کد خبر:77111
پ
خشکسالی
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمان:

بحران کم‌آبی ۸۴۹ روستای کرمان

آمارها حاکی از آن است که ۸۴۹ روستای کرمان با جمعیت بیش از ۵۰۰ هزار نفر با بحران کم‌آبی مواجه شده‌اند.

آمارها حاکی از آن است که ۸۴۹ روستای کرمان با جمعیت بیش از ۵۰۰ هزار نفر با بحران کم‌آبی مواجه شده‌اند.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، علی رشیدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: امسال خشکسالی استان کرمان نسبت به ۵۰ سال گذشته بی سابقه بوده است و این معضل موجب افزایش چشمگیر کم آبی طی تابستان سال جاری در روستاهای این استان می‌شود.

 

وی ادامه داد: برای عبور از مشکل کم آبی در روستاهای این استان به ۲۶۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است و تاکنون اقدامات فوری و لازم برای رفع مشکل کم آبی استان کرمان بدلیل نداشتن نقدینگی انجام نشده است.

 

وی همچنین پیش بینی کرد حدود ۲۰۱ حلقه از چاه‌های استان کرمان در فصل تابستان با مشکل جدی کم آبی روبرو شوند و بسیاری از چشمه‌ها، قنات‌ها و آب‌های سطحی با کاهش شدید مواجه شود.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمان گفت: در مناطقی که از آب سطحی برای شرب استفاده می‌شود ازجمله مناطق کوهستانی در فصل خرداد و تیرماه بسیاری از زهکش، قنات و چشمه‌ها خشک می‌شود.

 

 

*** کمیته سازگاری با بحران کم‌آبی تشکیل شده است

 

 

وی افزود: لایروبی ۵۳ قنات، کف شکنی چاه‌ها، اجاره ۴۰ دستگاه تانکر آبرسانی، خریداری ۳۵۰ تانکر ثابت، جابجا، حفر و تجهیز ۱۷ حلقه چاه آب در مناطق روستایی به اعتبار ۳۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان نقدینگی نیاز دارد.

 

رشیدی تصریح کرد: کمیته سازگاری با مشکل کم آبی در تمامی شهرهای استان کرمان برای عبور از معضل کم آبی و مشکلات روستاها در این زمینه تشکیل شده است.

 

وی گفت: درصورت ادامه کاهش بارندگی‌ها، استان کرمان با مشکل جدی کم آبی روبرو خواهد شد و تاکنون از منابع آب زیرزمینی و سطحی برای روستاها استفاده شده است.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمان افزود: برای مقابله با مشکل کم آبی طی طولانی مدت، بخش عمده ای از آب مورد نیاز منطقه شرق استان کرمان از سد نرماشیر و تامین آب شهرستان‌های بافت و رابر از سد این مناطق تامین می‌شود و تامین آب مصرفی مابقی مناطق این استان از طریق چاه در نظر گرفته شده است.

 

وی ابراز داشت: همچنین تکمیل خط انتقال آب از چهارمحال و بختیاری به شمال استان کرمان، آب مصرفی بخشی از روستاهای این مسیر را تامین می‌کند.

 

رشیدی گفت: اینک نیز بیش از ۷۶۰ روستای استان کرمان فاقد آب آشامیدنی هستند و ۷۰۵ روستا توسط تانکر آبرسانی می‌شوند.

 

استان کرمان با وجود اقلیم خشک و نیمه بیابانی با توجه به خشکسالی‌های اخیر و کاهش شدید نزولات آسمانی با کمبود آب مواجه است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در سال‌های اخیر با اقدامات دولت تدبیر و امید و استاندار، طرح‌هایی نظیر همیاران آب، کشت‌های جایگزین و آبیاری تحت فشار برای صرفه جویی و مقابله با کم آبی در استان کرمان اجرا شده است.

انتهای پیام///

 

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید