کد خبر:78820
پ
مسمومیت مواد غذایی

تعداد قربانیان مواد غذایی ناسالم در جهان

سالانه دست‌کم ۶۰۰ میلیون نفر در جهان به دلیل خوردن مواد غذایی ناسالم بیمار می‌شوند و ۴۲۰ هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند.

سالانه دست‌کم ۶۰۰ میلیون نفر در جهان به دلیل خوردن مواد غذایی ناسالم بیمار می‌شوند و ۴۲۰ هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، بر اساس برآوردهای سازمان جهانی بهداشت (WHO)، یک نفر از هر ۱۰ نفر در سراسر جهان (دست‌کم ۶۰۰ میلیون نفر) در اثر خوردن مواد غذایی آلوده و مسموم بیمار می‌شوند و ۴۲۰ هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند که بخش عمده‌ای از آنها کودکان هستند.

این اولین برآورد سازمان جهانی بهداشت در مورد بیماری‌ها و مرگ‌ومیر ناشی از مواد غذایی آلوده است.

در این گزارش از دولت‌ها، صنایع مربوطه و تامین‌کنندگان مواد غذایی خواسته شده تا شرایط لازم را برای بهبود زنجیره تامین مواد غذایی از مزرعه تا خانه را برای مصرف‌کنندگان فراهم آورند.

*** مجازات افراد مرتبط در زمینه تولید، تامین‌کنندگان و فروشندگان مواد غذایی ناسالم راه‌حل نیست

این بیماری‌ها عمدتا از باکتری‌هایی نظیر سالمونلا، ویروس‎ها، سموم، انگل‌ها و مواد شیمیایی ناشی می‌شوند. از علائم اولیه این بیماری‌ها حالت تهوع، بیرون‌روی و استفراغ است اما در بلندمدت بیماری‌های جدی‌ترین همچون سرطان، نارسایی کلیه و کبد، اختلالات مغزی، صرع و آرتریت (التهاب مفاصل)، مصرف‌کنندگان را تهدید می‌کند.

مدیر برنامه‌های امنیت غذایی سازمان جهانی بهداشت، در یک نشست خبری اعلام کرده که این تنها یک تخمین است و پیش‌بینی می‌کنیم آمار و ارقام واقعی از این میزان بیشتر باشد.

به گفته وی، مجازات افراد مرتبط در زمینه تولید، تامین‌کنندگان و فروشندگان مواد غذایی ناسالم راه‌حل نیست و دولت‌ها باید برای آموزش افراد سرمایه‌گذاری کنند.

اگرچه بیشترین تعداد مرگ‌ومیر در میان فقرا و کشورهای در حال توسعه گزارش شده، اما ایالات متحده آمریکا و اروپا هم شاهد این نوع بیماری‌های مرگبار ناشی از استفاده مواد غذایی آلوده بوده‌اند.

بر اساس این گزارش، کودکان در این زمینه بسیار آسیب‌پذیر هستند و مرگ آنها اغلب به دلیل استفاده از گوشت خام، نوشیدنی‌های مسموم، تخم‌مرغ و فرآورده‌های لبنی آلوده رخ می‎دهد.

آمار و ارقام نشان می‌دهد که آفریقا – با در نظر گرفتن جمعیت این منطقه- بیشترین میزان بیماری‌ها و مرگ‌ومیر ناشی از مواد غذایی آلوده را دارد.

سالانه ۹۱ میلیون نفر بیمار می‌شوند و حدود ۱۳۷ هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند.

*** آسیا مقام دوم را از نظر میزان مرگ‌ومیر ناشی از مواد غذایی دارد

عفونت سالمونلا، کرم کدو، آنفلاتوکسین و رشد کپک‌هایی که در اثر نگهداری نامناسب ذرت و سایر حبوبات تولید می‌شود، از مهم‌ترین عوامل بیماری و مرگ در آفریقا هستند.

در آسیا نیز سالانه حدود ۱۵۰ میلیون نفر با خوردن مواد غذایی ناسالم و آلوده بیمار و از این تعداد دست‌کم ۱۷۵ هزار نفر کشته می‌شوند.

آسیا مقام دوم را از نظر میزان مرگ‌ومیر ناشی از مواد غذایی دارد.

به گزارش خبرگزاری صنایع، در آسیای جنوب شرقی سالانه ۶۰ میلیون کودک زیر ۵ سال به این نوع بیماری‌ها دچار می‌شوند و ۵۰ هزار کودک جان خود را از دست می‌دهند و در نهایت سه منطقه مدیترانه شرقی، خاورمیانه و شمال آفریقا رتبه سوم را از نظر میزان مرگ‌ومیر و بیماری‌های ناشی از مواد غذایی به خود اختصاص داده‌اند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + سیزده =

کلید مقابل را فعال کنید