کد خبر:76761
پ
تفاهم نامه مشترک

تفاهم نامه مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و موسسه واکسن‌سازی رازی

تفاهم نامه مشترک بین معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و رییس مؤسسه واکسن و سرم سازی رازی به مدت پنج سال امضا شد.

  تفاهم نامه مشترک بین معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و رییس مؤسسه واکسن و سرم سازی رازی به مدت پنج سال امضا شد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، این سند همکاری در ده ماده و سه پیوست ضمیمه شامل دستورالعمل اجرایی نمونه گیری، سم گیری و رها سازی در محل جانوران سمی، دستورالعمل انتفاعی صدور مجوز شکار مارهای سمی و فرم شکار مارهای سمی بمنظور ثبت جزئیات فعالیت نمونه گیران و تائید کارشناسان مربوطه تهیه و تنظیم شده است.

 

حمید ظهرابی در ابتدای این جلسه با اشاره به کاهش جمعیت حیات وحش کشور از جمله خزندگان و مارهای سمی طی سالهای اخیر و لزوم حفاظت و مدیریت صحیح از این گونه ها بر اساس قوانین و مقررات سازمان ، هدف اصلی از انعقاد این تفاهم نامه را هماهنگی بین دو دستگاه اجرایی در راستای بهره برداری پایدار برشمرد.

 

اسحاقی رییس مؤسسه واکسن و سرم سازی رازی نیز ضمن استقبال از این مسئله و تاکید بر اهمیت تهیه و تولید پادزهر در کشور و تامین سلامت آحاد جامعه، آمادگی همکاران آن مؤسسه برای پیشبرد اهداف این تفاهم نامه مشترک را اعلام کرد. 

 

 

*** برداشت صحیح و پایدار و حفاظت از تنوع زیستی با تاکید بر جانوران سمی از جمله اهداف این تفاهم نامه مشترک است 

 

 

به گفته سید مجید خرازیان مقدم مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان آبهای داخلی سازمان حفاظت محیط زیست، استفاده از ظرفیت های دو دستگاه در راستای تحقق همزمان برداشت صحیح و پایدار و حفاظت از تنوع زیستی با تاکید بر جانوران سمی از جمله اهداف این تفاهم نامه می باشد. 

 

وی افزود: اجرای برنامه های تحقیقاتی و مطالعاتی مشترک از جمله طرح تکثیر و پرورش مارهای سمی در محیط اسارت به منظور تقویت جمعیت های طبیعی کاهش یافته و جایگزینی سم گیری از گونه های وحشی با گونه های پرورش یافته در اسارت از دیگر اقداماتی است که در این تفاهم نامه مقرر گردیده توسط مؤسسه رازی به مرحله اجرا در آید. 

 

این گزارش می افزاید، علی تیموری مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید نیز در ادامه این جلسه با اشاره به ابلاغ رسمی فهرست نمونه گیران مارهای سمی و سهمیه هر یک از آنها در سال ۹۷-۹۶ در اسفندماه سال گذشته به تفکیک نوع و تعداد گونه ها برای تک تک نمونه گیران، افزود: پس از پیشنهاد مؤسسه و با توجه درخواست وزارت بهداشت برای تولید پادزهر مارهای سمی برای سال ۹۷  توسط همکاران دفتر حیات وحش سازمان تنظیم و نهایی شد. 

 

وی ادامه داد : از طرف معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست برای کلیه استان های ذیربط کشور، بر لزوم هماهنگی بیشتر مؤسسه با دفاتر تخصصی سازمان و استان های تابعه تاکید کرد. 

 

 

*** تفاهم نامه مشترک قبلی بین سازمان حفاظت محیط زیست و مؤسسه سرم سازی رازی به مدت پنج سال از دی ماه سال ۱۳۸۹  منعقد شده بود 

 

 

ناصر محمدپور ریاست بخش جانوران سمی مؤسسه رازی نیز در این جلسه با دریافت موارد پیشنهادی حضار ، پیش نویس تفاهم نامه حاضررا اصلاح و نهایی کرد. 

 

در پایان این جلسه مسعود ابراهیم تهرانی رئیس بخش خزندگان و دوزیستان دفتر حیات وحش سازمان نیز اظهار امیدواری کرد که با تشکیل کارگروهی متشکل از نمایندگان تام الاختیار طرفین برای سهولت و پیشبرد بهتر موضوعات مرتبط با تفاهم نامه و نظارت دقیق بر اجرای مفاد این تفاهم نامه با همکاری و همدلی طرفین، بتوان ضمن رفع موانع و مشکلات گذشته، از ظرفیت و توان علمی و عملی کارشناسی موجود در دو دستگاه بهره مند شویم. 

 

و همچنین با هماهنگی و مساعدت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دفاتر تخصصی مرتبط با این موضوع که خوشبحتانه در سه سال اخیر همکاری های بسیار خوبی را با سازمان کرده اند. 

 

تهرانی تصریح کرد: توجه به آمار گزش سالیانه جانوران زهرآگین( مار، عقرب،..) در کشور،  نیازسنجی واقعی برای تولید پادزهرصورت گیرد تا بر اساس آن هر یک از دستگاه های مرتبط از جمله سازمان حفاظت محیط زیست و مؤسسه رازی نیز در چارچوب  وظائف قانونی تعریف شده و به دور از هر گونه تنش و اختلاف به انجام وظائف مربوطه خود بپردازند. 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، لازم به ذکر است تفاهم نامه قبلی بین سازمان حفاظت محیط زیست و مؤسسه سرم سازی رازی به مدت پنج سال از دی ماه سال ۱۳۸۹  منعقد شده بود که با توجه به مشکلات و موانع موجود، تفاهم نامه حاضر تهیه و مورد موافقت طرفین قرار گرفت.

 

انتهای پیام///

منبع
پایگاه خبری دولت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید