کد خبر:94860
پ
شستا

واگذاری شرکت‌های شستا تحت تاثیر نوسانات ارز

نوسان نرخ ارز فرآیند واگذاری شرکت‌های شستا را به تاخیر انداخته و مراحل تشریفات واگذاری آن‌ها باید دوباره از اول انجام شود.

نوسان نرخ ارز فرآیند واگذاری شرکت‌های شستا را به تاخیر انداخته و مراحل تشریفات واگذاری آن‌ها باید دوباره از اول انجام شود.

 

*** روند واگذاری شرکت‌های شستا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع،  وزیر پیشین تعاون، کار و رفاه اجتماعی پارسال وعده داده بود ۱۵۰ شرکت وابسته به شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری به بخش خصوصی واگذار شود.

علی ربیعی تیرماه امسال نیز اعلام کرد تا پایان امسال ۶۰ شرکت وابسته به شستا واگذار می‌شود.

با این همه، امروز مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی گفت:

نوسان قیمت ارز بر روند واگذاری شرکت‌های شستا تاثیر گذاشته و موجب شده است روند کشف قیمت، ارزیابی و قیمت گذاری و احراز صلاحیت متقاضیان دوباره انجام شود.

 

*** تاثیر نوسانات ارز

 

«مرتضی لطفی» یادآوری کرد: پیش از این، همه فرآیندهای یادشده با پرداخت هزینه های کارشناسی از سوی ۲ طرف انجام شده بود.

وی افزود: سهام ۳۰ شرکتی که در آستانه واگذاری قرار دارند براساس دلار با نرخ ۳۸۰۰ تومان ارزش‌گذاری شده بود اما به دلیل تغییر زیاد قیمت ارز ما برای حفظ سرمایه سهامداران و همچنین بنابر درخواست دستگاه‌های نظارتی باید سهام را براساس نرخ جدید ارز قیمت گذاری کنیم.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی بر رویکرد سهام‌داری این مجموعه تاکید و تصریح کرد:

قصد داریم با درآمد حاصل از فروش شرکت‌های شستا، سهام ۴۰ شرکت برتر در بورس را بخریم.

لطفی اضافه کرد: شرکت مس باهنر در قالب تفاهمنامه به شرکت ملی مس واگذار می‌شود اما مابه ازای آن سهم شرکت ملی مس را دریافت می‌کنیم. 

همچنین بزودی تفاهمنامه‌ای را با هلدینگ خلیج فارس امضا می‌کنیم که به طور تقریبی متن این تفاهمنامه آماده شده و به امضای کارشناسان ۲ طرف رسیده است. 

 

*** بدهی‌های مالیاتی

 

وی البته بیست و چهارم شهریورماه بدهی مالیاتی و بیمه‌ای شرکت‌های تابع شستا را دلیل این دانسته بود که امکان واگذاری این شرکت‌ها در بازار سرمایه فراهم نباشد.

آن زمان مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی تصریح کرد:

پس از آنکه قیمت فروش ۴۰ شرکت روشن شد، عرضه عمومی این شرکت‌ها در سه نوبت از طریق جراید عمومی کلید خورد، ضمن آنکه در پنج نوبت عرضه سهام این شرکت‌ها در پنج استان توسط استانداران و اتاق‌های بازرگانی استان‌ها و فعالان اقتصادی انجام شد.

 

*** قانون احراز صلاحیت

 

لطفی اضافه کرد: قانون «احراز صلاحیت» که جزو قوانین فرابورس است، در عرضه سهام شرکت‎های قابل واگذاری شستا برای ما مشکلاتی پیش آورد تا جایی که بسیاری از شرکت‌های شستا از تابلو بورس پایین کشیده شدند.

شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) هلدینگ سرمایه‌گذاری متعلق به سازمان تامین اجتماعی ایران است که در زمینه مدیریت سرمایه‌گذاری، تجارت و بازرگانی، مدیریت دارایی و مبادلات سهام شرکت‌ها، فعالیت می‌کند.

شستا دارای ۳۰ شرکت زیرمجموعه و هفت شرکت هلدینگ است که در حوزه‌های مختلفی از جمله داروسازی، صنایع نفت، پتروشیمی و انرژی، حوزه معادن بویژه سیمان، مس و فولاد، حمل و نقل و امور بانکی فعالیت می‌کنند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس برنامه خروج از بنگاهداری شستا، قرار است شمار هلدینگ‌های تامین اجتماعی از ۹ به ۵ هلدینگ شامل نفت و گاز، دارو، بانک، بیمه و فناوری نوین کاهش یابد.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خیرگزاری ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول