کد خبر:84821
پ
محمد راستاد
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد

اتصال ریل به اسکله‌ها در بنادر تجاری کشور

محمد راستاد درخصوص پروژه‌های ریلی در بنادر تجاری اعلام کرد که در صورت اتصال راه‌آهن به بندر انزلی اتفاق بزرگی رخ خواهد داد.

محمد راستاد درخصوص پروژه‌های ریلی در بنادر تجاری اعلام کرد که در صورت اتصال راه‌آهن به بندر انزلی اتفاق بزرگی رخ خواهد داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، محمد راستاد در حاشیه برگزاری دومین روز از ششمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌و‌نقل ریلی ­گفت: یکی از اهداف بزرگ سازمان بنادر و دریانوردی توسعه حمل‌و‌نقل چندوجهی و ایجاد دسترسی به کرانه‌ها از طریق یکی از شقوق حمل‌و‌نقل است.

وی افزود: به طور حتم توزیع کالا با سایر شقوق حمل‌و‌نقل به ویژه حمل‌و‌نقل ریلی منجر به ایجاد مزیت‌های رقابتی برای بنادر تجاری کشور می‌شود.

 

 *** ارزیابی بنادر تجاری در دنیا از بابت رقابت‌پذیر بودن، امکان بهره‌گیری کامل از حمل‌و‌نقل چندوجهی است

 

راستاد تصریح کرد: اصولا ارزیابی بنادر تجاری در دنیا از بابت رقابت‌پذیر بودن آنها امکان بهره‌گیری کامل از حمل‌و‌نقل چندوجهی است که در همین راستا سیاست ما افزایش سهم حمل‌و‌نقل ریلی در بنادر است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در بیان این‌که تمرکز ما در این خصوص در بندر شهیدرجایی است، گفت:

مطالعاتی در این زمینه با استفاده از مشاوران داخلی و خارجی شروع شده تا چگونگی زیرساخت ریلی بندر شهیدرجایی مشخص و سهم کالاهای کانتینری افزایش یابد.

وی افزود: پروژه‌هایی که باید منجر به توسعه زیرساخت‌های ریلی در بنادر شود در دستور کار قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: البته تا آن زمان یکی از کارهایی که به صورت منسجم و مستمر در دستور کار این سازمان و شرکت راه‌آهن قرار دارد استفاده از مکانیزم‌های مدیریتی و امکانات زیرساخت‌های موجود برای افزایش سهم بار ریلی در بنادر است.

 

 *** با اتصال راه‌آهن به بنادر تجاری انزلی اتفاق بزرگی رخ خواهد داد

 

وی در خصوص برنامه‌های در دست مطالعه برای توسعه حمل‌و‌نقل ریلی در بندر امام خمینی اظهار داشت:

با توجه به وجود عمده کالاهای فله کشور در بندر امام خمینی(ره) به دنبال افزایش ظرفیت و بهره‌برداری ریلی در این بندر هستیم.

راستاد ­به بندر امیرآباد اشاره کرد و گفت: بندر امیرآباد یکی از بنادر مهم ریل پایه کشور است که اسکله رو رو- ریلی در این بندر در شرف تکمیل و بهره‌برداری قرار دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: این اسکله کمک می‌کند تا بتوانیم کشتی‌های رو رو ریلی را در بندر امیرآباد پذیرش کنیم. البته رویکرد ما در بنادر شمالی کشور، اتصال ریل به اسکله‌ها است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: با اتصال راه‌آهن به بندر انزلی اتفاق بزرگی رخ خواهد داد. همچنین ریل به مجاورت بندر آستارا رسیده است و در این پروژه، اتصال آنتنی بندر به ایستگاه راه‌آهن اولویت سازمان بنادر و دریانوردی تلقی می‌شود.

 

 *** هدف ما توسعه حمل‌و‌نقل ریلی در داخل بندر و اتصال آن به راه‌آهن چابهار- زاهدان است

 

راستاد بندر چابهار را به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور نام برد و افزود:

این بندر نسخه مهم توسعه ترانزیتی شرق است و هدف ما توسعه حمل‌و‌نقل ریلی در داخل بندر و اتصال آن به راه‌آهن چابهار- زاهدان است.

وی ادامه داد: شرکت‌هایی که بخواهند در زمینه ایجاد زیرساخت ریلی در بنادر با هدف افزایش ظرفیت فعالیت داشته باشند با آنها قرارداد سرمایه‌گذاری منعقد می‌شود و اگر نیاز به تسهیلات مناسب داشته باشند آمادگی پرداخت تسهیلات نیز وجود دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: سازمان بنادر و دریانوردی و شرکت راه‌آهن باید پروژه ریل- بندر را در کنار یکدیگر پیش ببرند و به طور حتم راه‌آهن به دنبال افزایش سهم خود در بنادر تجاری است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی­ گفت: خوشبختانه رویکرد هر دو دستگاه برقرار ارتباط بیشتر با صاحبان کالا است.
راستاد افزود: در بندر شهیدرجایی ۵۹ کیلومتر و در بندر امام خمینی ۱۰۰ کیلومتر خطوط ریلی وجود دارد.­

انتهای پیام///

منبع
صداوسیما
ارسال دیدگاه
همراه اول