کد خبر:94572
پ
کار
بر اساس مطالعات مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار؛

جستجوی کار دومین عامل مهاجرت در کشور است

بر اساس مطالعات مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار با موضوع «نقش کار در مهاجرت جمعیت در سال ۹۶» جستجوی کار دومین عامل مهاجرت در کشور است.

بر اساس مطالعات مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار با موضوع نقش کار در مهاجرت جمعیت در سال ۹۶ جستجوی کار دومین عامل مهاجرت در کشور است.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس مطالعات مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار با موضوع نقش کار در مهاجرت جمعیت در سال ۹۶ جمعیت مهاجر کشور در سال گذشته ۶۸۴ هزار نفر بود که حدود ۵۶۷ هزار نفر از این جمعیت در نقاط شهری و ۱۱۷ هزار نفر از مهاجران نیز در نقاط روستایی ساکن بوده اند.

 

 

*** جستجوی کار دومین عامل اساسی مهاجرت

 

نتیجه این مطالعات نشان می دهد، بیشترین علت مهاجرت جمعیت مهاجر در سال گذشته، به دلیل پیروی از خانوار بود به طوری که علت مهاجرت ۴۹.۸ درصد از مهاجرت کنندگان به همین دلیل بوده است. همچنین جستجوی کار با سهم ۹.۷ درصد و جستجوی کار بهتر با سهم ۷.۵ درصدی به ترتیب بیشترین عامل مهاجرت را در سال گذشته به خود اختصاص داده اند.

 

در نقاط شهری بیشترین علت مهاجر در سال گذشته به ترتیب به دلیل پیروی از خانوار با سهم ۵۲ درصدی، جستجوی کار  با سهم ۹.۹ درصدی و جستجوی کار بهتر با سهم ۷.۸ درصدی بوده است.

 

 

*** بیشترین علت مهاجرت در نقاط روستایی

 

همچنین در نقاط روستایی بیشترین علت مهاجرت نیز همچون مناطق شهری به علت پیروی از خانوار بوده است.

به این ترتیب که ۳۹.۱ درصد از مهاجرت کنندگان از مناطق روستایی با این توجیه مهاجرت کرده‌اند؛ اما در مناطق روستایی ۱۶.۸ درصد از مهاجرت کنندگان به علت خدمت وظیفه از این مناطق مهاجرت کرده اند؛ ضمن اینکه جستجوی کار سومین عامل مهاجرت از روستاها در سال گذشته را به خود اختصاص می‌دهد.

 

بر اساس این گزارش، بیش از ۵۶۱ هزار نفر از کل جمعیت مهاجر در سال گذشته در سن ۱۰ ساله و بیشتر بوده اند که ۸۲.۱ درصد از مهاجرت کنندگان را شامل می‌شود.

از این تعداد ۲۹۵ هزار نفر معادل ۵۲.۶ درصد از نظر اقتصادی فعال و ۲۶۶ هزار نفر معادل ۴۷.۴ درصد غیر فعال اقتصادی بودند.

از ۲۹۵ هزار نفر جمعیت فعال مهاجر، بیش از ۲۲۳ هزار نفر شاغل (۷۵.۵ درصد) و ۷۲ هزار نفر بیکار (۲۴.۵ درصد) بودند.

 

 

*** بیشترین علل مهاجرت در سال گذشته

 

بیشترین علت مهاجرت جمعیت شاغل در سال گذشته به ترتیب مربوط به جستجوی کار، جستجوی کار بهتر و پیروی از خانوار بوده است، همچنین کمترین علت مهاجر شاغلان نیز مربوط به تحصیل، پایان تحصیل و انجام خدمت وظیفه بوده است.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علاوه بر این بیشترین علت مهاجرت جمعیت بیکار در سال گذشته به ترتیب مربوط به پایان خدمت وظیفه، پیروی از خانوار، جستجوی کار می‌باشد و کمترین علت مهاجرت بیکاران نیز مربوط به انتقال شغلی، تحصیل و انجام خدمت وظیفه بوده است.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری مهر
کلیدواژه : مهاجرت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید