کد خبر:95006
پ
رکورد تاریخی بورس
روز آخر تابستان

بورس باز هم رکورد زد

در آخرین روز تابستان شاخص بورس با پشت سر گذاشتن رکوردی تاریخی در صعودی بی سابقه به کانال ۱۶۰ هزار واحدی رسید.

در آخرین روز تابستان شاخص بورس با پشت سر گذاشتن رکوردی تاریخی در صعودی بی سابقه به کانال ۱۶۰ هزار واحدی رسید.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در پایان معاملات امروز تالار شیشه ای شاخص بورس با ۳۲۰۹ واحد افزایش بر روی ۱۶۰ هزار و ۵۳۸ واحدی ایستاد تا یک رکورد دیگر در تالار شیشه ای رقم بخورد.

 

*** اثر گذاری  سهام شرکت‌های بزرگ بر شاخص‌های بورس

 

براساس معاملات امروز چهار میلیارد و ۶۲۸ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۳ هزار و ۵۷۲ میلیارد ریال در ۲۲۱ هزار و ۱۵۳ نوبت داد و ستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۹۳۸ واحد رشد کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۸۲۶ واحد رشد داشت.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز ۵۸۳ واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.

شاخص آزاد شناور نیز سه هزار و ۵۶۰ واحد افزایش یافت که این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.

شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) ۲ هزار و ۳۴۱ واحد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس نیز ۶ هزار و ۵۰۳ واحد افزایش یافت.

بر این اساس، در معاملات امروز نمادهای فملی (ملی صنایع مس)، همراه (همراه اول)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس) و اخابر (مخابرات) بیشترین رشد و تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.

 

*** صدر نشینی گروه شیمیایی

 

گروه شیمیایی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه ۳۶۷ میلیون سهم به ارزش یک هزار و ۵۰۶ میلیارد ریال دادوستد شد.گروه فلزات اساسی به ارزش یک هزار و ۷۸ میلیارد ریال و خودرو به ارزش هفت میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.همچنین در رده چهارم معاملات امروز گروه بانک ها با دادوستدی به ارزش ۹۰۰ میلیارد ریال قرار گرفت و گروه فرآورده های نفتی نیز با معاملاتی به ارزش ۷۶۷ میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

شاخص فرابورس (آیفکس) هم در معاملات امروز ۲۰ پله رشد کرد و در جایگاه یک هزار و ۸۷۸ واحدی قرار گرفت.همچنین در بازار فرابورس، بیش از یک میلیارد و ۷۸ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از چهار هزار و ۶۷۵ میلیارد ریال دادوستد شد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، برپایه معاملات امروز نمادهای ذوب (ذوب آهن)، شراز (پالایش نفت شیراز) و دماوند(تولید برق دماوند) بیشترین تاثیر مثبت و نماد مارون (پتروشیمی مارون) بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس داشتند.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول