کد خبر:87342
پ
اوپک

نامه رییس اوپک به ایران درباره سهمیه تولید نفت

وزیر انرژی امارات متحده عربی نامه ای در خصوص نظارت بر پایبندی ۱۰۰ درصدی اعضای اوپک به توافق کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه در روز، به وزیر نفت ایران نوشت.

وزیر انرژی امارات متحده عربی نامه ای در خصوص نظارت بر پایبندی ۱۰۰ درصدی اعضای اوپک به توافق کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه در روز، به وزیر نفت ایران نوشت.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، سهیل المزروعی که امسال ریاست اوپک را در دست دارد، در نامه ای به بیژن زنگنه که از سوی “اس اند پی گلوبال پلاتس” مشاهده شد، نوشت:

می‌توانم قطعا اطمینان دهم که کمیته بر توافق عرضه اوپک و غیراوپک، به دقت بر وضعیت و هدف پایبندی ۱۰۰ درصدی اعضای اوپک، به توافق کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه در روز نظارت خواهد کرد.

این کمیته قرار است روزهای ۲۲ و ۲۳ سپتامبر در الجزایر دیدار کند. ریاست این کمیته برعهده خالد الفالح ، وزیر انرژی عربستان  است که در دیدار اخیر اوپک در وین با اعلام اینکه کشورش قصد دارد بالاتر از سهمیه خود نفت تولید کند تا بازار را آرام کرده و رضایت رییس جمهور آمریکا  را جلب کند، زنگنه را عصبانی کرد.

 

*** هشدار وزیر نفت ایران به اوپک

 

ایران که با تحریم‌های آمریکا در اواخر سال میلادی جاری مواجه است، با افزایش تولید مخالف و اعلام کرده بود اگر اعضا از سهمیه تولید خود فراتر روند، نقض توافق کاهش تولید خواهد بود.

مزروعی در این نامه به سهمیه کشورها اشاره نکرد اما گفت که دبیرخانه اوپک، به دقت تحولات بازار نفت را رصد خواهد کرد.

اوپک در نشست ۲۳ ژوئن به همراه ۱۰ تولیدکننده خارج از این سازمان که در راس آنها روسیه قرار دارد، با افزایش تولید به میزان یک میلیون بشکه در روز نسبت به سطح تولید ماه مه، توافق کرد اما به نحوه تخصیص افزایش تولید میان کشورهای تولیدکننده اشاره ای نشد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، زنگنه اواخر ماه میلادی گذشته نامه ای به رییس‌اوپک ارسال کرد و هشدار داد کشورهایی که بیش از سهمیه خود نفت تولید می‌کنند، یکپارچگی اوپک را به خطر می‌اندازند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + سه =

کلید مقابل را فعال کنید