کد خبر:80227
پ
حریم دریا

شهرهای ساحلی از خط قرمز، حریم دریا رد شدن

رعایت حریم ساخت و ساز یکی از مشکلات اصلی در شهرهای ساحلی بوده و با پیشروی دریا بسیاری از این ساختمان‌ها در حال حاضر از حریم دریا عبور کرده‌اند.

رعایت حریم ساخت و ساز یکی از مشکلات اصلی در شهرهای ساحلی بوده و با پیشروی دریا بسیاری از این ساختمان‌ها در حال حاضر از حریم دریا عبور کرده‌اند.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، رئیس کارگروه تخصصی گردشگری و صنایع دستی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران اظهار کرد:

رعایت حریم ساخت و ساز یکی از مشکلات اصلی در زمینه دریا است و با توجه به اینکه بر اساس قانون سال ۴۲ حریم دریا ۶۰ متر قرار داده شده و به علت پیشروی دریا هنوز این قانون اصلاح نشده بسیاری از شهرک‌ها و نهادها مجوزهای خود را گرفته‌اند.

 

*** بعضی از ساختمان‌ها از حریم دریا عبور کرده‌اند

 

مهدی رمضان‌زاده با اشاره به این که با پیشروی دریا بسیاری از این ساختمان‌ها در حال حاضر از حریم دریا عبور کرده‌اند، خاطرنشان کرد:

متاسفانه هیچ برنامه استراتژیک برای مدیریت گردشگری دریا در مازندران وجود ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با بیان این که گردشگری دریایی در ساحل و دریا قابل انجام است، تصریح کرد:

 هنوز هیچ اقدامی در این خصوص حتی در دریا هم انجام نگرفته است.

رمضان‌زاده یادآور شد: کشورهای اطراف دریای خزر با برخورداری از تنوع جاذبه‌های دریایی، میراث، جاذبه‌های طبیعی، گردشگری سلامت، چشمه‌های آب گرم و حمل و نقل دریایی وضعیت بسیار مطلوبی را دارند اما این امکانات در مازندران و حتی در ایران به خوبی استفاده نشده است.

وی افزود: عدم ارائه برنامه مصوب و موفق نشدن مازندران در نوشتن طرح جامع گردشگری موجب شد تا یک سردرگمی برای اولویت بندی توجه به جاذبه‌های گردشگری در این استان به وجود آید.

 

*** تقسیم شدن آلودگی ها به دو بخش

 

رئیس کارگروه تخصصی گردشگری و صنایع دستی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران با جدی دانستن آلودگی دریاها، یادآور شد:

در بحث سواحل، آلودگی‌ها به دو بخش آلودگی فاضلاب‌های خانگی و صنعتی و همچنین انباشت زباله تقسیم می‌شود که این موارد می‌تواند در آلوده شدن دریاها؛ وفادار ماندن گردشگران و بازگشت آن‌ها تاثیر مستقیمی داشته باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران تاکید کرد:

آلودگی آب‌ها می‌تواند در سلامت موجودات دریایی و انباشت زباله و آلودگی بصری در زمینه گردشگری تاثیرگذار باشد.

به گزارش خبرگزاری صنایع، رمضان‌زاده با اشاره به اینکه برخی از آلودگی‌ها توسط گردشگران در سواحل به وجود می‌آید، اظهار کرد: با مدیریت صحیح و با کنترل باید از آلودگی محیط زیستی که توسط گردشگران در دریاها به وجود می‌آید جلوگیری کرد.

 

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − دو =

کلید مقابل را فعال کنید