کد خبر:77324
پ
فولاد

توقف خرید و فروش فولاد در بازار ایران

یک کارشناس صنعت فولاد از وضعیت نابسامان بازار فولاد و توقف خرید و فروش فولاد خبر داد.

یک کارشناس صنعت فولاد از وضعیت نابسامان بازار فولاد و توقف خرید و فروش فولاد خبر داد.

 

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، رضا شهرستانی با اشاره به اینکه شرکت‌های فولادی در شرایط جدید اقتصادی و خروج آمریکا از برجام مشغول خرید مواد اولیه هستند، اظهار داشت: همین التهاب شرکت‌های فولادی در خرید مواد اولیه برای تولید محصولات در سال ۹۷ باعث شده تا فروشندگان خارجی از این اوضاع سوءاستفاده کرده و قیمت‌ها را افزایش دادند.

 

 

وی با اعلام اینکه حدود ۲۰ درصد از فروش واحد‌های فولادی صرف تأمین مواد اولیه و خرید قطعات یدکی می‌شود افزود: در سال گذشته واحد‌های تولیدی ۲۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تن فولاد تولید کردند که ۸.۵ میلیون تن از این رقم صادر و ۴ میلیارد دلار ارز وارد کشور شده است.

 

 

*** این موضوع در میان تولیدکنندگان مطرح شده که اگر محصول خود را امروز بفروشند فردا همان را باید گران‌تر خریداری کنند؛ به همین دلیل ما با توقف خرید و فروش فولاد مواجه شده ایم 

 

 

این کارشناس صنعت فولاد تصریح کرد: در هدفگذاری‌ها قرار است امسال ۲۶ میلیون تن فولاد در کشور تولید و ۱۲ تا ۱۳ میلیون تن از این رقم صادر شود. اما در این شرایط محقق شدن این هدف به سختی صورت خواهد گرفت.

 

 

شهرستانی با بیان اینکه در بازار داخلی هم فروشندگان نگران وضعیت بازار بوده و تمایلی به خرید و فروش ندارند، افزود: این موضوع در میان تولیدکنندگان مطرح شده که اگر محصول خود را امروز بفروشند فردا همان را باید گران‌تر خریداری کنند. به همین دلیل دست نگه داشته و منتظر ثبات بازار هستند.

 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، این کارشناس صنعت فولاد کشورمان با تأکید براینکه قرار شده صادر کنندگان ارز حاصل از صادرات خود را با نرخ ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور کنند گفت: اگر صادرکننده‌ای ارز را با این رقم وارد کشور نکند باید ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نماید در این شرایط صادرکنندگان با اختلاف قیمتی میان بازار آزاد و نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی روبرو هستند، به همین دلیل ترجیح می‌دهند ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت کنند.

انتهای پیام///

منبع
سایت فردا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 7 =

کلید مقابل را فعال کنید