کد خبر:77319
پ
فرهاد دلق پوش
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان:

ضرورت احیای بستر رودخانه‌ها

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از محدودیت ذخایر معدنی در بستر رودخانه‌ها و ضرورت احیا آن‌ها سخن گفت.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از محدودیت ذخایر معدنی در بستر رودخانه‌ها و ضرورت احیا آن‌ها سخن گفت.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، فرهاد دلق پوش در کمیته ساماندهی شن و ماسه رودخانه ای استان گیلان که با هدف بررسی محدودیت‌ها، توان سنجی ظرفیت‌ها و تدوین راهکارهای جدید انجام شد گفت: ذخایر معدنی در بستر رودخانه‌های گیلان محدود است و نیاز به زمان برای احیا دارد.

 

دلق پوش گفت: با توجه به اقلیم ویژه گیلان و اهمیت مباحث زیست محیطی، همچنین سابقه ای که در سوء برداشت‌ها وجود دارد و صدماتی که پیش از این به محیط طبیعی گیلان وارد شده است؛ پیشنهاد می‌شود که بیشتر از شن و ماسه کوهی استفاده شود تا رودخانه‌ها نفس بکشند. 

 

 

*** صدمات زیادی به محیط طبیعی گیلان و بستر رودخانه‌ها به دلیل سوء برداشت‌ها وارد شده است

 

 

وی افزود: چالش‌های زیست محیطی در حوزه حفاظت از رودخانه‌ها از دغدغه‌های اصلی کشور است و اگر به این موضوع توجه نشود برنامه‌های توسعه نیز با مشکل مواجه می‌شود. 

 

دلق پوش ادامه داد: در حوزه رودخانه‌ها در گیلان همه می‌دانیم که ما با مشکلات گوناگون زیست محیطی مواجه هستیم و اگر دقت نشود این مشکلات به بحران‌های لاینحل در آینده تبدیل می‌شود. بنابراین باید در موضوع برداشت‌ها دقت کامل صورت گیرد. 

 

وی افزود: در برداشت‌ها باید حجم عملیات مشخص شود و علاوه بر آن محدوده ای که مجوز برداشت صادر می‌گردد نیز دقیقا تعیین شود. قاعده مند شدن این موارد کمک می‌کند که تخلفات کاهش یابد و آسیب‌ها مدیریت گرد‌د. 

 

دلق پوش با اشاره به ضرورت اصلاح رویه‌های غلط در بخش معدن، ادامه داد: باید طرح راهبردی این موضوع را با نگرشی علمی استان در شورای عالی معادن و شورای برنامه ریزی به تصویب برسانیم و ملاک عمل قرار دهیم. 

 

رییس سازمان صنعت گیلان در پایان تصریح کرد: اصل اساسی ما در سیاست‌ها و تصمیم سازی‌های جدید این است که عدم تخریب مواهب الهی و ضرورت حفظ منابع، همواره باید در بهره برداری از معادن، مدنظر باشد. برای انجام این مهم نیز باید مدیریت لازم با مشارکت نهادهای مرتبط صورت پذیرد.

 

انتهای پیام///

منبع
تدبیر شرق
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید