کد خبر:77248
پ
سود بانکی

سرپیچی بانک‌ها از دستور بانک مرکزی

بانک‌های خصوصی پیشتاز تخلف از دستور بانک مرکزی شده‌اند و اقدام به پرداخت سود ۲۱ درصدی به سپرده‌ها می‌کنند.

بانک‌های خصوصی پیشتاز تخلف از دستور بانک مرکزی شده‌اند و اقدام به پرداخت سود ۲۱ درصدی به سپرده‌ها می‌کنند.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، در هیاهوی نوسانات طلا و ارز در اقتصاد ایران، تعدادی از بانک‌های خصوصی در نقاط مختلف تهران و سایر شهرها، تلاش دارند سهمی از نقدینگی سرگردان مردم داشته باشند.

 

تعدادی از بانک های خصوصی که این روزها به راحتی از مصوبه شورای پول و اعتبار و دستور بانک مرکزی تخطی کرده اند به سپرده گذاران سودهای بالای ۲۱ درصد می‌پردازند.

 

این درحالی است که طبق مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده‌های یک ساله ۱۵ درصد و سپرده‌های کوتاه مدت ۱۰ درصد تعیین شده و بانک‌ها ملزم به اجرای این مصوبه سودی هستند.

 

اکثر بانک‌های دولتی و خصوصی‌های بزرگ، به دستور بانک مرکزی پایبند هستند ولی تعدادی از بانک‌های خصوصی تلاش دارند با سودهای بالاتر سپرده‌ها را جذب کنند.

 

برخی از این بانک‌های خصوصی در طرح‌های خاص خود سودهای بالای ۲۱ درصد را به مشتری پیشنهاد می‌دهند.  

 

 

*** تعدادی از بانک‌های خصوصی به راحتی از مصوبه شورای پول و اعتبار و دستور بانک مرکزی تخطی کرده اند

 

 

این بانک‌ها می‌گویند: سود ۲۱ درصدی هر ماه به حساب مشتری واریز می‌شود.

 

البته تعدادی از این بانک‌ها برای پرداخت سود سپرده ۲۱ درصدی، محدودیت‌هایی را در نظر گرفته و به مشتری می‌گویند: اگر بیش از ۱۰۰ میلیون تومان در این بانک سپرده گذاری کنید سود بیشتری به حساب سپرده گذاران واریز می‌شود.

 

یکی از این بانک‌ها به مشتریان پیشنهاد می‌دهد با سپرده گذاری در صندوق سرمایه گذاری این بانک، سود ۲۰ درصدی دریافت کنند.

 

البته مسئول شعبه این نکته را هم متذکر می‌شود که سود صندوق تضمینی نیست و تا شهریور ۲۰ درصد تضمین می‌شود ولی بعد از آن ممکن است ۲۰ تا ۴۰ درصد پرداخت شود.

 

بانک خصوصی دیگری که همواره در مسابقه سودی پیشتاز بوده و بارها از بانک مرکزی تذکر گرفته، این روزها سود ۲۱ درصدی به سپرده‌های یک میلیون به بالا می‌پردازد.

 

یکی از بانک‌های خصوصی هم به مشتریان می گوید: سودهایی که پرداخت می‌کنیم بد نیست و حتماً به تجربه آن می‌ارزد در این بانک هم سود ۲۱ درصدی پرداخت می‌شود. 

 

 

*** بانکی پرداخت سود ۲۱ درصدی را منوط بر داشتن سپرده یک میلیون به بالا  می‌داند 

 

 

رقابت سودی بانک‌های خصوصی درحالی بار دیگر شدت گرفته است و بازار سودی نظام بانکی را بهم ریخته که بانک مرکزی قبلاً به بانک هشدار داده بود نباید از مصوبه شورای پول و اعتبار تخطی کرده و سودها را بالا ببرند.

 

شروع تخلف بانک ها از مصوبه سودی شورای پول و اعتبار بعد از تشدید تلاطم‌های ارزی در بازار زده شد و زمانی شدت گرفت که بانک مرکزی در بسته مدیریت بازار ارز مجوز انتشار اوراق گواهی ۲۰ درصدی را برای دوره چند روزه به بانک‌ها داد. 

 

 ۲۸بهمن‌ماه سال قبل، بسته سیاستی بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز در قالب سه طرح به اجرا در آمد که در مهم‌ترین آن انتشار اوراق گواهی سپرده با سود ۲۰ درصد قرار دارد. این اوراق در عمل تفاوتی با حساب سپرده ۱۵ درصد نداشته و حتی سود آن پنج درصد هم بالاتر بود.

 

بانک مرکزی این نرخ را برای ایجاد جذابیت و کشاندن نقدینگی به سمت شبکه بانکی تعیین کرده بود تا بتواند تا حدی بازار ارز را کنترل کند.

 

بانک مرکزی در زمان ابلاغ مصوبه سودی شورای پول و اعتبار به نظام بانکی بر اجرای سودهای مصوب از ۱۱ شهریور سال ۹۶ تاکید کرد و حتی در اطلاعیه از مردم خواست که تخلف‌های بانک‌ها در این زمینه را به این بانک گزارش دهند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بانک مرکزی اعلام کرده بود در سال‌های اخیر،‌ زمینه لازم برای تحقق کاهش نرخ سود بانکی فراهم شده است، چرا که نرخ تورم، کنترل و در آستانه تک‌رقمی قرار گرفته است و مؤسسات غیر مجاز فعال در بازار غیرمتشکل پولی نیز که همواره عامل اخلال در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی بودند، به واسطه اقدام‌ها و تدابیر بانک مرکزی و سایر نهادهای نظارتی تعیین تکلیف شدند.

 

انتهای پیام///

منبع
بورس پرس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =

کلید مقابل را فعال کنید