کد خبر:87286
پ
خودروهای وارداتی
معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان:

مردم از خرید خودروهای وارداتی در قالب پیش‌فروش اجتناب کنند

وحید منایی اعلام کرذ که مردم از عقد قرارداد برای خرید خودروهای وارداتی در قالب پیش‌فروش خودرو اجتناب کنند.

وحید منایی اعلام کرذ که مردم از عقد قرارداد برای خرید خودروهای وارداتی در قالب پیش‌فروش خودرو اجتناب کنند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، عضو هیات مدیره و معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان خطاب به هموطنان و مصرف‌کنندگان خودرو گفت: با توجه به شرایط حاکم بر بازار خودروهای وارداتی و به استناد تصمیمات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی پیرامون ممنوعیت ثبت سفارش خودروهای مذکور از تاریخ ۳۱ خردادماه امسال، هرگونه فروش خودروی وارداتی در قالب تعهدات مدت‌دار بیش از ۳۰ روز اعم از پیش‌فروش، فروش مشارکتی و … توسط کلیه شرکت‌های عرضه‌کننده (نمایندگی رسمی) تا اطلاع ثانوی ممنوع و فاقد وجاهت است.

 

*** شرکت‌های فاقد نمایندگی رسمی، اجازه پیش‌فروش خودرو را ندارند

 

وحید منایی با بیان این مطلب، افزود: شرکت‌های فاقد نمایندگی رسمی قبل از این نیز مجاز به پیش‌فروش خودرو نبوده‌اند و مبره است که کماکان اجازه پیش‌فروش خودرو را ندارند.

وی تصریح کرد: شرکت‌های عرضه‌کننده در صورت فروش خودرو در قالب فروش فوری ملزم به عرضه خودرو از محل خودروهای‌ در اختیار (ترخیص شده و موجود در محل انبار واردکننده) و حداکثر ظرف ۳۰ روز (کاری و غیرکاری) می‌باشند.

معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با درخواست از تمامی متقاضیان خرید خودروهای وارداتی جهت توجه به نکات یاد شده، از آنان خواست که از اقدام به عقد قرارداد پیش‌فروش خودرو اجتناب کنند.

 

*** مردم از عقد قرارداد برای خرید خودروهای وارداتی در قالب پیش‌فروش خودرو اجتناب کنند

 

منایی همچنین با توجه به ابطال کلیه ثبت سفارشات قبل از تاریخ ۳۱ خردادماه امسال افزود:

عرضه‌کنندگان خودروهای وارداتی موظف می‌باشند در صورت عدم دریافت ارز از سیستم بانکی، سریعاً نسبت به تعیین تکلیف مشتریان در قراردادهای پیش‌فروش قبلی وفق مفاد مندرج در ذیل ماده(۴) آئین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو موضوع تصویب نامه شماره .۷۴۱۵/ت۵۱۶۸۱هـ مورخ ۲۸/۱/۱۳۹۵هیئت وزیران اقدام کنند.

معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در ادامه بیان کرد:

تبلیغات فروش اقساطی خودرو که در آن مبلغ پیش پرداخت خودرو و جمع مبالغ اقساط با قیمت حال حاضر بازار خودرو نسبتاً برابری می‌کند، چندان قابل اعتماد نبوده و امکان تخلف عدم تحویل در آن وجود دارد.

منایی ضمن توصیه به خریداران خودروهای مذکور مبنی بر هوشیاری کامل نسبت به بررسی شرایط فروش اعم از قیمت نهایی خودرو و قیمت فعلی بازار، مدت زمان تحویل، مجوز فروش لیزینگ، ماهیت واحد عرضه‌کننده که ترجیحاً نمایندگی اصلی شرکت عرضه‌کننده باشد، نحوه پرداخت وجوه (الزاماً به حساب شرکت اصلی عرضه‌کننده واریز شود)، تصریح کرد:

از عقد این نوع قراردادها با واحدهای صنفی و نمایشگاه‌دار پرهیز کنند.

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت:

با اشاره به این‌که لیست شرکت‌های دارای مجوز لیزینگ (واسپاری) در سامانه بانک مرکزی به نشانیwww.cbi.ir قابل جستجو می‌باشد، کلیه مصرف‌کنندگان عزیز در صورت مشاهده تخلفات، مراتب را جهت رسیدگی به سامانه تلفنی ۱۲۴ منعکس کنند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 10 =

کلید مقابل را فعال کنید