کد خبر:95393
پ
اتاق بازرگانی تهران
اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد:

جزئیات پایش وضعیت تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی کشور

از میان ۲۴ رشته فعالیت بزرگ صنعتی، شاخص تولید ۱۱ رشته فعالیت با سهم ۵۱.۴ درصدی در ارزش افزوده کل فعالیت‌های صنعتی، در این دوره افزایش یافته و ۱۳ گروه صنعتی با کاهش مواجه شده‌اند.

بر اساس پایش تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی کشور از میان ۲۴ رشته فعالیت بزرگ صنعتی، شاخص تولید ۱۱ رشته فعالیت با سهم ۵۱.۴ درصدی در ارزش افزوده کل فعالیت‌های صنعتی، در این دوره افزایش یافته است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در مطالعه‌ای به تبیین وضعیت تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی در سه ماه نخست سال ۹۷ پرداخته است. 

بنا بر این گزارش در فصل نخست سال ۹۷، شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی با کاهش ۰.۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. با توجه به ضرایب اهمیت هر یک از فعالیت‌ها، کاهش تولید در صنایع تولید دارو و فرآورده‌های شیمیایی و تولید ماشین‌آلات و تجهیزات به ترتیب بیشتر اثر را در کاهش شاخص تولید کل در بهار ۹۷ داشته‌اند.

 

*** فرآورده‌های  دارویی بیشترین اثر گذاری منفی در شاخص کارگاه های بزرگ صنعتی 

 

برابر آخرین آمار منتشر شده، شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی (دارای ۱۰۰ نفر کارکن و بیشتر) در فصل نخست سال ۱۳۹۷ (بر مبنای سال پایه ۱۳۹۵) در مقایسه با فصل مشابه سال قبل دچار کاهشی ۰.۵ درصدی شده است.

این در حالی است که روند کلی شاخص تولید این کارگاه‌ها در سال ۱۳۹۶ صعودی بود.

برابر آمار بانک مرکزی از میان ۲۴ رشته فعالیت بزرگ صنعتی، شاخص تولید ۱۱ رشته فعالیت با سهم ۵۱.۴ درصدی در ارزش افزوده کل فعالیت‌های صنعتی، در این دوره افزایش یافته و ۱۳ گروه صنعتی که سهمی ۴۸.۶ درصدی در ارزش افزوده کل دارند، با کاهش مواجه شده است.

در این میان سه رشته فعالیت صنعتی شامل صنعت تولید مواد و محصولات شیمیایی، تولید محصولات کانی غیرفلزی و صنعت تولید دارو با مجموع سهم ۳۸.۲ درصدی در کل ارزش افزوده صنعتی، در سه ماه نخست سال جاری با کاهش تولید مواجه شده‌اند.

مساله این که با توجه به ضرایب اهمیت مختلف فعالیت‌های صنعتی، میزان تاثیر آنها در کاهش ۰.۵ درصدی شاخص تولید صنعتی کارگاه‌های بزرگ صنعتی در سال ۱۳۹۷ نیز متفاوت است.

برابر مطالعه‌ای که معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران انجام داده است، بیشترین اثرگذاری منفی در شاخص کل ناشی از افت فعالیت صنعتی تولید داروها و فرآورده‌های دارویی شیمیایی و گیاهی با سهم تقریبی ۰.۶ واحد درصد و بعد از آن تولید ماشین‌الات و تجهیزات طبقه‌بندی نشده با سهم تقریبی ۰.۴ واحد درصد بوده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع،در مقابل تولید فلزات اساسی با سهم تقریبی یک واحد درصد و تولید وسایل نقلیه موتوری با سهم ۰.۴ واحد درصد بیشتر تاثیر مثبت را در شاخص تولید صنعتی داشته‌اند. با این حال در نهایت شاخص کل نسبت به دوره مشابه سال گذشته دچار افت شده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید