کد خبر:94909
پ
حجم تجارت ایران وهند
رییس میز هند گفت

حجم تجارت ایران و هند در حال توسعه

رئیس میز هند حجم تجارت ایران و هند در سال ۲۰۱۷ را  بالغ بر ۱۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار عنوان کرد که در مجموع، حجم تجارت خارجی ایران با هند در این سال، حدود یک و هشت دهم درصد از حجم کل تجارت خارجی ۷۴۰ میلیارد دلاری آن کشور را تشکیل داده است.

رئیس میز هند حجم تجارت ایران و هند در سال ۲۰۱۷ را  بالغ بر ۱۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار عنوان کرد که در مجموع، حجم تجارت خارجی ایران با هند در این سال، حدود یک و هشت دهم درصد از حجم کل تجارت خارجی ۷۴۰ میلیارد دلاری آن کشور را تشکیل داده‌است.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس میز هند در خصوص صادرات ایران به هند گفت: از مجموع روابط تجاری دوجانبه در سال ۲۰۱۷، کل صادرات ایران به هند بالغ بر ۱۱ میلیارد و ۵۷ میلیون دلار بوده که نسبت به سال قبل ( ۸ میلیارد و ۲۵۳ میلیون دلار ) ۳۴درصد رشد نشان می دهد. این در حالی است که صادرات ایران به دنیا در همین سال ۶۶ میلیارد دلار گزارش شده است .از این میزان، صادرات محصولات غیر‌نفتی کشورمان به هند ۲ میلیارد و ۵۸۷ میلیون دلاربوده و نسبت به سال ۲۰۱۶ حدود یک درصد رشد نشان می‌دهد.

 

*** اهمیت راهبردی حجم تجارت ایران و هند

 

رییس میز هند با اشاره به اهمیت ترسیم برنامه‌های راهبردی برای استفاده از ظرفیت‌های موجود در راستای توسعه صادرات مهمترین کالاهای صادراتی ایران ( ۷ کالای اول ) را به هند به ترتیب نفت و سوختهای معدنی، مواد شیمیایی ارگانیک، کودهای شیمیایی، مواد شیمیایی غیر ارگانیک، مواد پلاستیکی، میوه‌جات و خشکبار، نمک، گوگرد، آهک و سیمان عنوان عنوان کرد .

سیدزاده در خصوص ترکیب گروه کالایی واردات ایران از هند نیز گفت : غلات، چای قهوه و ادویه، مواد شیمیایی ارگانیک، ماشین آلات و تجهیزات مربوط به بویلر‌ها و رآکتورهای هسته‌ای، الیاف مصنوعی، آهن و فولاد و اسانس‌ها، رزین‌ها و لوازم آرایشی در سال ۲۰۱۷ ، مهمترین کالاهای وارداتی ایران ( ۷ کالای اول ) از هند را شامل می‌شد. ایشان افزود: بررسی جداول آماری حاکی از واردات یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلاری ایران از هند می‌باشد که این مقدار نسبت به سال ۲۰۱۶ ( ۲ میلیارد و ۷۵ میلیون دلار) حدود ۹ درصد کاهش نشان می‌دهد. در واقع سال ۲۰۱۷ در حالی پایان یافت که از یک سو در صادرات محصولات غیر نفتی کشورمان به هند رشد یک درصدی و از سوی دیگر کاهش ۹ درصدی را در وارداتمان از هند تجربه کرده‌است.

 

*** رشد صادرات غیرنفتی به هند

 

رئیس میز هند همچنین با اشاره به افزایش ۱ و ۱۴ درصدی صادرات به کشور هند در سال ۲۰۱۷ به ترتیب نسبت به سال قبل و ۲۰۱۵ اظهار داشت: حجم صادرات کالاهای غیر نفتی ایران به این کشور حدود ۲ میلیارد و ۵۸۷ میلیون دلار بود که نسبت به سال ۲۰۱۶، شاهد افزایش ۲۶ میلیون دلاری بوده‌ایم.

سیدزاده از مواد شیمیایی و پتروشیمی و کودهای شیمیایی به عنوان مهمترین کالاهای صادراتی ایران به هند یاد کرد و افزود: برنج همچنان مهمترین کالای صادراتی هند به ایران شمار می‌رود که عمدتاً از نوع باسماتی است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس میز هند گفت: با توجه به مجموع حجم روابط تجاری هند در سال ۲۰۱۷ ( بالغ بر ۷۴۰ میلیارد دلار)، روابط تجاری ایران با هند حدود ۱/۰۸ درصد از کل تجارت خارجی این کشور را تشکیل می‌دهد که تولید و صدور کالاهای دارای ظرفیت های صادراتی در ایران، با توجه به میزان واردات هند در این کالاها ، قابل رشد و توسعه است.

گفتنی است، ایران شانزدهمین شریک تجاری هند پس از انگلیس، در سال ۲۰۱۷ محسوب می‌شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول