اخبار برگزیده

کد خبر:83468
پ
بندر چابهار۲

انجام عملیات توسعه بندر چابهار توسط هندی‌ها

مقامات وزارت کشتیرانی هند اعلام کردند با وجود تصمیم آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران پس از خروج واشنگتن از برجام، قصد دارند از هفته آینده عملیات توسعه‌ای بندر چابهار را آغاز کنند.

مقامات وزارت کشتیرانی هند اعلام کردند با وجود تصمیم آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران پس از خروج واشنگتن از برجام، قصد دارند از هفته آینده عملیات توسعه‌ای بندر چابهار را آغاز کنند.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران،  هند شرکت بنادر و خدمات دریایی کاوه ایران را برای انجام عملیات توسعه ای بندر چابهار به مدت ۱۸ ماه انتخاب کرده است. در این مدت این کشور به دنبال انتخاب یک شرکت هندی برای مدیریت طولانی مدت بندر چابهار خواهد بود.

 

*** هند عملیات توسعه‌ای بندر چابهار را آغاز می‌کند

 

هند در سفر رئیس جمهوری ایران به این کشور در بهمن ماه گذشته کنترل فاز اول بندر چابهار(اسکله شهید بهشتی) را بر عهده گرفت و تعهد کرد که عملیات های توسعه ای این بندر را قبل از ۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد) آغاز کند. 
شرکت بین المللی بنادر (ای پی جی ال) هند در سال ۲۰۱۵ توسط دولت هند برای توسعه بنادر در خارج از این کشور ایجاد شده است.

این شرکت در ماه مه (اردیبهشت) سال ۲۰۱۶ برای تجهیز و اداره ترمینال های چند جانبه و کانتینری اسکله چند منظوره شهید بهشتی در فاز اول بندر چابهار ایران با شرکت آریا بندر ایران قرارداد امضا کرد. بر اساس این قرارداد این شرکت با سرمایه گذاری معادل ۸۵٫۲۱ میلیون دلار، اداره اسکله شهید بهشتی را به مدت ۱۰ سال بر عهده خواهد داشت.

گوپال کریشنا (Gopal Krishna) معاون وزارت کشتیرانی هند گفت: ما توانسته ایم برای آغاز عملیات موقت دربندر چابهار آماده شویم. این عملیات به زودی آغاز خواهند شد.

 

*** مناقصه‌های جدید برای انتخاب یک شرکت همکار، جهت مدیریت از بندر چابهار

 

دولت هند همچنین انجام مناقصه‌های جدید برای انتخاب یک شرکت همکار جهت اداره، مدیریت و نگهداری از بندر چابهار را آغاز کرده است.

در مناقصه پیشین به دلیل شرایط سخت، هیچ کدام از شرکت‌های هندی از جمله ادانی، جی اس دبلیو و شرکت بین‌المللی زیرساخت‌ها و ترمینال های باری انتخاب نشدند. یکی از شرایط درنظر گرفته شده این بود که شرکت منتخب در مناقصه باید ۸٫۵۲ میلیون دلار در ابتدای قرارداد پرداخت می‌کرد.

پس از شکایت شرکت‌های حاضر در این مناقصه، وزارت کشتیرانی هند اعلام کرد شرایط جدیدی را درنظر خواهد گرفت.
یک مقام در شرکت خصوصی « بنادر جهانی هند » گفت: کابینه دولت تصمیم گرفته است شرایط شرکت در این مناقصه از جمله پیش پرداخت قرارداد را تسهیل کند.

بندر چابهار یک موفقیت در روابط هند و ایران است و پس از عملیاتی شدن آن، تحولات زیادی پیرامون این بندر اتفاق افتاده و بر اساس خبرهای منتشر شده ترافیک باری از بندر کراچی به چابهار منتقل شده است. بندر چابهار هزینه های حمل و نقل و زمان برای صادرات کالاهای هند را تا یک سوم کاهش می‌دهد.

 

*** سرمایه‎گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری هند برای توسعه بندر چابهار ایران

 

این بندر همچنین تجارت میان هند، افغانستان و ایران را با توجه به مخالفت‌های پاکستان برای استفاده از خاک این کشور، افزایش خواهد داد.

بندر چابهار که در استان سیستان و بلوچستان واقع در سواحل جنوبی ایران قرار دارد، راه دسترسی هند به چهار شهر در افغانستان را نیز فراهم خواهد کرد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، هند برای توسعه بندر چابهار ایران متعهد به سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری شده است. فاز اول این بندر در ماه دسامبر سال گذشته با حضور روحانی و نمایندگانی از هند و سایر کشور های منطقه افتتاح شد. 

از طرف دیگر ایران و افغانستان در حال تایید ایجاد یک کریدور حمل و نقل بین‌المللی هستند به طوریکه نخستین محموله گندم هند از طریق بندر چابهار به افغانستان ارسال شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + 9 =

کلید مقابل را فعال کنید