کد خبر:94796
پ
دبیرکل-اوپک
دبیر کل سازمان کشورهای صادر کننده نفت:

ایران عضو موسس و مهم اوپک است

دبیر کل اوپک معتقد است در حالی که ایران به عنوان عضو موسس این سازمان با تحریم‌های آمریکا مواجه است، اوپک باید متحد باشد و این به نفع اقتصاد جهانی است.

دبیر کل اوپک معتقد است در حالی که ایران به عنوان عضو موسس این سازمان با تحریم‌های آمریکا مواجه است، اوپک باید متحد باشد و این به نفع اقتصاد جهانی است.

 

 

*** اوپک و کشورهای غیر عضو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد سنوسی بارکیندو که در مجمع بازارهای انرژی در امارات عربی متحده حضور داشت، اظهار داشت:

توافق میان اوپک و کشورهای تولید کننده نفت غیر عضو این سازمان برای کاهش تولید و کمک به افزایش قیمت‌ها که در ژانویه ۲۰۱۶ به دست آمد، اکنون به یک روال دائمی تبدیل شده است.

وی افزود: تحکیم این توافق یکی از موضوعات بحث در نشست روز یکشنبه در الجزایر خواهد بود.

 

 

*** ایران و اوپک

 

دبیر کل اوپک، در ادامه با اشاره به ایران، اظهار داشت:

در حال حاضر اوپک با خشم فزاینده ایران مواجه خواهد شد که یکی از تولید کنندگان اصلی این سازمان است.

تهران احساس می‌کند پس از خروج دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای ایران در ماه مه امسال تحت فشار فزاینده‌ای قرار گرفته است.

 

تحریم‌های شدید آمریکا علیه ایران اوایل نوامبر از سر گرفته می‌شود و این در حالی است که متحدان آمریکا در آسیا از قبل خرید نفت خام ایران را کاهش داده اند.

 

بارکیندو هیچ مطلب مشخصی درباره اینکه اوپک‌ چگونه از ایران محافظت خواهد کرد بیان نکرد، اما همزمان کوشید به تهران اطمینان خاطر بدهد.

 

 

*** ایران، عضو مهم اوپک

 

وی در این خصوص، تاکید کرد:

ایران نه فقط یکی از اعضای موسس اوپک، بلکه یک عضو بسیار مهم این سازمان است. ما چاره ای نداریم جز اینکه به کار با همه طرف ها ادامه دهیم.

به گزارش خبرگزاری سروش، قیمت نفت خام پایه برنت به حدود ۸۰ دلار در هر بشکه رسیده است و تحلیلگران معتقدند با پایین ماندن تولید، قیمت ها ممکن است باز هم افزایش یابد و حتی کاهش عرضه نفت خام ایران، احتمالا قیمت ها را باز هم بالاتر خواهد برد.

 

ترامپ، که با انتخابات میان دوره‌ای در آمریکا مواجه است، پیشتر از عربستان سعودی و اوپک خواسته است برای پایین آمدن قیمت‌ها بر تولید نفت خود بیفزایند که البته این درخواست، نتیجه محدودی داشته است.

قیمت یک گالن بنزین معمولی در آمریکا به طور میانگین ۲٫۸۵ دلار است که در مقایسه با قیمت ۲٫۶۲ دلار در یک سال قبل افزایش داشته است.

 

 

*** توافق میان اوپک و کشورهای غیرعضو

 

به گزارش خبرگزاری سروش، دبیر کل اوپک، از توافق میان اوپک‌ و کشورهای تولید کننده نفت غیر عضو اوپک تمجید کرد و گفت اوپک‌ تلاش خواهد کرد این توافق را دائمی کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول