کد خبر:77168
پ
Cbi-1000-Way2pay-96-06-27-810×454

پاسخ بانک مرکزی در خصوص مشکلات پرداخت ارز مسافرتی

روابط عمومی بانک مرکزی به سوال مطرح شده در جلسه سخنگوی دولت با عنوان مشکلات پرداخت ارز مسافرتی پاسخ داد.

روابط عمومی بانک مرکزی به سوال مطرح شده در جلسه سخنگوی دولت با عنوان مشکلات پرداخت ارز مسافرتی پاسخ داد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، در جواب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آمده است :

 با اشاره به نامه شماره ۱۳۶۶۴ مورخ ۱۱‏/۲‏/۹۷ و با عنایت به تصمیم مورخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ ستاد اقتصادی دولت مبنی بر یکسان سازی نرخ ارز با بهای ۴۲۰۰۰ ریال برای هر دلار که به منظور تثبیت بازار ارز اتخاذ شد، تمهیدات بانک مرکزی در رابطه با نحوه تأمین و پرداخت ارز مسافرتی به شرح زیر اعلام می‌شود:

۱ـ تأمین و پرداخت ارز مسافرتی (به صورت اسکناس) یک بار در سال و توسط شعب اعلام شده توسط  بانک‌های منتخب (مندرج در بند ۹ نامه) امکان پذیر خواهد بود.

 

۲‏‏- تأمین و پرداخت ارز مسافرتی (به صورت اسکناس) برای مسافران هوایی به مقصد کشورهای ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، استونی، لتونی، لیتوانی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین، ازبکستان، ترکیه، افغانستان، بحرین، قطر، کویت، پاکستان، عمان، امارات متحده عربی و قبرس به مبلغ ۵۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها و برای سایر کشورها (به جز کشور عراق) به مبلغ ۱.۰۰۰ یورو یا معادل آن‌ها به سایر ارزها به نرخ روز اعلامی از سوی این بانک و با احتساب کارمزدهای متعلقه در ارتباط با پرداخت ارز مزبور امکان‌پذیر خواهد بود.

 

۳ـ تأمین و پرداخت ارز مسافرتی به مسافران با سن قانونی کمتر از ۱۲سال امکان‌پذیر نیست.

 

۴ـ مدارک‌ مورد نیاز هنگام ارائه درخواست خرید ارز به بانک: گذرنامه‌ معتبر جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌، بلیط‌ مسافرت هوایی اعم از یکسره‌ یا دو سره‌ (کاغذی و یا الکترونیکی‏)، ویزای کشور مقصد (در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند). ضمناً لازم است مدارک مزبور به منظور نظارت بازرسان بانک در سوابق نگهداری شود.

 

۵‏- تأمین و پرداخت ارز مسافرتی به ایرانیان مقیم خارج از کشور مجاز نمی‌باشد. در رابطه با مصادیق ایرانیان مقیم خارج از کشور، بانک‌های عامل باید مراتب را از وزارت امور خارجه استعلام کنند.

 

۶‏-  در صورتی که بانک عامل امکان استفاده از سایر ابزارهای پرداخت اعم از کارت، حواله و … را داشته باشد، انجام این امر مجاز و مورد تأکید بانک مرکزی است.

 

۷‏- بانک می‌بایست پس از دریافت معادل ریالی مربوطه از مسافر، به جای پرداخت ارز به متقاضی، نسبت به صدور سند‌ حسابداری‏‏‏‏‏‏‏/ رسید که در متن آن مبلغ، نام و نام خانوادگی متقاضی، کد ملی، شماره تماس، شماره گذرنامه، آدرس و سایر اطلاعات مرتبط درج شده باشد، اقدام کرده و سند حسابداری‏‏‏‏‏‏‏/ رسید مزبور که ممهور به مهر و امضای شعبه می‌باشد را به متقاضی تحویل دهد. همچنین شعبه ‏‏‏‏‏‏‏/ باجه‌ بانک عامل مستقر در مبادی خروجی (پس از باجه کنترل گذرنامه)، در مقابل دریافت سند حسابداری ‏‏‏‏‏‏‏/ رسید مزبور نسبت به پرداخت ارز مسافرتی مربوطه اقدام و سند مزبور و همچنین گذرنامه متقاضی را ممهور به مهر ”ارز مسافرتی در تاریخ …….  پرداخت گردید“ کند.

 

۸‏- حسب هماهنگی‌های به عمل آمده با سازمان حج و زیارت و به منظور تسهیل شرایط مسافرت هموطنان ایرانی به عتبات عالیات، تأمین و پرداخت ارز مسافرتی به زائران عتبات عالیات اعلامی از سوی سازمان حج و زیارت (به طور کلی اعم از زمینی یا هوایی) به میزان ۲۵۰.۰۰۰ دینار عراق صرفاً از طریق تمام شعب ارزی منتخب بانک‌های تجارت و پارسیان در سطح شهر و با ارائه فهرست مشخصات زائران که توسط دفاتر سازمان مذکور تایید شده باشد، بدون ارائه بلیط و گذرنامه با رعایت بندهای (۱) ، (۳) و (۵) و (۶) فوق (حسب مورد) بلامانع می‌باشد.

 

۹‏- در حال حاضر تامین و پرداخت ارز مسافرتی توسط بانک‌های ملی، ملت، سامان، تجارت و پارسیان و تأمین و پرداخت ارز زائران عتبات عالیات صرفاً توسط بانک‌های تجارت و پارسیان انجام می‌شود.‏/۳۷۲۹۳۱۷ 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید