کد خبر:77873
پ
۱۰۵۳۹۸۳۴

کشورهایی که به افزایش قیمت دلار حساس‌ترند

موسسه رتبه بندی «فیچ» اسامی کشورهایی که بیش از سایر کشورها در مقابل افزایش قیمت دلار آسیب پذیرند را اعلام کرد.

موسسه رتبه بندی «فیچ» اسامی کشورهایی که بیش از سایر کشورها در مقابل افزایش قیمت دلار آسیب پذیرند را اعلام کرد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، موسسه «فیچ» اعلام کرد به دلیل اوضاع نامساعد بانکی و بدهی شرکت‌ها و بنگاه‌های این کشور به نهادهای بین المللی و طرف‌های خارجی، این کشور بیش از سایر کشورها به تغییر در نرخ دلار حساس است و اتخاذ سیاست پولی انقباضی توسط بانک مرکزی آمریکا برای آن تبعات دشواری خواهد داشت.

 

فیچ اعلام کرد کیفیت نقدشوندگی دارایی‌ها در اوکراین نامساعد است و بازپرداخت بدهی‌های این کشور که از سال آینده و به دنبال توافق سال ۲۰۱۵ آغاز می‌شود می‌تواند به بهبود اوضاع کمک کند.

فیچ هم چنین همکاری با صندوق بین المللی پول را برای اوکراین ضروری خوانده است.

 

پس از اوکراین، کشورهای آرژانتین، برزیل، ترکیه، آفریقای جنوبی، روسیه، هند، مجارستان، فیلیپین و قزاقستان در بین ۱۰ کشوری هستند که بیشترین آسیب پذیری را نسبت به تغییر نرخ دلار دارند.

 

*** مشکلات افزایش قیمت دلار برای کشورهای وام گیرنده

 

افزایش نرخ بهره می‌تواند مشکلات بسیار زیادی برای کشورهای وام گیرنده در صورت افزایش قیمت دلار ایجاد کند، اتفاقی که اکنون در حال رخ دادن است و هزینه استقراض و بازپرداخت اقساط برای این کشورها شدیدا افزایش یافته است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع ایران، افزایش نرخ بهره و تقویت دلار یکی از اصلی ترین عوامل بحران بدهی آسیا در سال ۱۹۹۷ بود و شرایط آن زمان شباهت زیادی با وضعیت فعلی دارد:

دلار در دو هفته ابتدایی ماه آوریل ۵ درصد افزایش یافته است و انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را ۲ یا ۳ بار تا پایان سال افزایش دهد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

کلید مقابل را فعال کنید