کد خبر:87079
پ
مجتبی خسروتاج
معاون وزیر صمت تاکید کرد

لزوم فراهم کردن بستر صادرات برای واحدهای تولیدی کوچک

مجتبی خسروتاج بر لزوم فراهم کردن بستر صادرات برای واحدهای تولیدی کوچک در سفرهای وزرا تاکید کرد.

مجتبی خسروتاج بر لزوم فراهم کردن بستر صادرات برای واحدهای تولیدی کوچک در سفرهای وزرا تاکید کرد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، مجتبی خسروتاج – معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت – و حسین سلاح‌ورزی – نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران – موضوع صادارت غیرنفتی و نقش آن در تحقق سیاست‌های حمایت از تولید داخل را بررسی کردند.

خسروتاج در این نشست درباره ضعف بازارسازی و ظرفیت‌سازی و نقش آن در رونق بازار، اظهار کرد:

در ماه‌های اخیر با انباشت محصول واحدهای تولیدی مواجه بودیم، در حالی‌که باید به این واحدها در فروش محصولات آنها کمک کرد و اهمیت بازاریابی در این مقوله مشخص می‌شود و بازاریابی را باید در هر دو سطح خرد و کلان مورد توجه قرار دهند، چرا که به دلیل نوع کالا، بنگاه‌ها باید در سطح خرد بازاریابی انجام دهند و این وظیفه دولت نیست.

وی افزود: گاهی دولت می‌خواهد یک رشته‌ای را شاخص و برند کند و برای آن تبلیغات کلان و خاصی انجام دهد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت همچنین در رابطه با فراهم کردن بستر صادرات برای واحدهای تولیدی کوچک، گفت:

سازمان توسعه تجارت بر این موضوع تأکید دارد که در سفرهای وزرا و در گفتگوهای دو جانبه فضا برای صادرات بنگاه‌های کوچک فراهم شود. مانند سفر اخیر رئیس‌جمهور به اتریش و سوئیس که این موضوع را پیگیری کردیم.

خسروتاج به بسته حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط اشاره کرد و ادامه داد:

در مقوله بازاریابی، ارتباط با واحدهای دانشگاهی و مسائل مورد نیاز این واحدها در بسته حمایتی دیده شده ۱۳۰۰ میلیارد تومان در این رابطه اعتبار در نظر گرفتیم.

 

*** افزایش صادرات نیازمند برندهای ماندگار است

 

سلاح‌ورزی نیز در ادامه این نشست که در یک برنامه تلویزیونی انجام شد، در مورد بازاریابی و ظرفیت‌سازی به عنوان ضرورت صادرات کالای داخل اظهار کرد: ضعف در این مقوله به دلیل محدودیت‌های مالی و اطلاعاتی بوده و بازاریابی و بازارسازی در سال‌های گذشته بخشی بوده که حتی مشوق‌های صادراتی را به درستی محقق نکرده و واقعیت این است که شرکت‌های کوچک برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی و انجام تبلیغ در آن سوی مرزها نیاز به منابع مالی دارند و با محدودیت مالی و همچنین محدودیت اطلاعاتی مواجه هستند.

وی در مورد نقش رایزنان بازرگانی و شرح وظایف آنها اظهار کرد:

رایزنان در برخی از کشورهای هدف مستقر هستند و در روسیه، هند و پاکستان تلاش موفقیت‌آمیزی داشتند. البته رایزن به تنهایی نمی‌تواند موجب رونق صادرات غیرنفتی کشور شود.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران تأکید کرد: افزایش صادارت نیازمند داشتن برندهای ماندگار با محصولات باکیفیت مستمر در بازارهای بین‌المللی است.

 

*** بخش خصوصی نگاه هدفمندتری در ارتباط گیری‌های خود با طرف‎های خارجی دارد

 

سلاح‌ورزی به ۴۷ اتاق بازرگانی مشترک با کشورها در اتاق ایران اشاره کرد و افزود:

در روسیه دفتری ایحاد شده و در برنامه داریم که در پنج نقطه جهان اتاق مشترک بازرگانی تأسیس کنیم.

در ادامه این بحث نیز خسروتاج به تخصص رایزن‌های بازرگانی در کشورهای هدف اشاره کرد و گفت:

رایزن بازرگانی می‌تواند رقابت در بازار کشور هدف را با اطلاعات مفید به داخل کشور مخابره کند و بنگاه‌های داخلی با تخصص خود از اطلاعات بازار هدف استفاده کنند. در این میان اتاق‌های بازرگانی همراه رایزنان بازرگانی دفاتری تأسیس کردند و کشورها نیز پذیرفته‌اند و بر اساس روابط متقابل اقدام به تأسیس دفاتر تجاری در کشور ما خواهند کرد.

وی تأکید کرد: رایزن بازرگانی در داخل سفارتخانه‌ها مستقر هستند و محدودیت‌هایی دارند، در حالی‌که در اتاق‌های بازرگانی چنین محدودیت‌هایی وجود ندارد و بخش خصوصی نگاه هدفمندتری در ارتباط گیری‌های خود با طرف‎های خارجی دارد.

خسروتاج در مورد مشکلات بازرگانی کشورهای منطقه و همسایگان کشورمان که فرصت جذب بازار برای کشور دارند به مثال قطر پرداخت و اظهار کرد: محموله مرغ تازه ایران از راه هوایی به قطر صادر می‌شود و صادرات ما دو برابر شده که با وجود جمعیت دو میلیونی، بازار خوبی برایمان بوده است.

 

*** زیرساخت‌های حمل و نقل مانعی در راه صادرات

 

وی ادامه داد: موضوع زنجیره‌های ارزش جهانی موجب می‌شود تازه واردها به سادگی وارد این زنجیره صادراتی در بازار کشورها نشوند و در مشکلی که روسیه با ترکیه داشت موضوع زنجیره ارزش جهانی وجود داشت و رایزن بازرگانی ما در چارچوب شرایط و سفارش شرکت‌های روسیه نمی‌گنجیدند و برای بازارهای کوچک آمادگی داشتیم اما اگر ساز و کار درستی نداشته باشیم خواسته بازاری چون روسیه با گردش مالی بالا میسر نخواهد شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: زیرساخت‌های حمل و نقل و ترانزیت برای توسعه صادارت لازم است و مانعی است که ظرفیت حمل و نقل برخی از کالاها از جمله محصولات کشاورزی را کاهش می‌دهد. همچنین مشکلات مبادلات بانکی نیز از دیگر مشکلات پیش‌روی صادرات محصولات ایرانی بوده است.

خسروتاج در مورد افزایش ۲۵ درصدی تعرفه واردات محصولات لبنی و کشاورزی گفت:

با رایزنی که با مقامات عراقی داشته‌ایم پاسخ آنها توجه به خودکفایی و توسعه عراق با تکیه بر تولید در داخل عراق بود و اعلام کردند که این تعرفه را با همه کشورها دارند و تبعیضی با ایران و سایر کشورها نیست.

 

*** شرایط گلخانه‌ای برای تجارت کشور ایجاد کرده‌ایم

 

وی در مورد تعرفه ترجیحی توضیح داد: تاکنون در هر مذاکره‌ای که داشتیم نگاه ما به حمایت از تولیدکننده داخل بوده و هر کشوری روی محصولات خاص خود تأکید دارد و ما باید این موارد را تولید محصولات داخل هماهنگ کرده و به یک تعادلی برای قراردادهای مفید برای تولیدکننده و صادرکننده برسانیم و کار حساس و دشواری است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران در ادامه به مشکلات نرم‌افزاری در امر صادرات نیز پرداخت و گفت:

از ابتدای انقلاب قرارداد ترجیحی با آزاد را در برنامه نگذاشته‌ایم و از ترس حضور خارجی‌ها و صدمه دیدن تولیدکنندگان داخل جلوی صادرات را نیز گرفته‌ایم و شرایط گلخانه‌ای برای تجارت کشور ایجاد کردیم. اما در مورد لبنیات و صادرات به عراق موفق عمل کردیم اما به دلیل ضعف دیپلماسی و افزایش تعرفه این بازار صادرات را تا حدود قابل توجهی از دست دادیم در حالی‌که می‌توانستیم قراردادهای ترجیحی داشته باشیم.

 

*** تک نرخی کردن ارز در زمان نامناسب اجرا شد

 

سلاح‌ورزی در بحث ارز و تأثیر آن بر صادرات و موقعیت فعلی بازار ارز گفت:

دولت در سال‌های گذشته در مواعدی وعده تک نرخی شدن ارز را اعلام و با وجود شرایط مناسب از این اقدام امتناع کرد و در زمان نامناسب این موضوع را اجرا کرد. و باید نرخ ارز توسط مکانیزم بازار تک نرخی شود و با تعادل که توسط بازار ثانویه به دست آید می‌توان ارز را تک نرخی کرد که امیدواریم با دخالت کمتر نرخ ارز به یک رقم برسد، نه بر اساس دستور دولت که بدون توجه به بازار انجام شود.

 

*** پرداخت ارز دولتی به خودرو و موبایل بازار را ملتهب کرد

 

با انتقاد از ارز دولتی برای کالاهای غیرضروری گفت: خودرو، موبایل و کالاهای آرایشی و بهداشتی که ارز دولتی دریافت کردند بازار ارز را ملتهب کردند و دولت باید روش حمایتی برای کالاهای اساسی تولید داخل در نظر می‌گرفت تا مشکل این چنینی به وجود نمی‌آمد. همچنین پرسش‌هایی از این دست که چرا اجاره واردات بدون انتقال ارز را ندادیم، مطرح است.

سلاح‌ورزی خاطر نشان کرد: در موقعیت اقتصادی کشور از حیث منافع و امنیت ملی دولت با تصمیم‌های کوتاه مدت اقدام درستی انجام می‌دهد اما تداوم و استمرار این سیاست‌ها درست نیست و باید بازار ثانویه را گسترش داد و رانت موجود در بازار ارز فعلی بسیار وسوسه‌انگیز است و امیدوارم دولت به گسترش صادرات با تصمیم‌های جدید کمک کن

 

*** پروانه صادراتی در سامانه نیما به شکل رقابتی به صراف‌ها به فروش برسد

 

و اما در ادامه این نشست خسروتاج اظهار کرد: بخشی از موضوع را بر اساس اختیارات، دولت ورود کرد که سفارش‌ها در سامانه نیما انجام می‌شود از جمله معاملات پتروشیمی‌ها و بخشی از صنایع سبک که صادرات آنها باد نرخ توافقی بین صادرکننده و واردکننده انجام خواهد شد خارج از این سیستم خواهد بود و اجازه دادیم که ارز صادراتی قابل واگذاری در سیستم بانکی انجام شود و به چرخه اقتصاد کشور بازگردد. گروه سه کالاهای مصرفی با ارز صادراتی قابل واگذاری از سوی صادرکنندگان است و ۱۷ میلیارد دلار صادرات در این بخش انجام می‌شود.

وی افزود: پیش‌بینی شده که پروانه صادراتی در سامانه نیما به شکل رقابتی به صراف‌ها به فروش برسد و صراف‌ها برای کالاهای گروه سه، ارزهای خریداری شده را به واردکنندگان عرضه کنند و این موضوع را به تازگی (۱۶ تیرماه) در سازمان توسعه تجارت مصوب کردیم.

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص نظام اخیر ارزی بیان کرد:

بخشی از تقاضاها به واردات بدون انتقال ارز مربوط بود و ابهامات موجود در این رابطه است که ارز از سیستم بانکی خارج نمی‌شود و مگر چه میزان ارز در خارج از کشور وجود دارد که واردات بدون انتقال ارز صورت گیرد. البته عوامل اقتصادی و اجتماعی در این رابطه وجود داشت که اصل اول هر اقتصادی با شبکه بانکی متصور است و در این شیوه ریال به ارز تبدیل می‌شد.

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید