کد خبر:86926
پ
صادرات غیرنفتی
طی ۳ ماهه نخست سال جاری رخ داد

رشد ۱۵٫۶ درصدی صادرات غیرنفتی کشور

با رشد ۱۵٫۶ درصدی صادرات غیرنفتی در طول ۳ ماهه نخست سال جاری، تراز تجاری کشور به میزان حدوداً ۳۷۰ میلیون دلار مثبت شده است.

با رشد ۱۵٫۶ درصدی صادرات غیرنفتی در طول ۳ ماهه نخست سال جاری، تراز تجاری کشور به میزان حدوداً ۳۷۰ میلیون دلار مثبت شده است.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، محمدرضا مودودی با بیان این مطلب افزود: سهم بخش پتروشیمی از این میزان صادرات حدود ۳٫۵ میلیارد دلار و میعانات گازی حدود ۱٫۶ میلیارد دلار بوده و سایر اقلام صنعتی، معدنی و کشاورزی با حدود ۶٫۶ میلیارد دلار، بیشترین حجم صادرات غیرنفتی را به لحاظ ارزشی به خود اختصاص داده است.

 

*** بخش صنعت، معدن و کشاورزی با رشد ۷٫۲ درصد سهم خوبی از توسعه صادرات را به خود اختصاص می‌دهد

 

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت یادآور شد:

میعانات گازی با منفی ۲۶٫۶ درصد و محصولات پتروشیمی با حدود منفی ۵٫۷ درصد، بیشترین کاهش را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده‌­اند. این در حالی است که بخش صنعت، معدن و کشاورزی با رشد ۷٫۲ درصد توانسته سهم خوبی از توسعه صادرات را به خود اختصاص دهد.

مودودی پنج کشور چین، امارات متحده عربی، عراق، افغانستان و کره‌جنوبی را اصلی‌ترین بازارهای هدف صادراتی برشمرد و گفت: این پنج کشور با حدود ۷٫۷ میلیارد دلار، حدود ۶۷ درصد از کل صادرات این فصل را  تشکیل می‌دهند که امارات با ۴۳٫۶ درصد، افغانستان با حدود ۲۲ درصد و عراق با ۱۰ درصد، بیشترین رشد را نسبت به دوره مشابه سال قبل تجربه کردند و تنها کشوری که در بین این پنج کشور، با افت صادرات مواجه شده کره جنوبی با حدود منفی ۱۵ درصد کاهش بوده است.

 

*** ارزش واردات قطعی به کشور در طول ۳ ماهه گذشته حدود ۱۱٫۲ میلیارد دلار بوده است

 

معاون سازمان توسعه تجارت ایران همچنین در خصوص عملکرد واردات یادآور شد:

ارزش واردات قطعی به کشور در طول ۳ ماهه گذشته حدود ۱۱٫۲ میلیارد دلار بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل نزدیک به ۲٫۷ درصد کاهش یافته است و پنج کشور اصلی واردکننده به ایران، چین، امارات، کره جنوبی، آلمان و ترکیه بوده‌اند؛ که به جز چین که حدود ۱۵ درصد رشد را به ثبت رسانده مابقی کشورها افت واردات داشته‌اند. در این میان ترکیه با منفی ۲۴ درصد و امارات با منفی ۲۱٫۵ درصد بیشترین افت را در بین پنج کشور اول به خود اختصاص داده‌اند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون توسعه صادرات کالا و خدمات اظهار امیدواری کرد که با توجه به رویکرد جدید دولت مبنی بر تسهیل فضای مبادلات ارزی برای بخش خصوصی صادرکننده، سال پیش رو سال مطلوبی برای صادرات غیرنفتی کشور باشد و این توسعه صادرات به رونق تولیدات داخلی و توسعه اشتغال و ارزش افزوده برای کشور منجر گردد.

انتهای پیام///

منبع
سازمان توسعه تجارت ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + دو =

کلید مقابل را فعال کنید