کد خبر:77465
پ
خط تولید ۲
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

نقش خودروسازان در احتکار خودرو

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از احتکار ۹۰ هزار خودرو توسط ایران‌خودرو و سایپا خبر داد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از احتکار ۹۰ هزار خودرو توسط ایران‌خودرو و سایپا خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در روز‌های گذشته با انتقاد از عملکرد خودروسازان از احتکار ۹۰ هزار خودرو توسط ایران خودرو و سایپا خبر داد و گفت:

سایپا حدود ۶۰ هزار و ایران خودرو ۳۰ هزار خودرو احتکار کرده اند و این خودرو‌ها باید روانه بازار شود تا بازار از این طریق به تعادل برسد.

نادر قاضی‌پور در حالی این موضوع را مطرح کرده که فاصله معناداری بین قیمت خودرو در کارخانه با بازار پیدا شده است.

 

 

*** اختلاف قیمت کارخانه با بازار به ۷ میلیون تومان رسیده است

 

 
رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران هم با اشاره به تزریق قطره چکانی خودرو توسط ایران خودرو وسایپا به بازار می‌گوید: در خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان اختلاف قیمت کارخانه با بازار به ۷ میلیون تومان رسیده است.

  
وی‌، به عنوان مثال پژو پارس ال ایکس درب کارخانه ۳۹میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت خورده اما در بازار به ۴۶ میلیون تومان رسیده‌، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ قیمت کارخانه ۳۹ میلیون تومان قیمت بازار ۴۴ میلیون تومان‌، پژو ۲۰۶ وی۸ قیمت کارخانه ۳۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اما قیمت بازار ۴۴ میلیون تومان‌، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ قیمت کارخانه ۳۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت کارخانه ۳۷ میلیون تومان‌‌‌، تندر ال ۹۰ قیمت کارخانه ۴۱ میلیون تومان اما در بازار ۴۸ میلیون تومان، ساندرو استپ وی که سایپا قیمت آن را ۵ میلیون تومان هم افزایش داده ؛ تفاوت قیمت ۱۱ میلیون تومانی را بین کارخانه و بازار ایجاد کرده است.

موتمنی می‌گوید اگر خودروسازان به میزان کافی خودرو به بازار بدهند قیمت‌ها اینگونه افزایش پیدا نمی‌کند.

قاضی‌پور نماینده مجلس شورای اسلامی معتقد است خودرو سازان از نوسانات اخیر بازار ارز سوء استفاده می‌کنند.

 

 

*** خودروسازان در آذر ۹۶ با دلار ۳۲۰۰ تومانی خودروهای جدید تولید کردند

 

 
وی، خودروسازان در آذر ۹۶ با دلار ۳۲۰۰ تومانی خودروهای جدید تولید کردند اما هیچ کدام از این خودروها را پیش فروش نکرده و یا به روز و به صورت نقدی نفروختند.

این نماینده مجلس ادامه داد: سازمان تعزیرات و بازرسی کجا هستند؟ آیا سازمان حمایت از مصرف کننده مدافع احتکارگران شده است؟ در حال حاضر ۹۰ هزار خودرو آماده ارائه به بازار است، خودروسازان منتظر هستند خودروها را با قیمت دلار روز به مردم بفروشند.

قاضی پور با تاکید بر اینکه ۹۰ هزار خودروی احتکار شده باید روانه بازار شود تا بازار از این طریق اشباع شود، تصریح کرد: آیا خودروسازان در سال حمایت از کالای ایرانی نمی‌خواهند خودرو را با قیمت و کیفیت مناسب ارائه دهند؟

 

 

*** افزایش دستمزدها و همچنین افزایش قیمت ارز

 

 

ایران خودرو و سایپا موضوع احتکار خودرو را تکذیب کردند و اعلام کرده اند که نگهداری این تعداد خودرو نیازمند اجاره فضاهای گسترده ایست.  
با این حال رئیس سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان می‌گوید که هر افزایش قیمتی باید با مجوز شورای رقابت و یا وزارت صنعت معدن و تجارت باشد.

 
نوابی گفت اگر قیمت رسمی خودروها گران شده است حتما رسیدگی می‌شود.

 
 محمد شریعتمداری، در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره افزایش قیمت خودرو گفته : افزایش دستمزدها و همچنین افزایش قیمت ارز از ۳۸۰۰ به ۴۲۰۰ بر واردات قطعات خارجی تاثیر داشته اما سعی می‌کنیم با بهره وری از افزایش قیمت‌ها جلوگیری کنیم.

 
به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان گفت: به هرحال بر بازار خودرو و رفتار خودروسازان نظارتی باید باشد که از هرگونه نوسانات قیمتی جلوگیری کند، خودرو سازان در تعادل قیمت‌ها در بازار نقش موثری دارند،کاهش تزریق خودرو به بازار قطعا باعث افزایش قیمت می‌شود و مصرف کننده متضرر اصلی خواهد بود.

 

انتهای پیام///

منبع
صدا و سیما
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 4 =

کلید مقابل را فعال کنید