کد خبر:89502
پ
شریعتمداری
شریعتمداری خبر داد

اشتغال یک میلیون نفری در صنایع کوچک و متوسط

وزیر صنعت، معدن و تجارت از اشتغال یک میلیون نفری صنایع کوچک و متوسط خبر داد و ارزش تولیدات آنها را هفده میلیارد دلار دانست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از اشتغال یک میلیون نفری صنایع کوچک و متوسط خبر داد و ارزش تولیدات آنها را هفده میلیارد دلار دانست.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، محمد شریعتمداری در همایش توانمندی‌های صنایع کوچک و متوسط گفت: از واحدهای کوچک و متوسط به عنوان ستون فقرات فعالیت‌های اقتصادی یاد می‌شود و در اقتصاد جهانی نیز نقش آفرینی می‌کنند؛ این در حالی است که بیش از نود درصد صنایع کشور کوچک هستند و البته باید به این تعداد صنوف تولیدی را هم اضافه کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از اشتغال یک میلیون نفری صنایع کوچک و متوسط خبر داد و ارزش تولیدات آنها را هفده میلیارد دلار دانست.

 

*** بهره ور کردن صنایع کوچک و متوسط

 

وی افزود: باید در بهره ور کردن صنایع کوچک و متوسط کار را به نحو بهتری پیش برد و در این میان نقاط ضعف را از بین برد.

شریعتمداری گفت: باید در بازارهای همسایه و دوردست صنایع کوچک و متوسط حضور یابند و تولید برای صادرات از شعارهای پیش روی ما است.

وزیر صمت گفت: تاب آوری به عنوان یکی از شاخص‌های مهم صنایع کوچک بسیار کمتر از صنایع بزرگ است و اگر ضربه‌ای از برون کشور به صنایع کوچک وارد شود متاسفانه ضربه پذیری بسیار بیشتر است این در حالی است که تکانه های ارزی آنها را متاثر کرده است و نیازمند عنایت مجلس برای حل این معضلات هستیم.

شریعتمداری گفت: اگر سامانه نیما درست کردیم بسیاری از واحدهای بزرگ می‌توانند به سرعت خود را با آن تطبیق دهند در حالیکه در خصوص صنایع کوچک این توان را نداریم.

اکنون شرایط ما با جنگ قابل مقایسه نیست و دفتری را در واحدهای استانی برای رسیدگی به مشکلات واحدهای صنعتی ایجاد کرده‌ایم تا مشکلات ریالی و ارزی را حل کنیم.

 

*** واحدهای تولیدی با بازار ثانویه باید تامین اعتبار شوند

 

این عضو کابینه دوازدهم با بیان اینکه واحدهای تولیدی با بازار ثانویه باید تامین اعتبار شوند در حالیکه تا یک هفته قبل ارز مبادله‌ای می‌گرفتند، تصریح کرد: اکنون باید از این صنایع برای تامین مواد اولیه با ارز کنونی حمایت کنیم پس با بسته‌ای حمایت را صورت دهیم.

شریعتمداری گفت: بسته حمایت از واحدهای تولیدی یکشنبه هفته بعد به هیات دولت می‌رود؛ این در حالی است که ما باید این منابع را به فوریت تخصیص دهیم تا همه واحدهای تولیدی از یارانه سود تسهیلات بهره مند شوند.

وی خواستار صفر شدن مالیات بر ارزش افزوده را برای یک دوره شش ماهه شد و افزود: مالیات در شرایطی که پیش بینی می شود در زمان تامین مواد اولیه گرانتر شده است، به جا نیست، یعنی ارزش افزوده هفتاد هزار میلیارد تومانی را به مدت شش ماه از تولید دریافت نکنیم؛ ضمن اینکه در حوزه بیمه تامین اجتماعی نیز باید تدابیری را در نظر گرفت.

البته اینها نیازمند قانون است ولی در ستاد سران سه قوه می‌توان این مباحث را طرح و مصوب کرد.

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به صندوق حمایت از صنایع کوچک گفت:

این صندوق می‌تواند ضمانت نامه دهد تا بتوان تولید را به سمت تامین وثایق مورد نیاز خود هدایت کند؛ این در حالی است که سرمایه این صندوق محدود است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 7 =

کلید مقابل را فعال کنید