کد خبر:80079
پ
مسکن

نرخ سود مصوب تسهیلات یکم مشمول قراردادهای جدید می شود

مدیر امور ارتباطات بانک مسکن اعلام کرد، نرخ سودهای مصوب برای تسهیلات خرید مسکن یکم فقط مشمول قراردادهای جدید می شود.

مدیر امور ارتباطات بانک مسکن اعلام کرد، نرخ سودهای مصوب برای تسهیلات خرید مسکن یکم فقط مشمول قراردادهای جدید می‌شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، مسعود ایزدی در گفت و گو با پایگاه خبری بانک مسکن –هیبنا- افزود: شورای پول و اعتبار در جلسه عصر سه شنبه خود، نرخ سود تسهیلات خرید مسکن صندوق پس انداز یکم را از ۸ درصد در بافت‌های فرسوده به ۶ درصد و در سایر مناطق شهری نیز از ۹٫۵ درصد فعلی به ۸ درصد کاهش داد.

این مقام بانک مسکن در ادامه تصریح کرد: با اجرایی شدن این مصوبه، فقط قراردادهای جدید بین بانک مسکن و سپرده‌­گذاران واجد شرایط مشمول نرخ سود کاهش یافته، خواهد شد.

ایزدی گفت: افرادی که این تسهیلات را در گذشته دریافت کرده‌­اند، اقساط خود را کماکان با نرخ­‌های سود درج شده در قراردادهایشان،‌ باید پرداخت کنند.

 

*** در قراردادهای جدید، نرخ سود تسهیلات یکم در بافت فرسوده به ۶ درصد رسید

 

مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانک مسکن در ادامه گفت و گو با پایگاه خبری بانک مسکن اظهار امیدواری کرد: این مصوبه به رونق بازار مسکن کمک کند و سبب افزایش قدرت خرید خانه­‌اولی­ها به عنوان جامعه هدف دولت در حمایت مالی از صاحب خانه شدن آن‌ها شود.

تسهیلات صندوق پس­انداز مسکن یکم در تهران با سقف­‌های ۸۰ میلیون تومان و ۱۶۰ میلیون تومان (سقف بیشتر برای زوجین) پرداخت می­‌شود. این تسهیلات در شهرهای بزرگ و مراکز استان نیز با سقف­‌های ۶۰ و ۱۲۰ میلیون تومان و در سایر مناطق شهری ۴۰ و ۸۰ میلیون تومان به سپرده­گذاران صندوق پس انداز مسکن یکم پرداخت می­‌شود.

برای دریافت این تسهیلات باید به مدت یکسال معادل نصف مبلغ تسهیلات، سپرده­‌گذاری در صندوق انجام شود. 

 

*** قراردادهای جدید باعث رونق بازار مسکن می‌شود

 

شورای پول و اعتبار در یک هزار و دویست و چهل و هفتمین جلسه خود و در ادامه تصمیم‌های این شورا برای تحرک بخشی به بازار مسکن و حمایت از خانه اولی‌ها و نیز نوسازی و بازسازی بافت‌های فرسوده روستایی، دو تصمیم را سه شنبه عصر گذشته به تصویب اعضای شورا رساند.

در راستای اجرای تصویب‌نامه مورخ ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۶ هیئت وزیران، شورای پول و اعتبار با افزایش سقف فردی تسهیلات یارانه‌ای نوسازی و بهسازی مسکن روستایی، با نرخ ۵ درصد، تا مبلغ ۲۵۰٫۰۰۰٫۰۰ ریال (بیست و پنج میلیون تومان) و با اخذ وثیقه سفته زنجیره‌ای موافقت کرد. براین اساس تسهیلات مورد اشاره، با معرفی متقاضیان توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به بانک‌های عامل درسال جاری قابل اعطاست.

همچنین این شورا در دیگر مصوبه خود، با کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن‌ یکم بانک مسکن درچارچوب برنامه ملی بازآفرینی شهری برای استفاده سپرده‌گذاران خانه اولی‌ در بافت‌های فرسوده و نامناسب شهری از ۸ به ۶ درصد و برای سایر مناطق شهری از ۹٫۵ به ۸ درصد موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری صنایع، در این جلسه، بانک مرکزی در گزارشی، سیاست‌های جدید ارزی و کارکرد سامانه نظام یکپارچه معاملات ازری (نیما) را برای اعضای شورای پول و اعتبار تشریح کرد که در ادامه اعضای این شورا دیدگاه‌های خود را درباره سامانه نیما مطرح کردند.

 

انتهای پیام///

منبع
بانک مسکن
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + نوزده =

کلید مقابل را فعال کنید