کد خبر:85733
پ
رضا رحمانی قائم مقام وزیر صنعت در خبرگزاری صنایع

روز صنعت و معدن روز تجدید پیمان فعالان صنعتی و اقتصادی است

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گرامیداشت روز صنعت و معدن را روزی برای تجدید پیمان فعالان صنعتی و اقتصادی معرفی کرد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گرامیداشت روز صنعت و معدن را روزی برای تجدید پیمان فعالان صنعتی و اقتصادی معرفی کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، در دنیای صنعت و معدن هرچه به عید صنعتگران و معدنکاران یعنی روز ملی صنعت و معدن نزدیک می‌شویم، یک جنب و جوش خاص را احساس می‌کنی.

 

*** روز صنعت و معدن ، عید خانواده صنعت

 

عید صنعتگران و معدنکاران نه در بهار و فروردین بلکه در تابستان و تیرماه است، اما هر فصل و هر روزی که باشد، برترین‌های صنعت و معدن در سطح ملی و استانی، بیست و دو سال است که به آن چشم دوخته‌اند و آن را گویی یک فرصت طلایی می‌دانند برای دیده شدن و نمایان کردن آنچه باید دیده شود.

امسال نیز قرار است در دهم تیرماه، بیست و دومین عید صنعتگران و معدنکاران ایران زمین برگزار شود و قرار است بار دیگر خانواده صنعت و معدن کشور گردهم آیند،دیداری تازه کنند و از تجاربی که در یک سال گذشته آموختند، به همدیگر بیاموزند.

 

خبرگزاری صنایع نیز که در بیستمین بهار خانواده صنعت متولد شد، پس از  دو سال مشورت و همراهی با اعضای این خانواده در بیست و دومین بهار رسما به این خانواده اضافه شده و به عنوان رسانه تخصصی این خانواده، بنا دارد در راستای اهداف روز صنعت ومعدن، آحاد جامعه را با رسم و رسوم این خانواده فعال کشور، آشنا کند.

 

*** روز صنعت و معدن از زبان فردی از خانواده صنعت

 

در همین راستا به دنبال آن بودیم که چه کسی می‌تواند بهترین راوی و قصه‌گوی این خانواده بزرگ باشد. بی‌شک‌ می‌بایست فردی باشد که عضو واقعی این خانواده باشد نه مهمان دیروز یا امروز، یعنی از ابتدا کارمند دستگاه مسئول این حوزه یعنی وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد. کسی باشد که سال‌ها به نمایندگی از مردم و برای این مردم در حوزه صنعت و معدن فعالیت کرده باشد، مثلا نماینده مجلس باشد و در آن مجلس هم، رئیس یا عضو کمیسیون صنایع و معادن باشد. کسی باشد که حقوق بداند، مدیریت اعضای خانواده یعنی منابع انسانی را بلد باشد و در یک کلام مدیریت استراتژیک را در علم و عمل بداند. کسی باشد که هم این طرف میز در جایگاه مسئول حوزه صنعت و معدن نشسته باشد و هم آن طرف میز در جایگاه بخش خصوصی فعال در حوزه صنعت و معدن، گذران عمر کرده باشد.

 

گشتیم و گشتیم تا رسیدیم به شخصی که تمام ویژگی‌های مدنظر را داشت، شخصی که با کمی تحقیق و مطالعه کارنامه‌اش، بی اغراق می‌توان گفت فردی بایسته و شایسته برای صنعت ومعدن کشور است، فردی با تجربه که به راستی لباس قائم مقامی وزارت صنعت، معدن و تجارت برازنده اوست.

به مناسبت روز ملی و صنعت و معدن، با تلاش بسیار وقت مصاحبه گرفتم. به عنوان خبرنگاری که دو دهه مسئولان زیادی را دیده‌ است، این هموطن اهل آذربایجان را فردی متواضع، خوش برخورد، فوق العاده فعال و با اخلاق دیدم.

 

*** روز صنعت و معدن از زبان قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت

 

با دکتر رضا رحمانی، قائم مقام وزیر در امور صنعت، گفتگویی صریح  و صمیمی داشتم پیرامون روز ملی صنعت و معدن، گفتگو و سخنانی که حاکی از آن بود، مصاحبه‌شونده به خوبی و به اندازه کافی بر روی موضوع مسلط است و به همین دلیل حاشیه نمی‌رود، شعار نمی‌دهد و اصل مطلب را شفاف بیان می‌کند.

 

*** روز صنعت و معدن با رویکرد شعار سال

 

در ابتدا از قائم مقام  وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستم از اهمیت روز صنعت و معدن بگوید و وی نیز با اشاره به اینکه در آستانه بیست و دومین دوره این روز ملی قرار داریم، اظهار داشت:

با توجه به اینکه قریب به ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی کشور سهم حوزه صنعت و معدن کشور بوده و این بخش نقش قابل توجهی در اشتغال­زایی کشور ایفاء می­کند، روز صنعت و معدن که روز بزرگداشت و تقدیر از صنعت­گران، معدن کاران و کارآفرینان این حوزه می‌باشد بسیار با اهمیت است.

امسال نیز تکریم بخش صنعت و معدن با توجه به شعار ” حمایت از کالای ایرانی ” و شرایط ویژه کشور برای مقابله با تهاجمات اقتصادی دشمنان از اهمیت بیشتری برخوردار می­باشد.

 

*** روز صنعت و معدن ، روز تجدید پیمان میان فعالان صنعتی و اقتصادی

 

از اهمیت روز ملی صنعت و معدن به صورت عام و روز ملی صنعت و معدن امسال به صورت خاص که بگذریم، همایش این فرصت را بوجود می‌آورد که ضمن تجدید پیمان میان فعالان صنعتی و اقتصادی، مرور عملکرد بخش صنعت و معدن در سالی که گذشت و تاکید بر نقاط قوت، افقی روشن در پیش‌روی فعالان حوزه صنعت و معدن گشوده شود.

 

*** روز صنعت و معدن و دستاوردها

 

از قائم مقام وزیر صمت خواستم، به عنوان شخصی که سالیان سال است در خانواده صنعت حضور دارد و سالهاست در کنار این خانواده، این روز ملی را جشن گرفته، برای مخاطبان خبرگزاری صنایع توضیح دهد، بزرگداشت روز صنعت و معدن کشور چه اثرات مثبت و دستاوردهایی برای این خانواده بزرگ داشته است.

رحمانی در پاسخ به این سوال گفت:

از آنجا که تیم اقتصادی دولت، مدیران ارشد و فعالین اقتصادی برتر در این همایش حضور دارند، فرصت مناسبی برای بخش خصوصی و صاحب نظران صنعتی کشور فراهم می­شود تا بتوانند مشکلات و پیشنهادات سازنده خود را جهت رفع موانع و نیازهای خود، بهبود فضای کسب و کار و تسهیل و رفع موانع تولید، با مسئولان، سیاست­گذاران و برنامه­ریزان در میان بگذارند که این در جای خود یکی از بهترین نکات مثبت روز ملی صنعت و معدن است.

علاوه بر این، در روز صنعت و معدن، واحدها و طرح­های صنعتی و معدنی نمونه و پیشکسوتان این حوزه معرفی و از زحمات و تلاش­های یک ساله آنها تقدیر و قدردانی می­گردد، موضوعی که علاوه بر دمیدن نور امید به خانواده صنعت، انگیزه‌ای برای سایر افراد این خانواده ایجاد می‌کند که سال دیگر، به جای اینکه در جایگاه تشویق‌کنندگان باشد، در جایگاه تشویق‌شوندگان باشد.

البته ناگفته نماند مسئولان این خانواده تلاش می‌کنند با حضور در این مراسم، به طرق مختلف، فضای امید و انگیزه جهت تلاش و فعالیت بیشتر را در میان اعضای خانواده تزریق کنند که خود یکی از نکات مهم و با اهمیت روز صنعت و معدن است.

 

*** روز صنعت و معدن و تاثیر آن بر رفع مشکلات و موانع

 

رحمانی در ادامه در پاسخ به این سوال خبرنگار خبرگزاری صنایع که آیا گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن طی سال‌های گذشته، توانسته باری از روی دوش اعضای این خانواده بردارد و به زبان ساده‌تر، آیا توانسته مشکلی از مشکلات صنعت را رفع کند، اظهار داشت:

بسیاری از افراد در پاسخ به این سوال می‌گویند،مگر قرار است جشن و مراسم مشکلی را حل کند؟ اما من در پاسخ به این سوال می‌گویم، بله.

با تجربه چندین ساله به شما می‌گویم که در این مراسم، همواره و قطعا، دیدگاه‌ها، مشکلات و پیشنهادات مطرح شده از سوی صاحب‌نظران و فعالان این حوزه، خصوصاً تشکل­ها و انجمن­های صنعتی، اتاق و خانه صنعت و معدن کشور، مورد توجه ویژه سیاست­گذاران و برنامه‌ریزان این حوزه کشور قرار گرفته است و با هم‌اندیشی و هم‌افزایی دانش و یکپارچه‌نگری مسائل که خود از نکات بسیار مهم این روز است، در تصمیم­گیری مناسب مسئولان نقش بسزایی ایفاء کرده است که این رویکرد و روند، در نهایت رفع نیازها، موانع و مشکلات اعضای این خانواده را به همراه دارد و این در واقع دلیل پاسخ مثبت من به سوال شما می‌باشد.

البته در این میان، نباید از بیانیه یا قطعنامه‌ای که از سوی صنعتگران و معدنکاران، تهیه و در پایان مراسم قرائت می شود، غافل شد زیرا این بیانیه که در حکم نتیجه یک تحقیق جامع در صنعت و معدن کشور است، در آینده مبنایی برای اقدامات آتی مسئولان و دستگاه‌های متولی خواهد بود.

 

*** روز صنعت و معدن در سال ۹۷

 

از دکتر رحمانی که از ابتدای گفتگو بر حمایت از تولید داخل و اقتصاد مقاومتی تاکید می‌کرد، سوال کردم، آیا امسال که از سوی رهبر معظم انقلاب سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است، تغییری در رویکرد و برنامه‌های همایش و مراسم روز ملی صنعت و معدن حاصل خواهد شد یا خیر.؟

قائم مقام وزیر در پاسخ به این سوال با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام حمایت از کالای ایرانی، اظهار داشت:

رویکرد اصلی برنامه های وزارت صمت در سال جاری و این همایش، توجه و تاکید ویژه بر حمایت از کالای ایرانی است، لذا بنا و تاکید داریم، پیشنهادات و راهکارهای مطرح شده در همایش مذکور با رویکرد رفع موانع و تسهیل شرایط تولید، مقابله با هجمه‌های اقتصادی دشمن، تامین نیازمندی‌های تولید و مهمتر از همه، فرهنگ‌سازی برای مصرف کالای داخلی باشد.

 

*** روز صنعت و معدن و پیشنهادات قائم مقام وزیر صمت

 

خبرنگار خبرگزاری صنایع در پایان این گفتگو، از قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست کرد به عنوان شخصی قدیمی و با تجربه در این حوزه، پیشنهاداتی را برای برگزاری هرچه بهتر روز ملی صنعت و معدن ارائه دهد و وی نیز ضمن مثبت ارزیابی کردن برنامه­ها، موضوعات و سخنرانان در نظر گرفته شده برای این همایش، اظهار داشت:

برای هرچه بیشتر موثر بودن همایش مذکور، پیشنهاد می­شود سخنرانی‌ها جنبه عملیاتی و اجرایی داشته باشد و اقدامات مورد نیاز برای تحقق شعار سال از سوی افراد حاضر در همایش ارائه شود.

البته باید برای عملیاتی شدن پیشنهادها، کمیته‌هایی تخصصی تشکیل شود و مطالبات مطرح شده را از دست‌اندرکاران حوزه مربوطه، پیگیری و اطلاع‌رسانی نمایند.

البته اگر در این همایش بتوانیم بر راهکارهای پیشنهادی صاحب‌نظران و کارشناسان، جهت گذر و کاهش اثرات تحریم‌های اقتصادی و تهدیدات ناشی از آن، تمرکز جدی داشته باشیم و با شناسایی راه‌های عملیاتی و موثر در مسیر عملیاتی کردن آنها حرکت کنیم، می‌توانیم آن را به عنوان دستاورد مهم خاواده صنعت و معدن در سال ۱۳۹۷ معرفی کنیم.

در پایان از رسانه‌ها بخصوص خبرگزاری صنایع به عنوان خبرگزاری تخصصی حوزه صنعت، به خاطر توجه ویژه به حوزه صنعت و معدن به صورت عام و روز ملی صنعت و معدن به صورت خاص، تشکر ویژه دارم و برای همه آنها آرزوی موفقیت روزافزون دارم.

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید