کد خبر:94879
پ
همتی
رئیس کل بانک مرکزی:

۱۳ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی اختصاص یافت

رئیس کل بانک مرکزی از اختصاص ۱۳ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی و ضروری و دارو و تجهیزات پزشکی خبر داد.

رئیس کل بانک مرکزی از اختصاص ۱۳ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی و ضروری و دارو و تجهیزات پزشکی خبر داد.

 

 

*** ۱۳ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: ۱۳میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی و ضروری و دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص یافته است که به تدریج تامین و واردات آن ها درحال انجام است.

عبدالناصر همتی با اشاره به حجم صادرات غیر نفتی کشور گفت: از مجموعه صادرات غیر نفتی، صادرات گاز و فرآورده های نفتی معادل ۳میلیارد دلار بود، لذا حدود ۱۶میلیارد دلار باقی مانده آن است که باید به چرخه اقتصاد برگردد.

 

 

*** ارز عرضه شده در سامانه نیما

 

رئیس کل بانک مرکزی افزود: مجموع ارز عرضه شده در سامانه نیما در مدت اجرای بسته جدید ارزی تاکنون نزدیک ۲میلیارد یورو بوده است که بیش از ۸۰درصد مربوط به شرکت‌های پتروشیمی بوده و بقیه صادرکنندگان غیرنفتی سهمی کمتر از ۲۰ درصد در بازار ثانویه داشته‌اند.

همتی از سایر صادرکنندگان غیرنفتی درخواست کرد با عرضه ارزهای حاصل از صادرات خود در تعمیق بازارثانویه نقش آفرینی کنند و گفت: البته بانک مرکزی نیز جهت تنظیم این بازار برخی از انواع ارزهای مورد نیاز وارد کنندگان را عرضه می کند.

 

 

*** نیازهای ارزی مردم

 

همتی درباره نیازهای ارزی مردم خاطر نشان کرد: اسکناس مربوط به نیازهای واقعی مردم نیز توسط بانک‌ها وصرافی‌ها تأمین می‌شود؛ ورود اسکناس به کشور توسط صرافی ها وسایر اشخاص حقیقی و حقوقی آغاز شده و درحال افزایش است و درکنار آن بانک مرکزی هم باقیمانده نیاز راتأمین می‌کند، مضافاً بخشی از ارز سامانه نیما توسط صرافی ها به صورت اسکناس وارد کشور شده و در بازار عرضه می‌گردد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کل بانک مرکزی در پایان افزود: مسولین ذیربط در بانک مرکزی تعامل خوبی با کانون صرافان داشته و جهت روان سازی خرید و فروش ارز درصرافی ها، برنامه هایی در دست اقدام دارند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول