کد خبر:77842
پ
۶۳۶۱۴۸۰۰۴۷۱۰۶۶۵۵۲۷

رسیدگی به گزارش چند کمیسیون در مجلس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفته آینده در صحن مجلس، رسیدگی به گزارش چند کمیسیون را در دستور کار دارند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفته آینده در صحن مجلس، رسیدگی به گزارش چند کمیسیون را در دستور کار دادند.

 

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفته آینده در صحن مجلس رسیدگی به گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی درباره طرح یک فوریتی الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور ارجاعی از شورای نگهبان و گزارش کمیسیون اجتماعی درباره طرح یک فوریتی اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را در دستور کار دارند.

 

همچنین گزارش کمیسیون اجتماعی درباره طرح تعیین تکلیف کارگزاران بیمه کشاروزی، گزارش شور دوم کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی درباره طرح الحاق موادی به قانون آیین نامه داخلی مجلس، گزارش کمیسیون شوراها و امور داخلی درباره رد طرح دهیاری ها، گزارش شور دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درباره لایحه تشکیل سازمان صنایع دریایی نیروهای مسلح و گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی درباره لایحه محافظت از خاک از دیگر موارد در دستور کار نمایندگان قرار گرفته است.

 

در ادامه جلسات علنی مجلس شورای اسلامی همچنین گزارش کمیسیون اقتصادی درباره طرح استفساریه ماده ۳۶ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، گزارش کمیسیون اقتصادی درباره طرح استفساریه بند ۲ ماده ۲ قانون مالیات های مستقیم، گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی درباره لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی و دولت جمهوری خلق چین درباره همکاری در زمینه بهداشت و قرنطینه دامی و گزارش کمیسیون شوراها و امور داخلی درباره لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور نیز در دستور کار نمایندگان قرار دارد.

 

بر اساس برنامه اعلام شده، سوالات شهروز برزگر کلشانی نماینده مردم سلماس و اسدالله عباسی نمایندهمردم رودسر از محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی، روح الله بابایی صالح نماینده مردم بویین زهرا و علیم یاراحمدی نماینده مردم زاهدان (به نمایندگی از ۶ نماینده) از سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش نیز در دستور کار هفته آینده نمایندگان مجلس قرار دارد.

 

 

*** گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی

 

همچنین قرار است گزارش کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی درباره مطالبات غیرجاری بانک ها، گزارش کمیسیون فرهنگی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از منابع و مصارف و نظام مدیریت شرکت های فرهنگی – ورزشی وابسته به وزارت ورزش و جوانان در ۱۰ سال گذشته، گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی درباره نحوه اجرای قانون نحوه پیگیری تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نیز در صحن مجلس قرائت شود.

 

گزارش کمیسیون انرژی در مورد نحوه اجرای قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی، بررسی تقاضای عده ای از نمایندگان درباره تشکیل کمیسیون ویژه فضای مجازی، گزارش کمیسیون عمران مبنی بر رد تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه ساخت و ساز و هزینه های و مدیریت نمایشگاه شهر آفتاب، نحوه تغییر کابری ها و واگذاری املاک شهرداری تهران به ویژه بوستان مادر، گزارش کمیسیون اقتصادی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر به بخش خصوصی و گزارش نهایی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درباره تحقیق و تفحص از بررسی وضعیت افراد دو تابعیتی و دارای گرین کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد و شناسایی خلاء های قانونی در این موضوع از دیگر مواردی است که در نوبت قرائت در جلسات علنی مجلس قرار دارد.

 

عضویت ایران در این کنوانسیون از این بابت اهمیت دارد که آخرین لایحه از لوایح ارسالی دولت برای بهبود جایگاه ایران در گروه ویژه اقدام مالی (FATF) به شمار می رود؛ نشست آتی این گروه ویژه برای بررسی وضعیت ایران در ماه ژوئن (خرداد – تیر) برگزار می شود.

 

*** کنوانسیون سه لایحه در مجلس 

 

مجلس پیشتر سه لایحه دیگر شامل «الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو)»، «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» و «اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم» را با هدف بهبود جایگاه ایران در حوزه مبارزه با جرایم پولشویی و تامین مالی تروریسم بررسی و تصویب کرده است.

 

در ماه آینده میلادی در حالی بار دیگر وضعیت ایران در گروه ویژه اقدام مالی به بحث گذاشته می شود که از تیر ماه ۹۵ تاکنون در سه نوبت با تصویب اعضای این گروه، ایران از فهرست کشورهایی که با آن همکاری ندارند و اعضا باید در مراودات مالی و تجاری با آنها مقررات سخت گیرانه ای اعمال کنند، تعلیق شده است.

(فقط ایران و کره شمالی در فهرست گروه های غیرهمکار با FATF قرار دارند.)

 

گروه ویژه اقدام مالی (Financial Action Task Force) یا همان FATF در سال ۱۹۸۹ میلادی از سوی کشورهای گروه ۷ شکل گرفت؛ اف.ای.تی.اف یک گروه بین دولتی است که توسعه و واکنش بین المللی نسبت به پولشویی را دنبال می کند.

جمهوری اسلامی ایران از سال ۲۰۰۷ میلادی در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی قرار گرفت که از سال ۲۰۰۹ به طور رسمی در بیانیه های آن اعلام و مقررات اقدام های متقابل علیه تهران وضع شد تا کشورها در مراودات مالی و بانکی با ایران احتیاط کنند.


به گزارش خبرگزاری صنایع ایران، از همان زمان، موضوع خروج ایران از فهرست سیاه «اف.ای.تی.اف» در دستور کار دولت وقت قرار گرفت که موضوع در شورای عالی امنیت ملی مطرح و به تصویب رسید و از سال ۱۳۸۹ با تصویب «نقشه راه شورای عالی مبارزه با پولشویی» برنامه های اصلاحی در دستور کار دولت است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + سه =

کلید مقابل را فعال کنید