کد خبر:87209
پ
فرود عسگری

هشدار رئیس کل گمرک درباره سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای

فرود عسگری درباره سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای هشدار داد.

فرود عسگری درباره سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای هشدار داد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، رئیس کل گمرک ضمن هشدار در مورد سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای ، گفت: تاکنون از این کارت‌ها در واردات استفاده می‌شد اما احتمال استفاده از کارت‌های اجاره‌ای در صادرات نیز وجود دارد.

 

*** نباید ترخیص کالاهای واحدهای تولیدی در پیچ و خم فرآیندهای اداری گیر کند

 

فرود عسگری در نشست مدیران ستادی و اجرایی گمرکات سراسر کشور اظهار کرد:

باتوجه به این‎‌که هدف از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، تولید و اشتغال است باید گمرکات اجرایی بیشترین تلاش خود را برای کمک به رفع مشکلات ناشی از تحریم از طریق تسهیل فرایند گمرکی، ترخیص سریع و آسان کالاهای واحدهای تولیدی به کار بگیرند.

وی توضیح داد: نباید ترخیص کالاهای واحدهای تولیدی در پیچ و خم فرآیندهای اداری گیر کند. همه از گمرک انتظار کمک دارند و ما با تمام قوا و حتی خارج از نوبت آماده کمک هستیم.

رئیس کل گمرک ایران افزود: بهبود معیشت کارکنان از برنامه‌های اولویت‌دار گمرک است و از معاونت توسعه مدیریت و منابع برای حل مشکلات معیشتی و رفاه کارکنان درخواست رسیدگی کرده‌ایم و این موضوع در اولویت برنامه‌های کاری این معاونت قرار دارد و من به طور منظم اقدامات انجام شده در این حوزه را شخصا پیگیری می‌کنم.

 

*** وزارت صنعت در حال کنترل و بررسی همه کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای است

 

عسگری در مورد سواستفاده از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای نیز هشدار داد و گفت:

احتمال استفاده از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای در صادرات نیز وجود دارد، تاکنون از این کارت‌ها در واردات استفاده می‌شد اما اکنون احتمال استفاده در صادرات نیز وجود دارد. البته خوشبختانه وزارت صنعت در حال کنترل و بررسی همه کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای است تا جلوی تخلفات ناشی از این کار گرفته شود.

وی در ادامه با اشاره به آمار تجارت خارجی در سال ۹۶ گفت:

در ۹۶ سال خوبی را پشت سر گذاشتیم، حجم عملیات گمرکی در ارائه خدمات بسیار بالا بود. به طوری که گمرک برای ۱۰۰ میلیارد دلار کالا، خدمات گمرکی در بخش تجارت خارجی ارائه داد .

وی افزود: در سال گذشته ۴۷ میلیارد دلار صادرات با رشد ۶.۵ درصد،۵۴ میلیارد دلار واردات با رشد ۲۴.۳ درصد و حدود ۱۰ میلیون تن ترانزیت با رشد ۲۸ درصدی داشتیم و توانستیم یکی از دستگاه‌های پیشتاز باشیم.

 

*** گمرک در اخذ حقوق ورودی و تامین منابع درآمدی دولت پیشرفت خوبی داشته است

 

عسگری گفت: گمرک در اخذ حقوق ورودی و تامین منابع درآمدی دولت پیشرفت داشته و از سوی رئیس‌جمهور و سایر مسئولان مورد تقدیر قرار گرفته است.

به گفته رئیس کل گمرک ایران در سال ۹۶ در مجموع ۲۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان درآمد از محل حقوق ورودی، ۱۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد حاصل از مالیات ارزش افزوده و عوارض کالاهای وارداتی و ۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان معافیت به واحدهای تولیدی اعطا شده است که امیدواریم در سال ۹۷ بتوانیم تسهیلات بیشتری را جهت ارائه معافیت‌های گمرکی به واحدهای تولیدی داشته باشیم.

رئیس کل گمرک در ادامه گفت: سال ۹۷ را خوب آغاز کردیم و به خصوص در صادرات وضعیت خوبی داریم و در واردات هم علی‌رغم کاهش واردات خودرو تنها با رشد منفی ۲ درصد روبرو بوده‌ایم.

وی افزود: در سه ماهه اول سال ۹۶، ۲۷ هزار دستگاه خودرو وارد شد که این رقم امسال به ۷ هزار دستگاه رسیده است.

عسگری با تاکید بر بهره‌گیری مناسب از تجربیات گذشته از جمله در زمان جنگ و تحریم‌های سال ۹۰ و ۹۱ افزود:

امیدواریم بتوانیم با استفاده از این تجربیات از تمام ظرفیت‌های گمرک برای کمک به پشت سر گذاشتن شرایط خاص و کنونی استفاده کنیم.

رئیس کل گمرک در مورد تفاوت نرخ ارز برای واردات کالاهای اساسی و دارو به وجود زمینه‌هایی جهت احتمال بیش اظهاری اشاره کرد و گفت: گمرکات اجرایی توجه جدی به موضوع بیش اظهاری درباره واردات دارو و کالاهای اساسی داشته باشند.

وی توجه دقیق و کامل گمرکات به سیستم‌های الکترونیکی ارزش و تعرفه به منظور جلوگیری از بیش اظهاری کالا را مورد تاکید قرار داد.

 

*** کالاها باید حداقل توقف را در انبارها داشته باشند

 

رئیس کل گمرک با بیان این‌که کالاها باید حداقل توقف را در انبارها داشته باشند، اظهار کرد:

در گمرکات اجرایی از ظرفیت بازرسی و بازبینی بیشتر استفاده شود.

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کل گمرک یکی از ابزارهای کنترلی در این زمینه را سامانه‌ها و سیستم‌های الکترونیکی موجود در گمرک دانست و گفت:

در شرایط مشابه در سال ۹۰ و ۹۱، گمرک فاقد سیستم‌های پیشرفته کنونی بود اما در حال حاضر با کمک سامانه‌های الکترونیکی و با استفاده از تصاویر ایکس ری می‎توانیم دقت و کنترل بیشتری داشته باشیم.

 

انتهای پیام///

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + هشت =

کلید مقابل را فعال کنید