کد خبر:92410
پ
آل اسحاق۱
رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق خبر داد:

حذف دلار از مبادلات تجاری ایران و عراق

رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق تاکید کرد معاملات دلاری بین ایران و عراق حذف شده و بیشتر مبادلات با ارزهای یورو، ریال و دینار عراق انجام می‌شود.

رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق تاکید کرد معاملات دلاری بین ایران و عراق حذف شده و بیشتر مبادلات با ارزهای یورو، ریال و دینار عراق انجام می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق درباره چگونگی مبادله پول بین ایران و عراق گفت: معاملات دلاری ایران و عراق حذف شده و بیشتر مبادلات با ارزهای یورو، ریال و دینار عراق انجام می‌شود.

یحیی آل اسحاق خاطرنشان کرد: بخش دیگری از مبادلات بین صادرکنندگان ایرانی با تجار عراقی به شکل تهاتر کالا یا توافقی است.

 

*** حجم ۸ میلیارد دلاری تجارت بین ایران و عراق

 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی در پاسخ به این سوال که چه میزان از مبادلات تجاری فی‌مابین از طریق سیستم بانکی انجام می‌شود، اظهار کرد:

با وجود حجم ۸ میلیارد دلاری تجارت بین ایران و عراق، انتقال پول بین دو کشور از طریق بانک‌ها بسیار کم است.

آل اسحاق به بیان موانع هر دو طرف برای تاسیس بانک مشترک پرداخت و گفت: حل مسائل بانکی باید جزء اولویت‌های اصلی اقتصاد ایران باشد زیرا در بدترین شرایط ۸ میلیارد دلار تجارت با عراق داریم.

 

*** صادرات به عراق اشتغال‌زایی بالایی دارد

 

وی عراق را دومین کشور از نظر تجاری با ایران بعد از چین عنوان کرد و توضیح داد: صادرات ایران به عراق بسیار متفاوت از صادرات به چین است زیرا بیشتر صادرات ایران به چین را محصولات پتروشیمی تشکیل می‌دهد ولی تجار ایرانی از رب‌گوجه فرنگی تا مصالح ساختمانی به عراق صادر می‌کنند که اشتغال‌زایی بالایی دارد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس اتاق مشترک ایران و عراق گفت: اگرچه رییس جمهور، معاون اول و محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رییس‌جمهوری بر حل مشکلات بانکی بین دو کشور برای توسعه صادرات تاکید دارند ولی این موضوع همچنان در حاشیه قرار گرفته است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − هشت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول