنندگانی که از اهلیت برخوردارند، با توجه به محدودیت ارزی کمک شود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت، در پایان تاکید کرد: ارز حاصل از صادرات باید به چرخه اقتصاد بازگردد و جلوی قاچاق گرفته شود. نکته دیگر اینکه قیمت هر کیلو شیر ۱۵۷۰ تومان اعلام شده اما صنایع شیر اعلام می کند که شیر با قیمت هر کیلو ۲ هزار تومان نیز کمیاب است که باید به این مسایل رسیدگی شود.

 
 
 
 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − یک =

کلید مقابل را فعال کنید