کد خبر:80228
پ
ContentImages_1616
معاون سازمان توسعه تجارت ایران:

فعالان اقتصادی براساس شایعات تصمیم نگیرد

معاون سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اخبار منتشره غیررسمی طی روزهای اخیر از فعالان اقتصادی خواست که براساس و یا احتمالات تصمیم نگیرند.

معاون سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اخبار منتشره غیررسمی طی روزهای اخیر از فعالان اقتصادی خواست که براساس شایعات تصمیم نگیرند.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، محمدرضا مودودی با اشاره به این مطلب که برخی اخبار منتشره غیررسمی طی روزهای اخیر در جراید و یا شبکه‎های مجازی، دغدغه‏‌هایی را در بخش خصوصی صادرکننده ایجاد کرده که آنان را نسبت به فعالیت تجاری شان دچار تردید کرده است، یادآور شد:

هرازگاهی اخباری به گوش می رسد که ارز تمام اقلام صادراتی بایستی فقط از طریق سامانه نیما به سیستم بانکی برگردد.

و این امر باعث سردرگمی و دغدغه صادرکنندگان شده است.

این در حالی است که طبق مصوبه ابلاغی هیات محترم وزیران در مورخه دوم اردیبهشت ماه ۹۷، فقط صادرکنندگان واحدهای صنعتی دولتی، شبه دولتی و عمومی مشمول این قانون بوده و سایر بخش‎های تولیدی بخشی خصوصی از این قاعده مستثنی می باشند.

 

*** صادرکنندگان خشکبار مجبور به بازگشت ارز از طریق سیستم بانکی نیستند

 

معاون سازمان توسعه تجارت ایران خاطر نشان ساخت: هیچکدام از صادرکنندگان خشکبار، زعفران، فرش دستباف، سایر محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی بخش خصوصی مجبور به بازگشت ارز حاصل از صادرات صرفاً از طریق سیستم بانکی نیستند و آنان می توانند از سایر راهکارهای ارائه شده در مصوبه شماره ۸۷۳۹/۵۵۳۰۰ هیأت محترم وزیران، تهاتر با بدهی‌های دولتی، واردات به ازای صادرات و یا واگذاری اظهار نامه صادراتی خود به یک واردکننده غیر، استفاده کرده و نتیجه را در سامانه‎های رسمی نیما و یا سماصا اعلام کنند.

 

مودودی تاکید کرد: طبق این مصوبه صادرکنندگان کالا موظفند ظرف ۶ ماه ۹۵ درصد ارز حاصل از صادرات خود را به یکی از روش‌های ارائه شده در این مصوبه به کشور بازگردانیده و تسویه کنند.

 

*** فعالان اقتصادی اخبار مرتبط با ارز صادراتی را، از طریق مجاری رسمی دنبال کنند

 

معاون سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه افزود: انتظار می رود که فعالان اقتصادی اخبار و اطلاعات مرتبط با ارز صادراتی را فقط از طریق مجاری رسمی دنبال کنند و براساس شایعات و یا احتمالات تصمیم نگیرند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع ایران، مودودی با اشاره به اینکه آمار ابتدایی از تبادلات ثبت شده در سامانه آنلاین گمرکات نشان می دهد که در دو ماهه ابتدای امسال صادرات غیرنفتی کشور از رشدی در حدود ۲۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار شده، اظهار امیدواری کرد که بخش خصوصی بتواند در این فضای ارزی که به نفع صاردات رقم خورده، حداکثر استفاده را بکند و فارغ از تمام شایعات و ابهامات سهم خود را از بازارهای پیرامونی افزایش دهد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هفت =

کلید مقابل را فعال کنید